6 powodów, dla których warto kupić nowoczesne plafony.

plafon siedmioramienny

Plafony to nieco mniej popularne lampy sufitowe, zazwyczaj krótkie, niezwisające. Swoją nazwę wzięły od przyjętego nazewnictwa dla ozdobnych, pełnych sztukaterii lub fresków sklepień. Dziś plafonami określa się po prostu lampy wieszane na suficie lub ścianach. Dlaczego warto je kupić? Oto krótki przewodnik po zaletach tego typu oświetlenia.

 

Plafony nowoczesne a klasyczne – kilka znaczących różnic

Plafony klasyczne nawiązują swoim designem do uniwersalnych lamp, które wszyscy dobrze znamy. Najbardziej popularne były kilkanaście lat temu, kiedy we wszystkich domach mogliśmy spotkać analogiczne oświetlenie. Wyróżnia je prosta forma, wykonanie z podstawowych materiałów, takich jak drewno i szkło lub tworzywo sztuczne. Zazwyczaj pojawiają się w stonowanej kolorystyce i barwach naturalnych. Na próżno szukać klasycznych plafonów o nietypowym designie. Tę rolę bowiem przejęły plafony nowoczesne, które charakteryzują nowoczesne materiały, z jakich je wykonano (metale, ekologiczne i recyklingowane półprodukty). Nowoczesne plafony są wysokiej jakości, mają często nietypowe kształty, formy i kolory. Dzięki temu idealnie wpisują się w aktualne trendy wnętrzarskie.

Nowoczesne plafony – uniwersalny design

Jednym z powodów, dla których warto kupić nowoczesny plafon, jest jego uniwersalny, minimalistyczny wygląd. Zazwyczaj stonowana kolorystyka, wykończenia w chromie, nietypowych metalach (miedzi, mosiądzu, różowym czy starym złocie) lub klasycznej stali nierdzewnej, pozwala na idealnie wpasowanie plafonu do naszego wnętrza. Co więcej, będzie się on komponował z większością modnych obecnie trendów, szczególnie na industrialność, minimalizm, styl skandynawski. Stawiając na plafon nowoczesny, nie musimy obawiać się o to, że za rok konieczna będzie jego zmiana, bo wyjdzie z mody.

Atrakcyjna cena plafonów nowoczesnych

Dzięki prostym formom i łatwo dostępnym materiałom nowoczesne plafony mają całkiem atrakcyjne i przystępne ceny. Nie są bogato zdobione, nie mają dekoracji, które by podnosiły koszty produkcji. Oczywiście w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, cena może być zupełnie niska lub średnia, ale na pewno są tańsze niż ich klasyczne odpowiedniki. Jeśli więc nasz budżet jest ograniczony lub po prostu nie chcemy wydawać zbyt dużo na oświetlenie wnętrza, nowoczesne plafony mogą być idealnym rozwiązaniem dla nas.

Coś dla wielbicieli nietypowych kształtów

Jeśli lubimy się wyróżniać i nie chcemy, by nasze wnętrze było standardowe i przeciętne, powinniśmy przyjrzeć się bliżej nowoczesnym plafonom. Występują one w różnych, często nietypowych kształtach, od poplątanych ramion z żarówkami, przez klosze przypominające klatki, aż po bardziej kosmiczne konstrukcje. Pewne jest, że każdy wielbiciel nowoczesnych, unikatowych form znajdzie w tej kategorii lamp coś dla siebie. Jeśli zależy nam na nietypowej lampie do wnętrza, warto zajrzeć na bloga sklepu Light Home, na którym znajdziemy ciekawe porady i przewodniki po nowoczesnym oświetleniu.

Nowoczesne plafony idealnie podkreślą dekoracyjne żarówki

Gdy podobają nam się dekoracyjne żarówki, ale nie wiemy jak je wykorzystać, by były widoczne i zdobiły nasze wnętrze, to nowoczesne plafony będą doskonałym rozwiązaniem. Ich prosta forma na pewno nie odwróci uwagi od dekoracyjnych żarówek typu Edison. Co więcej, wiele typów takich lamp doskonale je uwidoczni. Nowoczesne plafony są więc dedykowane wielbicielom nietypowych żarówek. Dekoracyjne żarówki będą dobrze wyglądać w lampach pająkach czy industrialnych “klatkach”.

Nowoczesne plafony dają dużo światła

Są różne typy lamp od stojących, przez lampki nocne, dziecięce, dekoracyjne, wiszące czy sufitowe. Każdy ma nieco inną specyfikę i zastosowanie. W zależności od naszych potrzeb, możemy odpowiednio wybierać lampy kierując się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim tym, ile światła nam dadzą. Niewątpliwą zaletą plafonów nowoczesnych jest to, że większość z nich daje go dużo. Klosze takich lamp zazwyczaj nie tłumią oświetlenia. TO z kolei uczyni je doskonałym rozwiązaniem do oświetlenia głównego w danym pomieszczaniu.