Kilka wskazówek, jak kupić najlepsze meble do ogrodu.

kanapa do ogrodu, kanapa ogrodowa z poduszkami

Ładne i wygodne meble to podstawa aranżacji tarasu, werandy, altany lub zakątka ogrodowego, w którym chcemy wypoczywać. Na rynku dostępny jest ogromny wybór mebli przystosowanych do warunków ogrodowych. Jakie powinny być meble ogrodowe, gdzie je kupić oraz jakich pułapek podczas zakupów unikać?

Meble ogrodowe muszą być nie tylko ładne. Podczas zakupów, zwróćmy uwagę na jakość materiałów, z których są wykonane. Jeśli są to meble drewniane, sprawdźmy, jak „zachowuje się“ konkretny gatunek drewna, z którego zostały wyprodukowane. Czy łatwo się odbarwia, w jaki sposób się go czyści, czym impregnuje oraz w jakim stopniu jest odporny na promieniowanie słoneczne, deszcz i uszkodzenia mechaniczne?

Jeśli jest to plastik, technorattan lub aluminium, wyobraźmy sobie, jak takie meble będą komponowały się z pozostałymi elementami aranżacji ogrodu. Czy lekkie meble aluminiowe o stelażowej konstrukcji będą dobrze wpisywały się w otoczenie ogrodu stylizowany na dziką, naturalistyczną oazę? Zwykle niestety nie. Podobnie: czy drewniane, bogato zdobione meble przywodzące na myśl styl góralski sprawdzą się na tarasie utrzymanym w rycie minimalistycznym? Tutaj podobnie – nie, bo otrzymamy gryzącą w oczy mieszankę.

meble-metaloweDobierając meble do ogrodu, weźmy pod uwagę styl, w jakim są utrzymane. Fot. Ogrodosfera

 

Koniecznie też trzeba zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, łatwość składania oraz – co jest często pomijane! – na wymiary. Zdarza się, że wybieramy meble w sklepie internetowym bez sprawdzenia ich wymiarów. Problem ten dotyczy też mebli kupowanych w sklepach stacjonarnych. Jeśli trudno jest nam wyobrazić sobie, jak meble będą wyglądały na naszym tarasie, balkonie lub na werandzie, na których przestrzeń jest ograniczona, należy posłużyć się miarką. Nawet najpiękniejszy leżak nie będzie wyglądał okazale i efektownie, jeśli okaże się, że przytłacza sobą przestrzeń małego tarasu. Dotyczy to szczególnie leżaków wykonanych z drewna oraz leżaków technoratanowych, które potrzebują zgrabnej kompozycji przestrzeni, aby uzyskać całe piękno, które mogą ze sobą nieść.

lezak

Leżak technorattanowy, fot. Ogrodosfera

 

[alert type=white ]Kupując meble do ogrodu, zwróćmy szczególną uwagę na to, jakie warunki atmosferyczne panują w miejscu, w którym je ustawimy.[/alert]

 Meble, które na co dzień będą stały w pełnym słońcu, muszą być odporne na odbarwienia. Dotyczy to nie tylko samego materiału, z którego wykonany jest ich stelaż, ale rzecz także dotyczy poduszek, materaców i pokrowców, które są dołączone do mebli. Jeśli te elementy zszarzeją, zblakną, postrzępią się lub ulegną trwałym odkształceniom, natychmiast też traci na estetyce cała aranżacja.

Meble, które kupujemy do otwartej altany lub pawilonu, będą niejednokrotnie wystawione na działanie wiatru: warto więc kupować w tym przypadku meble stabilne, które nie będą przewracały się pod byle podmuchem. Doskonale tutaj sprawdzają się meble żeliwne, z drewnianymi siedziskami. Niestety, nie pasują estetycznie do każdego ogrodu. Warto tutaj kierować się intuicją, ale też pamiętać o tym, że istnieją gatunki drewna szczególnie odporne na deszcz, wiatr i słońce. Należą do nich wszelkie drzewa egzotyczne, a z rodzimych: gatunki iglaste. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nawet najbardziej trwałe i mocne meble drewniane wymagają okresowej impregnacji, czyszczenia i odnawiania warstwy ochronnej, jaką spełniają farby, oleje, woski, bejce i inne specyfiki, dostępne w sklepach ze sprzętem budowlanym.

metaloweMeble ustawiane w otwartej przestrzeni są narażone na podmuchy wiatru. Fot. Ogrodosfera

 

Dodatkowo, ze względu na wspomniany wiatr, należy zweryfikować, czy pokrowce, które są dołączane do mebli, nie będą powiewały swobodnie na wietrze. Warto więc zwrócić uwagę na sposób ich przytwierdzenia do stelażu: czy mają troczki, gumki lub rzepy mocujące?

Meble, które ustawimy na terenie niezadaszonym muszą być albo całkowicie odporne na działanie deszczu i wiatru (świetnie tutaj sprawdzą się meble metalowe lub plastikowe), albo być lekkie i wyposażone w sprawne mechanizmy składania. Wszystko po to, abyśmy, widząc nadciągającą burzę, mogli je złożyć w miarę szybko.

Będąc jeszcze w sklepie, usiądźmy na krzesłach, kanapach, sofach lub leżakach, które chcemy kupić. Sprawdźmy, jak się czujemy: czy wysokość krzeseł jest odpowiednia? Czy leżaki mają regulowane oparcia? Czy kanapa nie jest zbyt twarda?

olejowanieKluczem udanego zakupu mebli ogrodowych jest dobranie ich do sposobu, w jaki najchętniej spędzamy wolny czas. Na zdjęciu: meble drewniane. Fot. Ogrodosfera

 

Ostatecznie, warto też wspomnieć, że szukając mebli, dobierzmy ich charakter do sposobu, w jaki najchętniej spędzamy wolny czas. Miło jest mieć dobrej jakości, duży stół jadalniany z dużą ilością krzeseł. Jeśli jednak kupujemy go z myślą tylko o kilku wieczorach w roku, kiedy faktycznie będzie używany w większym gronie, wówczas być może lepszą inwestycją będzie kupienie tego, co dam nam realne wytchnienie na co dzień? Wygodna, rozłożysta kanapa z miękkimi poduszkami i małym stolikiem przeznaczona jest zwykle dla rodzin z dziećmi, które cenią sobie kameralne wieczory spędzane w gronie rodzinnym. Sofa z fotelami i stolikiem kawowym to zestaw dla osób, które mają zwyczaj przekąszenia czegoś popołudniu w gronie rodziny na świeżym powietrzu. Leżaki natomiast najchętniej są kupowane przez miłośników opalania się lub spędzania wieczorów na zajęciach takich jak czytanie lub praca z laptopem w ręce, tudzież. Jednocześnie, leżaki są istotnym elementem wyposażenia zakątka ogrodowego dla osób lubiących słońce. Jeśli na taras lub do ogrodu zapraszamy naszych gości, wówczas przydatny będzie niewielki zestaw kawowy:dwa wygodne fotele i niewielki stolik.

technorattanoweNa zdjęciu: meble technorattanowe do ogrodu, fot. Ogrodosfera

 

Meble ogrodowe warto kupować jeszcze przed sezonem letnim: są wówczas najtańsze. Podobna sytuacja ma miejsce tuż po zakończeniu sezonu letniego: w niektórych sklepach wyprzedaże zaczynają się już w połowie sierpnia. Najbardziej atrakcyjne ceny znajdziemy zawsze w ofercie sklepów online. Tutaj też zwykle znajdziemy ofertę najszersza, co pozostawia możliwości swobodnego kompletowania sobie wyposażenia ogrodu. Plusem zamawiania w internecie jest stosunkowo tani transport. Kupując stacjonarnie natomiast mamy nieocenioną możliwość dotknięcia i wypróbowania mebli na żywo.