Jak stylowo oświetlić wnętrza w swoim mieszkaniu?

lampy z dekoracyjnymi żarówkami
fot. pixabay.com / xegxef

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest tak samo ważny, jak wybór kolorów ścian czy umeblowania. Warto wobec tego poświęcić chwilę na zaplanowanie oświetlenia w swoim mieszkaniu. Interesujące oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało atrakcyjnie o każdej porze dnia i nocy.

W sklepach można dziś znaleźć  szeroką gamę różnego rodzaju lamp sufitowych, stojących, stołowych czy też  takich lamp jak oczka czy listwy świetlne. Niezależnie od tego, w jakim stylu ma być urządzone wnętrze, można dopasować takie artykuły oświetleniowe, które będą wyglądały efektownie. O czym należy pamiętać przy dobrze odpowiednich lamp?

Postaw na zróżnicowane źródła światła

Najlepiej zdecydować się na zakup różnych typów lamp do wnętrz. Często popełnianym błędem jest wybór tylko jednego typu oświetlenia, na przykład lampy sufitowej. Kilka lamp pozwoli nam łatwiej wykreować przytulny klimat oraz pozwoli właściwie doświetlić całe wnętrze. Lampa sufitowa powinna być podstawą, natomiast do niej można dobrać utrzymaną  w tej  samej stylistyce lampę na stół czy  stolik. Oczywiście bardziej odważne osoby mogą mieszać style  i postawić   na coś kontrastującego.

Oświetl najważniejsze miejsca w swoim mieszkaniu

Przy dobieraniu oświetlenia wybieraj takie, które będzie podkreślało najważniejsze miejsca w mieszkaniu, na przykład stół w jadalni, ulubiony fotel, przy którym czyta się książki, blaty w kuchni, ważne dekoracje naścienne.

Lampa też może być ozdobą

Pamiętaj o tym, że lampy także mogą być dekoracją. W ofercie wielu producentów można znaleźć różnorodne modele wyglądające jak biżuteria. Warto sprawdzić między innymi lampy Philips, firmy, która od lat zajmuje się projektowaniem i produkcją wyjątkowych artykułów oświetleniowych. Pamiętaj o tym, że lampa ozdobna będzie grała pierwsze skrzypce we wnętrzu.

dekoracyjna-lampa

Dobierz odpowiednie żarówki

Nie zapominaj również o tym, że wpływ na efekt końcowy ma dobór odpowiedniego rodzaju żarówek. Można nabyć je w różnych barwach światła, na przykład chłodnej albo ciepłej. Jeśli dobierasz lampy do przestrzeni w których pracujesz, wybierz te o chłodniejszej barwie, z kolei do wnętrz  przeznaczonych do relaksu wybierz żarówki o cieplejszej barwie.