Jakie tapety do salonu, sypialni, kuchni? Jak wybrać tapety?

tapeta w sypialni

Tapety stanowią nie tylko element dekoracyjny w mieszkaniu czy domu, ale pełnią też funkcję praktyczną – zakrywają nierówności, chropowatości ścian. Trzeba je tylko odpowiednio dopasować do typu pomieszczenia. Dlatego przedstawiamy rodzaje oraz charakterystykę tapet.

 

Rodzaje tapet

Popularne tapety wymienia i opisuje autor w artykule madrex.pl/5-najpopularniejszych-rodzajow-tapet, skąd można dowiedzieć się, że w sklepach dostępne są m.in. tapety papierowe, winylowe czy na flizelinie. A czym się one różnią? Już wyjaśniamy.

Tapety papierowe mogą być jedno lub kilkuwarstwowe, gładkie lub wzorzyste, a także strukturalne. Ich wybór jest bardzo duży, nietrudno jest je dopasować do projektu aranżacji wnętrza. Do tego są tanie. Brzmi jak ideał? Niestety, rzeczywistość jest mniej kolorowa. To jednocześnie jeden z najmniej trwałych rodzajów tapet.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się tapety winylowe, które są bardzo wytrzymałe. Jest to możliwe dzięki temu, że produkuje się je z PVC. Ich cena może być jednak nawet kilkukrotnie wyższa niż papierowych.

Wygodną alternatywą do tapet papierowych są wersje flizelinowe. Ich montaż jest o wiele prostszy, ponieważ klejem pokrywa się tylko ścianę, a nie ścianę i tapetę. Co ciekawe, można nakładać je na inne tapety, co skraca czas prac lub zrywać na sucho.

Rzadziej wybierane są tapety tekstylne – to tkaniny nakładane na podłoże papierowe lub flizelinowe. Są eleganckie i efektowne, zwłaszcza te wykonane z weluru czy z innych tkanin naturalnych. Przy tym są też zdecydowanie najdroższe.

Nowoczesnym rozwiązaniem są natomiast tapety natryskowe, które nanosi się na ścianę przy pomocy pistoletu. Innowacyjność tej technologii polega na tym, że tapetę można nakładać na… rury i meble. Lecz choć wybór kolorów jest właściwie nieograniczony, to nie da się na takiej tapecie uzyskać wzorów, struktur.

Jak dobrać rodzaj tapety do pokoju?

Tapety papierowe, chociaż nie tak wytrzymałe jak inne rodzaje, umożliwiają ścianie oddychanie. Z tego względu zaleca się ich stosowanie w pokojach dziecięcych, alergików.

Do łazienki, kuchni czy przedpokoju zwykle poleca się tapety winylowe, ponieważ są wytrzymałe, a także odporne na ścieranie. Można je więc myć, gdy się pobrudzą, niestraszna im jest również wilgoć.

W salonie, gabinecie lub w sypialni można nałożyć tapetę na flizelinie, która zwykle spełnia funkcję dekoracyjną, można ją spotkać w różnych wzorach, kolorach. Taki dekoracyjny charakter ma również tapeta tekstylna, którą rzadko nakłada się na wszystkie ściany w pomieszczeniu. Nie sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach, które narażone są na częstsze powstawanie plam, np. w kuchni lub w pokoju dziecięcym.

Czym się kierować podczas wyboru tapet?

To jeszcze nie wszystko, co można napisać o tapetach, dlatego mamy kilka dodatkowych informacji.

Wybierając tapetę, warto zwrócić uwagę na to, czy jest zmywalna. W praktyce oznacza to możliwość mycia, szorowania, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Taka tapeta będzie optymalnym wyborem w praktycznie każdym pomieszczeniu, choć z oczywistych względów najbardziej pożądana jest w pokoju dziecięcym, kuchni i łazience.

Podoba Ci się jednolity efekt, jaki dają farby, lecz ze względu na nierówności ściany, jedyne, na co możesz sobie pozwolić, to tapety? Żaden problem – wybierz te, które można malować. To m.in. papierowe oraz flizelinowe.

Oprócz tego w sklepach znajdziesz tapety flokowane, czyli z welurowymi tłoczeniami, a także w graficznymi wzorami czy ze złoceniami. Sposobem na aranżację nudnego wnętrza może być też tapeta 3D czy fototapeta. Możliwości jest wiele, a decyzja należy do Ciebie.