Szafy pracownicze, socjalne i BHP – najważniejsze informacje.

szatnia z metalowymi szafkami pracowniczymi

Szafy różnego rodzaju są obecne właściwie wszędzie.Jest to obowiązkowe wyposażenie wielu przestrzeni prywatnych oraz publicznych. Szafki można znaleźć w mieszkaniach, lokalach gastronomicznych, szatniach czy biurach.

 

Szafki pracownicze

Tego typu szafy ubraniowe służą do przechowywania rzeczy osobistych i odzieży pracowników podczas wykonywania przez nich określonej pracy oraz stroju roboczego po zakończeniu zmiany. Można spotkać szafki o różnych wielkościach i wymiarach. Do niedawna obowiązywała Norma, która dotyczyła tego jakie parametry powinna mieć szafa bhp. Jednak mimo jej wycofania większość mebli pracowniczych nadal jest zgodne z wymogami:

  • wymiary szafki dla jednego pracownika to 1800 x 400 x 480 mm,
  • drążek poprzeczny,
  • półka i przegroda dzieląca mebel na pół,
  • wieszadła na ścianach.

Zgodnie z ogólnymi zasadami BHP każdy pracodawca ma absolutny obowiązek zapewnienia swoim pracownikom miejsca na przechowywanie odzieży. Dodatkowo takie szatnie muszą być wyposażone w szafki ubraniowe pracownicze. Ponadto poszczególne branże posiadają różniąca się od siebie wymogi dotyczące szafy socjalnej. Przy wyborze odpowiednich produktów warto skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą z zakresu BHP, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże zdecydować się na najbardziej bezpieczne i wygodne szafki.

Zgodnie z przepisami szafa ubraniowa metalowa to najbardziej pożądane rozwiązanie. Stal jest odporna na wysokie temperatury i różne czynniki chemiczne i fizyczne dzięki czemu nie ma obawy uszkodzenia przedmiotów przechowywanych wewnątrz szafek.

Szafy na broń

Innym rodzajem szafek są specjalne szafy na broń. Każda amunicja wymaga zastosowania określonych środków bezpieczeństwa podczas przechowywania, dlatego nie można jej trzymać w przypadkowym schowku. Dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się większość osób są sejfy na broń. Zabezpieczają one broń przed dostaniem się w niepowołane ręce, co mogłoby doprowadzić do tragedii. Specjalna szafa na broń znajduje swoje zastosowanie zarówno u pracowników służb mundurowych, właścicieli strzelnic jak i u prywatnych odbiorców. Oprócz przechowywania amunicji tego typu szafy są również świetnym zabezpieczeniem innych wartościowych przedmiotów.

Sejf służący do przechowywania broni i amunicji musi jednak spełniać szereg wymagań dotyczących zabezpieczeń. Konkretne skrytki w sejfie muszą co najmniej posiadać klasę S1. Ponadto konstrukcja całej szafy musi uniemożliwić uszkodzenie ścian i dostanie się do środka. Warto także wybrać sejf, który charakteryzuje się właściwościami ognioodpornymi.

Zgodnie z aktami prawnymi dotyczącymi przechowywania broni, właściciele powinni obowiązkowo zadbać o to, żeby amunicja nie dostała się w niepowołane ręce. Ponadto zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku:

wszelka amunicja i broń powinna być składowana w pomieszczeniu, które jest do tego odpowiednio przystosowane i spełnia wymogi minimum klasy S1. Ponadto szafy i sejfy do przechowywania tego typu produktów powinny być oznaczone certyfikatami świadczącymi o zgodności z Polskimi Normami, które wydaje Polskie Centrum Akredytacji.

Posiadanie naklejki świadczącej o wydaniu takiego certyfikatu jest obowiązkowe i sprawdzane np. podczas policyjnej kontroli. Wydanie takiego certyfikatu pozwala mieć pewność, że przechowywana wewnątrz broń jest bezpieczna i nie zostanie zabrana np. podczas kradzieży.

W ofertach producentów szaf na broń znajduje się bardzo duży wybór. Kupując szafę trzeba wziąć pod uwagę wielkość i ilość posiadanej amunicji, ponieważ nie jest to zbyt atrakcyjny mebel i zazwyczaj zajmuje sporo miejsca. Jeżeli ktoś posiada tylko jedną sztukę broni krótkiej dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na małą kasetkę na broń klasy S1. Warto podkreślić, że szafy i sejfy klasy S1 posiadają jeden lub dwa zamki kluczowe, szyfrowe lub elektroniczne. Najbardziej pożądane są dwa ostatnie rodzaje zabezpieczeń – używając kody lub szyfru nie ma obawy o problemy z dostaniem się do środka skrytki w przypadku zagubienia kluczy.