Jak dbać o okna? Sprawdzone sposoby.

Okna są bardzo ważnym elementem w każdej nieruchomości – nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także z uwagi na ich estetyczny charakter. Warto zatem dołożyć starań, aby ich wygląd nie zmieniał się pomimo upływu lat. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Należy jednak podkreślić, że nawet jeśli postawimy na wysokojakościowe modele, musimy o nie dbać, aby utrzymały atrakcyjny wygląd.

O czym pamiętać po montażu okien?

Zamontowane okna najczęściej posiadają specjalną folię ochronną, która zabezpieczała je podczas transportu i prac instalacyjnych. Niestety, wiele osób zapomina o konieczności jej ściągnięcia – nierzadko poprzez nieuwagę. Nie należy jednak pozostawiać jej na szklanej tafli – nawet jeśli nie ogranicza widoku i wciąż stanowi skuteczne zabezpieczenie przed zarysowaniami. Folia szybko przyczepia się do szkła, dlatego po paru tygodniach jej usunięcie będzie wyjątkowo problematyczne. W takim przypadku najczęściej koniecznością jest jej zeskrobanie, co wiąże się z powstawaniem nieestetycznych śladów na szybie. Ponadto, folia nie jest odporna na działanie intensywnych promieni słonecznych. W efekcie, jej obecność może doprowadzić do przebarwień, których każdy właściciel domu wolałby uniknąć.

Okna PCV podczas remontu – o czym należy pamiętać?

Jeśli zamierzamy zmieniać elewację budynku lub przeprowadzić kompleksowy remont wybranych pomieszczeń, koniecznie musimy zadbać o odpowiednią ochronę okien. Należy pamiętać o zabezpieczeniu nie tylko samych szyb, ale także ram. Dzięki temu uchronimy je przed odpryskami farby lub zarysowaniami. Warto także wspomnieć o ryzyku zabrudzenia okien klejem lub pianką montażową. Na szczęście wystarczy po prostu zabezpieczyć je folią, która sprawdzi się również przy zabezpieczaniu mebli. Jeśli jednak dostrzeżemy na szybie lub ramie zanieczyszczenia, musimy jak najszybciej je usunąć – tak, aby farba czy inne materiały budowlane nie zdążyły wyschnąć. Zabezpieczenie musi dotyczyć także drzwi i pozostałych elementów bezpośrednio narażonych na kontakt z brudzącymi substancjami.

Środki do mycia okien – jakie warto wybrać?

Bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób czyścić szyby okien – pamiętając o wyborze stosownych produktów. Nie można używać żrących środków czy past stosowanych w czyszczeniu innych powierzchni. Najlepiej wybrać preparaty przeznaczone do czyszczenia szkła, które pomogą nam zadbać o estetykę okien bez pozostawiania smug. Ważne jest, aby po skończonym myciu dokładnie wytrzeć szybę suchą szmatką. Oczywiście nie należy stosować przyrządów z ostrymi końcówkami, które mogłyby zarysować delikatną powłokę. Jeśli zdecydujemy się także na drzwi drewniane z przeszkleniami, do czyszczenia transparentnych okienek również musimy wybrać preparaty do szkła.

Czy ważna jest konserwacja okien?

W trosce o atrakcyjny wygląd i funkcjonalność okien należy pamiętać także o ich konserwacji. Przynajmniej raz do roku trzeba nasmarować części okucia, aby codzienne otwieranie i zamykanie okna wciąż było komfortowe. W tym celu warto wykorzystać zwykły smar. Nie można zapominać o samych uszczelkach – co prawda nie musimy ich konserwować, ale w przypadku nieszczelności należy jak najszybciej je wymienić. Wytrzymałość ramy okiennej w dużym stopniu zależy od nas samych. Nie można ustawiać przy niej rozgrzanych urządzeń, takich jak piecyki gazowe, elektryczne czy żelazka, ponieważ wysoka temperatura może ją znacznie uszkodzić.

Na koniec warto pamiętać o tym, aby nie narażać okna na znaczne obciążenia. Nie można montować na ramie dekoracji o większych gabarytach, które mogłyby znacznie obniżyć wytrzymałość okien. Dzięki odpowiedniej konserwacji i regularnemu czyszczeniu szyb uda nam się zadbać o atrakcyjny wygląd elementów wykończeniowych danej nieruchomości. Nie da się ukryć, że zadbane okna są najlepszą wizytówką całego domu.