Vintage to styl nieco sentymentalny, odnoszący się do przeszłości. Charakteryzuje się obecnością we wnętrzach starych mebli i dekoracji. Powinny być subtelnie wyeksponowane i podkreślone. Jakie tapety będą stanowiły najlepsze tło dla wyjątkowych ozdób i sprzętów? Sprawdź nasze inspiracje dotyczące pomieszczeń urządzonych w stylu vintage!
Spis treści
Charakterystyka stylu vintage
Czym zainspirowany jest styl vintage? Odpowiedź na to pytanie jest potrzebna do tego, aby można było dopasować wszystkie elementy wystroju. Celem jest stworzenie spójnej całości. Dzięki temu zrobisz wyjątkową kompozycję, która w odpowiedni sposób podkreśli walory estetyczne zabytkowych mebli i sprzętów. Warto podkreślić, że w Polsce vintage kojarzy się przede wszystkim z latami 50., 60. i 70. W tym stylu w wystroju wnętrz pojawiają się autentyczne stare meble z tamtych czasów takie jak meblościanki, charakterystyczne krzesła, tapicerowane fotele i dekoracje takie jak stylowa ceramika.
Kolorystyka ścian w stylizowanych wnętrzach vintage
Zamiłowanie do kolekcjonowania starych przedmiotów skutkuje potrzebą ich wyeksponowania. Najlepiej zrobić to na tle odpowiedniego tła, pamiętając o zachowaniu umiaru. Wnętrze vintage nie ma imitować dawnych pomieszczeń ani muzeum, a jedynie czerpać z nich inspirację.
Dobrze sprawdzają się uniwersalne jasne ściany, ale lepiej spróbować czegoś bardziej oryginalnego. Warto zastanowić się, jak wyglądały wnętrza kilkadziesiąt lat temu. Czy ściany były gładkie, czy wzorzyste i jaka kolorystyka dominowała? Ściany idealne do stylu vintage to przede wszystkim delikatne, przygaszone kolory oraz intensywne barwy w ciepłej tonacji – np. musztardowy, bordowy, zielony. Często znajduje się na nich motyw barwy popielatej lub błękitnej, który równoważy kolorystykę. Warto też rozważyć wybór tapety z wzorami w wyrazistych, nasyconych kolorach.
Tapety art-deco do stylowego wystroju vintage
Tapety art-deco są przykładem tapet ściennych, które nie tylko doskonale pasują do stylu vintage, ale też wprowadzają nutkę nowoczesnego wystroju do wnętrza. Dzięki temu mieszkanie wygląda stylowo i elegancko. Wzornictwo art-deco charakteryzuje się powtarzalnymi motywami geometrycznymi. Ornamenty bazują na kształtach takich jak kwadrat, trójkąt, półkole lub romb. Dość cienkie kontury pokrywają całą powierzchnię ściany. Stanowią oryginalne tło dla starych mebli i dodatków. Mimo pozornej prostoty doskonale ożywiają wnętrze.
Tapety art-deco mogą być utrzymane w spokojnej kolorystyce z 1 lub 2 barwami, jednak często spotyka się nieco bogatszą paletę. Fantazyjnymi wzorami art-deco są wachlarze i łuki. Stonowany wygląd ścian czasami urozmaicają połyskujące złote motywy. Świetnie komponują się z tradycyjnymi drewnianymi meblami, które stanowią główną dekorację pokoju, salonu lub gabinetu.
Tapety we wzory botaniczne i geometryczne w stylu vintage
Delikatne motywy roślinne doskonale komponują się z drewnianymi meblami. Taki styl nawiązuje do estetyki modnej w latach ubiegłych. Tapety w pędy, liście i kwiaty mogą być inspirowane malarstwem barokowym lub zamknięte w uproszczonych geometrycznych kształtach. Klasycznym przykładem są jasne peonie na czarnym tle oraz złote motywy na tle w kolorze butelkowej zieleni. Ta pierwsza opcja dobrze wygląda w dużych, doświetlonych pomieszczeniach, natomiast drugi motyw świetnie prezentuje się nawet w niewielkich pokojach lub sypialniach.
Drobne motywy roślinne na pastelowym tle
Klasyczną, nieco romantyczną i delikatną odsłoną stylu vintage są tapety w powtarzające się drobne wzory kwiatowe. Pastelowa kolorystyka ścian i niewielkie motywy są przyjazne dla oka i stanowią doskonałe tło dla sprzętów z drewna. Całość tworzy delikatną kompozycję nawiązującą do wyglądu wnętrz mieszkań i domów sprzed kilkudziesięciu lat inspirowanych stylem angielskim.
Zaprojektuj wyjątkowe, klimatyczne wnętrze w stylu vintage. Pamiętaj o odpowiednim tle dla charakterystycznych mebli i dodatków. Najlepiej sprawdzają się delikatne motywy na tapecie, które subtelnie podkreślą oryginalny wygląd wyposażenia pokoju.
Przeczytaj również: https://tapetujemy.pl/blog/tapety-w-stylu-vintage-jak-je-wprowadzic-do-nowoczesnego-wnetrza