Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Rodzaje wykończenia podłóg w domu.

przestronny salon

Jeśli masz własny dom lub mieszkanie sprawdź w jakie podłogi zainwestować aby  posłużyły Ci  na lata. Podłogi drewniane to nie tylko styl ale również ekologia i wytrzymałość na uszkodzenia.

 

Materiały podłogowe do Twojego domu

Aranżując wnętrze mieszkalne, zastanówmy się jaki rodzaj podłogi sprawdzi się doskonale w wybranym pomieszczeniu. Podłoga musi być przede wszystkim solidna i wytrzymała, ponieważ wymieniając ją, nieunikniony jest generalny remont. Wysokiej jakości podłoga powinna być także łatwa do utrzymania w czystości, duże znaczenie mają także jej walory estetyczne. Podłoga w naszym domu czy mieszkaniu musi się bowiem świetnie prezentować. Zanim zdecydujesz się na dany rodzaj materiału, poznaj dobrze każde pomieszczenie w domu. Do kuchni, łazienki i przedpokoju idealnie sprawdzają się podłogi z płytek ceramicznych, gdyż łatwo je utrzymać w czystości. Pomieszczenia te są niezwykle często użytkowane i narażone na sporą ilość wilgoci. Do salonu czy sypialni polecane są w szczególności klasyczne podłogi drewniane albo tańsze panele.

Najczęściej wybierane rodzaje wykończenia podłóg w domu

Panele

Bardzo często wybieranym materiałem podłogowym są panele. Charakteryzuje je przede wszystkim niska cena i prostota montażu. W ofercie sklepów znajduje się bogaty wybór kolorów i wzorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś, co wpasuje się w jego gust. Zaletą paneli jest ich odporność na zniszczenia. Często w domach znajduje zastosowanie ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne podłogi laminowane jednakże mogą być bez żadnego problemu zamontowane na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Jednakże w tym wypadku należ postawić na wysokiej jakości panele podłogowe, mieszczące się w klasie użyteczności 31-32 i klasie ścieralności AC3 albo AC4. Wadą tanich paneli podłogowych jest stukanie w trakcie chodzenia po nich, które dla niektórych osób może okazać się bardzo drażniące. Ten problem rozwiązuje zakup paneli polimerowych, jednak na nie należy poświęcić nieco więcej swoich funduszy. W trakcie kładzenia paneli należy zwracać uwagę na prawidłowy montaż, żeby uniknąć wysuwania się paneli spod listew podłogowych.

Parkiet

Podłoga drewniana wygląda nie tylko naturalnie, ale bardzo estetycznie i elegancko. Zaletą parkietów drewnianych jest to, iż można je kilkukrotnie cyklinować, dzięki czemu nawet zniszczone parkiety mogą odzyskać swój dawny blask. Minusem wybrania tego rodzaju podłogi jest to, iż właśnie podłoga drewniana najbardziej ulega zmiennej wilgotności i temperaturze, może więc się luzować i kurczyć. Na skutek tego mogą powstać nieciekawie wyglądające szczeliny i obluzowane deski. Parkiet drewniany jest najdroższą metodą pokrycia podłogi, nie tylko biorąc pod uwagę jego cenę, ale także konserwację i montaż. Wiele osób decyduje się na podłogę drewnianą ze względu na zachwycające walory estetyczne.

Deska trójwarstwowa

Deska trójwarstwowa odznacza się wysoką trwałością. Nie rozchodzi się także jak parkiet drewniany, nadaje się więc do wnętrz, w których panuje zmienna temperatura i wilgotność. Deska znajdzie zastosowanie także przy ogrzewaniu podłogowym, dzięki czemu jest lepszą opcją niż lit drewniany. Warto przykleić deski do podłoża, dzięki czemu będą się one doskonale trzymać podłogi. Desek trójwarstwowych nie można cyklinować.

Wybór odpowiedniej podłogi do każdego pomieszczenia nie jest prosty. Należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki panujące w danym pomieszczeniu, ale także efekt aranżacji, jaki chcemy osiągnąć. W trakcie zakupów powinniśmy wziąć pod uwagę własne oczekiwania co do idealnej podłogi i budżet, jaki możemy na nią przeznaczyć.

Przeczytaj też