Rustykalne wnętrze — powrót do wiejskiego stylu w sercu dużego miasta.

Rustykalne wnętrza to pomieszczenia, które na myśl przywodzą wiejski domek. Dużo drewna, kwiatów i przedmiotów, które z czasem nabierają patyny. Dom lub mieszkanie w mieście nie musi kojarzyć się tylko ze skandynawską prostotą, lub masywnymi meblościankami rodem z PRL. Miasto rządzi się swoimi prawami, a dom powinien być miejscem, w którym możemy uciec przed zgiełkiem codzienności. Może właśnie dlatego rustykalne wnętrza zyskują na coraz większej popularności.

Podłogi drewniane w stylu rustykalnym

Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa się na myśl o rustykalnych wnętrzach jest drewno. Szerokie deski w domu to podstawa, na której można rozpocząć przygotowanie do aranżacji pomieszczeń. Przykładem miasta, który łączy ze sobą klimat zarówno wielkiego miasta, jak nadmorskiej miejscowości jest Gdańsk. Chociaż miasto to przyciąga co roku ogrom studentów, a osoby wynajmujące mieszkania stawiają na klasyczne biało-papierowe meble, to bywają też takie osoby, które do swojego życia chcą wprowadzić odrobinę więcej szyku. Dlatego w Gdańsku można wybrać w sklepie Floorzone drewniane podłogi wykonane z ciemnego lub jasnego (w zależności od preferencji) drewna. Takie deski pasują najlepiej do rustykalnego wnętrza. Sposobów na ułożenie drewnianych desek jest wiele, ale przy tym stylu najczęściej stosuje się klasyczną metodę pionowego układania desek blisko siebie.

Co na ścianę?

Dobrym dodatkiem na ścianie będzie czerwona cegła lub kamień. Ważne jednak, aby jak ze wszystkimi, pamiętać o umiarze. Dobrze wybrać jedną ścianę, która będzie pokryta tym materiałem, nie wszystkie. Jeśli zależy nam na przestrzeni i większym oddechu dobrze jest postawić na jasne ściany, które będą kontrastować z masywnymi dodatkami. Jeśli namiot preferujemy przytulne i wyraziste wnętrza, sprawdzą się tu dobrze szarości.

Rustykalne meble i ich ustawienie — zrób to z głową

Styl rustykalny jest przeciwieństwem minimalistycznych wnętrz, które ostatnimi latami często widać w magazynach wnętrzarskich. Jednak nie oznacza to, że w pomieszczeniach takich brakuje przestrzeni, wręcz przeciwnie. Wybierając masywne meble, dobrze postawić na te wykonane z naturalnych materiałów. Warto również zadbać o umiar, aby nadmiar nie powodował wizualnego nieładu. Dużym minusem w aranżacji w większości mieszkań w Polsce jest układanie mebli pod ścianą, tak aby środek był pusty. Taki układ mebli sprawia, że w istocie rzeczy mamy mniej miejsca, a wizualnie mieszkanie przypomina wąskie korytarze, którymi przemieszczamy się do fotela, regału, stołu. W rustykalnym wnętrzu przestrzeń jest ważna. A odpowiednim ustawieniem mebli można optycznie wydzielić przestrzeń na przykład na jadalnię i strefę wypoczynkową. Sprawdza się to zwłaszcza w mieszkaniach, w których liczba pokoi jest ograniczona i domownicy nie mogą sobie pozwolić na osobny pokój stołowy.

Ozdoby, które przeniosą domowników na wieś

Nie, nie chodzi tutaj o świetoklik niczym z serii o Harrym Potterze. Ale nie od dzisiaj wiadomo, że otoczenie, w jakim jesteśmy, wpływa na nasz humor. Jeśli doceniamy bliskość natury i spokój, to niektóre przedmioty w naszym domu sprawią, że po ciężkim dniu w pracy poczujemy się jak w wiejskim domku. W rustykalnych pomieszczeniach jest pełno przedmiotów z duszą. Zamiast nowych identycznych talerzy, można wybrać ceramikę z lat 60, 70, 80 im większa różnorodność, tym lepiej. Sezonowe kwiaty w wielkim wazonie, miedziane akcesoria, a nawet obudowa jak do kominka, w której ustawionych będzie kilka świec. To wszystko sprawi, że naprawdę można poczuć się jak na wsi.