Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Czym wyróżnia się styl shabby chic?

Urządzanie domu lub mieszkania to doskonała okazja do tego, aby dokształcić się w zakresie obowiązujących stylów wnętrzarskich. Dzięki temu wybranie tego właściwego kierunku przy okazji urządzania własnego wnętrza będzie o wiele łatwiejsze. Jeżeli zatem jesteś na etapie zastanawiania się, jakie dodatki mogą najlepiej ozdobić Twoją przestrzeń – jesteś w dobrym miejscu!

Styl shabby chic – co to jest?

Wnętrza urządzone w stylu shabby chic wyglądają w ten sposób, jakby zastygły w czasie. Wszelkie dodatki jak i meble mimo że na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na zaniedbane, w gruncie rzeczy zachwycają swoim unikatowym wyglądem i wykończeniem. Genezy tego stylu należy upatrywać w Anglii – dobrze znanej tej z wiejskich, pięknych posiadłości. W XX wieku wiele z nich zostało jednak opuszczonych, a w efekcie – zniszczonych. Takie na pierwszy rzut oka zniszczone domy wraz z ich pozostawionym wyposażeniem powoli zaczęły stawać się inspirujące dla następnych pokoleń, w tym także projektantów i osób ze świata artystycznego. Można uznać, że Rachel Ashwell uchodzi za propagatorkę tego stylu. Już od najmłodszych lat chłonęła ducha staroci pomagając ojcu w sprzedaży przedmiotów w prowadzonym przez niego antykwariacie. Z czasem przedsiębiorcza Brytyjka zaczęła wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenia do wykreowania nowego nurtu we wnętrzarstwie.

Jak urządzić mieszkanie w stylu shabby chic?

Cechy charakterystyczne tego stylu to pastelowa kolorystyka, komody i inne meble na giętych nóżkach oraz wszelkie postarzane elementy. Możesz nadać taki sznyt swoim dotychczasowym meblom albo okazom zdobytym na targach staroci – z użyciem papieru ściernego i warstw farby osiągniesz upragniony efekt. Sięgając po takie wyjątkowe dekoracje w stylu vintage i koronki, które również są istotnym elementem tego stylu. W poszukiwaniu inspiracji możesz przeglądać strony dotyczące urządzania pomieszczeń jak i magazyny wnętrzarskie. Dzięki temu uda Ci się stworzyć niepowtarzalne wnętrze, o jakim marzysz. Otaczając się meblami jakby z minionej epoki stworzysz stylowe miejsce, w którym będziesz czuć się w pełni komfortowo.

Wnętrza i meble shabby chic – co je wyróżnia?

Jeżeli marzysz o stworzeniu w swoim wnętrzu niepowtarzalnego klimatu – wówczas sięgając po eleganckie tekstylia, postarzone meble oraz moc dodatków w odcieniach beżu czy pudrowego różu z pewnością stworzysz miejsce, z którego emanować będzie niepowtarzalna aura.

Styl shabby chic nieustannie podbija serca wielu osób, które są na etapie urządzania wnętrz. Dekoracje i dodatki w stylu shabby cechuje to, że wykorzystuje się tu albo stare meble, albo takie, które do nich nawiązują i są nimi inspirowane. Takie dodatki wyróżniają także motywy kwiatowe, w tym pastelowe róże i ozdobna porcelana w starym stylu. Co do zasady we wnętrzach urządzonych w stylu shabby dominują jasne, pastelowe barwy – szarości, wypłowiałe brązy, błękity i pudrowy róż. To wszystko tworzy romantyczny klimat – motywy różane tworzą bowiem spokojne, klimatyczne wnętrze. Nowe meble w stylu shabby będą dopełnieniem aranżacji o jakiej marzysz!

Powyższe cechy jednoznacznie wskazują, jak urządzić wnętrze w stylu shabby. Z całą stanowczością można przyjąć, że jest ono przytulne, co podkreślają także romantyczne dodatki. Urządzenie choćby jednego pomieszczenia w tym stylu pozwoli Ci docenić piękno i ponadczasową elegancję tego stylu. Sprawdź sam!

Przeczytaj też