Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Zmień swoją kuchnię w centrum domu.

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Często spędzamy w niej więcej czasu niż w sypialni, łazience czy salonie. Dlatego bardzo ważne jest  przygotowanie kuchni w taki sposób, aby czuć się w niej wygodnie. Dobrze zaaranżowana kuchnia   może stać się centrum naszego domu.

 

Urządzenie kuchni to długi proces, który składa się z kilku etapów. Trzeba go odpowiednio przemyśleć. Od naszej decyzji zależy to, jak będzie ona wyglądała przez najbliższe kilka bądź kilkanaście lat. Pierwszy etap składa się głównie z planowania. Musimy określić  jakie elementy   w tym pomieszczeniu  są dla nas istotne.  Już na samym  początku należy zaprojektować meble, które mają znaleźć się w kuchni.  Projekt zależy głownie  od trybu życia rodziny, a także od indywidualnych potrzeb wszystkich mieszkańców. Warto więc omówić wszystkie kwestie wspólnie.

kuchnia-centrum-domu

Optymalnym rozwiązaniem jest podzielenie kuchni na różne części, np. strefę jadalnianą, strefę do gotowania czy do przygotowywania posiłków. Każda strefa będzie charakteryzowała się czymś innym. W części gdzie przygotowujemy posiłki liczyć się będzie odpowiednia ilość miejsca i dobre oświetlenie. W części jadalnianej należy zadbać o przestrzeń  w której znajdą się krzesła i stół. W zasadzie musimy dokładnie zaplanować jakie akcesoria i meble kuchenne będą potrzebne w każdej części. Dopiero wtedy możemy pomyśleć nad ogólnym wyglądem kuchni.

Ważne jest abyśmy pomyśleli też o drobnych rzeczach – listwach, uchwytach, oświetleniu, a nawet materiałach, jakie znajdą się w naszej kuchni. Istotny jest też kolor – zarówno ścian, akcesoriów kuchennych jak i  mebli. Priorytetem jest także zadbanie o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne jeśli w naszej kuchni nie posiadamy dużego okna.  Kuchnia powinna być także dopasowana do stylistyki całego mieszkania.

Kiedy mamy już plan na to  jak ma wyglądać nasza kuchnia, znamy dokładne wymiary pomieszczenia, możemy zabierać się za jej przygotowanie. To od pierwszej fazy – planowania – zależy, jak będzie wyglądać nasza kuchnia i jak będziemy się w niej czuli. Dobrze jest więc mieć swoje wyobrażenie oraz wiedzieć czy chcemy  spotykać się w niej z całą rodziną, połączyć z jadalnią czy jej jedynym zadaniem jakie ma spełniać ma być  przygotowywanie posiłków.

Przeczytaj też