Jak powstaje sofa – od szkicu do królowej salonu.

Zazwyczaj widzimy ją już w ostatecznej, nienagannej formie. A jak sofa wygląda wcześniej? Ile czasu potrzeba na wykonanie projektu i produkcję? O to zapytaliśmy projektantów i ekspertów z chorwackiej firmy Prostoria, dawniej Kvadra. Zobaczcie jak powstaje sofa.

Projektanci Prostorii dzień zaczynają od kawy we wspólnym gronie. Rano omawiają projekty, dyskutują, a czasami się kłócą.

Po burzy mózgów, która czasem trwa i trwa, idziemy popracować, najczęściej w grupie. Przygotowujemy szkice, makiety, prototypy projektu, dopracowujemy szczegóły (to zabiera najwięcej energii i czasu). Nierzadko pracę kończymy samotnie, wieczorem, już w domu

– mówi Filip Despot ze Studia Grupa, projektującego dla Prostorii.

Po tym jak zostanie ustalony projekt sofy lub fotela – co czasami trwa kilka miesięcy – praca przechodzi na kolejne etapy. Wybierane są składowe elementy mebli, kolory i materiały na obicie. Następnie produkowane są prototypy mebli w skali 1:1 i produkt jest dokładnie testowany. Czy dobrze się rozkłada, czy jest wygodny, czy grubość i jakość gąbki czy piór jest odpowiednia, aż po jakość materiału czy skóry i jej cięcia. Kiedy już wszystko zostanie dokładnie sprawdzone, można przejść do kolejnego etapu czyli produkcji finalnej wersji produktu.

jak_powstaje_sofa_1
jak_powstaje_sofa_3
jak_powstaje_sofa_7
jak_powstaje_sofa_5

Dzięki nowoczesnej fabryce, Prostoria może masowo produkować sofy i fotele. Jednak przykładając dużą wagę do jakości, nie we wszystkich pracach można do końca polegać wyłącznie na maszynach. Stąd spora cześć pracy nad produktami marki wykonywana jest ręcznie. Materace, pianki o wysokiej sprężystości do siedziska, pióra, zawiasy, ramy z litego drewna na których opierają się konstrukcje, a to wszystko obite materiałami lub skórą, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych – dzięki połączeniu tych wszystkich elementów i precyzji pracy ludzi oraz maszyn otrzymujemy trwałe, funkcjonalne siedziska.

Bierzemy pod uwagę zarówno ludzkie potrzeby, funkcjonalność, jak i finansowe możliwości naszych klientów. Zależy nam, by w projektach połączyć śródziemnomorską fantazję z racjonalnością Europejczyków z kontynentu

– mówi Nikola Radeljković ze studia Numen/ForUse, które projektuje dla Prostorii.

jak_powstaje_sofa_2
jak_powstaje_sofa_4
jak_powstaje_sofa_8
jak_powstaje_sofa_9

Prostoria (dawniej Kvadra) to chorwacka firma, która rozpoczęła swoją działalność w segmencie mebli tapicerowanych w 2010 roku. Jej misją jest tworzenie oryginalnych mebli do wnętrz, które wzbogacą codzienne doświadczenia ich użytkowników. W ofercie Prostoria dostępne są pomysłowe sofy modułowe, które można samodzielnie komponować wedle potrzeby i możliwości wnętrza oraz designerskie fotele, które mogą tworzyć komplet z sofą. Założeniem firmy Prostoria jest tworzenie oryginalnych mebli z wysokiej jakości komponentów i materiałów, o ciekawym designie, a jednocześnie funkcjonalnych, które mogą być użytkowane przez wiele lat. Dowodem na ciekawą formę i jakość mebli Prostoria jest prestiżowe wyróżnienie Reddot Design Award 2012, które firma otrzymała za jeden z produktów – sofę Revolve.