Balustrady schodowe.

balustrada schodowa
Materiał partnera

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem prac budowlano-remontowych, nadchodzi czas wyboru balustrad. Są one nieodłącznym elementem konstrukcyjnym nie tylko balkonów i tarasów, ale także schodów, a nawet dachów. Jeśli masz w domu schody, z pewnością potrzebne będą barierki, czyli balustrady, a także poręcze. Balustrada schodowa powinna być bezpieczna, ale także stylowa i ciekawa wizualnie. Różne poziomy użytkowe zawsze połączone są schodami, dlatego warto wiedzieć na ich temat nieco więcej. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest balustrada schodowa, jakie są jej rodzaje i jak wybrać najlepszą? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących doboru balustrad i poręczy.

Co to jest balustrada?

Zastanawiasz się, co to jest balustrada? Jest to forma barierki, która chroni przed upadkiem i pozwala na bezpieczne korzystanie ze schodów. Barierki odgrywają ważną rolę, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale także estetyki domu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich wybór. To, jakie powinny być schody i balustrady, określa prawo budowlane. Najważniejszą zasadą jest, że balustrady schodowe powinny osłaniać schody wewnętrzne i zewnętrzne o wysokości większej niż 50 cm. Stabilne i mocne balustrady są podstawą bezpiecznego użytkowania schodów nie tylko dla dzieci, ale także wszystkich domowników. Z całą pewnością balustrady schodowe Łódź to obszerny temat.

Balustrady schodowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje balustrad schodowych. Bardzo popularne są na przykład balustrady drewniane. Sprawiają, że przestrzeń jest bardziej przytulna. Ostatnio bardzo modna jest także stal nierdzewna. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Jest łatwa w utrzymaniu czystości i wyjątkowo praktyczna. To, jaki materiał będzie najlepszy, to kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji. Jakie rodzaje balustrad znajdują się w ofercie najlepszych wykonawców? Najpopularniejsze materiały to:

  • stal konstrukcyjna,
  • stal stopowa nierdzewna,
  • aluminium,
  • drewno.

Zabezpieczenia schodów mogą różnić się też rodzajem oraz techniką wytworzenia. Rodzaje balustrad, według sposobu produkcji, dzielą się na:

  • elementy przygotowane przemysłowo,
  • wyroby kowalskie (balustrady kute),
  • elementy ślusarskie,
  • produkty stolarskie z drewna.

Czym kierować się przy wyborze balustrad schodowych?

Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze balustrad schodowych? Dostępna jest duża różnorodność materiałów, z których możliwe jest wykonanie balustrady. Jeśli chcesz dokonać właściwego wyboru, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim styl i wzór schodów, a także kolorystykę ścian. Balustrady powinny być spójne z wystrojem całego mieszkania. Materiał powinien być trwały. Jeśli balustrada ma być na zewnątrz, ważna jest także odporność na działanie czynników atmosferycznych i właściwości antykorozyjne.

Balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady ze stali nierdzewnej są ostatnio bardzo modne. Można je pomalować, dopasowują do kolorystyki, który dominuje w domu. Balustrady wykonane ze stali są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Tego typu realizacja zapewnia bardzo estetyczny efekt, a jednocześnie jest korzystna cenowa. Można mieć też pewność, że balustrada przetrwa w nienagannej kondycji przez wiele lat. Inne, bardzo popularne balustrady wykonane są z drewna.