Krzewy ozdobne w ogrodzie.

kwiaty ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez krzewów. Potrafią nie tylko wspaniale udekorować otoczenie, ale także wprowadzić specyficzny, niepowtarzalny klimat.

Wiosna to tradycyjnie czas wytężonych prac w ogrodzie. Sadząc nowe rośliny i drzewka, warto pamiętać także o wzbogaceniu otoczenia nowymi, pięknymi krzewami. Oczywiście ich wybór to często kwestia indywidualnych upodobań i gustu. Dla jednych właścicieli ogrodów ważniejsze będą odmiany z kolorowymi liśćmi, dla innych istotne będą piękne kwiaty. Poniżej kilka cennych rad prezentuje sklep ogrodniczy Euroogrod.com.pl.

Gdy najważniejsza jest barwa liści.

Kolory liści krzewów potrafią nadawać otoczeniu niezwykłego uroku. Nic dziwnego, że wiele osób zwraca uwagę na ten właśnie aspekt, wybierając rośliny ogrodowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że barwa liści często również podpowiada, gdzie najlepiej posadzić daną odmianę. Należy wiedzieć, że na przykład krzewy o liściach bordowych i srebrnych idealnie nadają się na nasłonecznione tereny, natomiast w cieniu mogą tracić swój kolor. Gdy wybieramy odmiany o żółtych liściach, warto umiejscowić je tam, gdzie silne słońce nie zniszczy ich delikatnych pędów.

[alert type=white ]Jeśli szukamy krzewów o interesujących, barwnych liściach, należy zwrócić uwagę na takie odmiany, jak purpurowy Berberys Thunberga czy Pęcherznica Kalinolistna w tym samym kolorze.[/alert]

Interesująca jest również Wierzba Całolistna Hakuro-nishiki, która ma aż trzy różne barwy liści: różowe przechodzą z czasem w kremowe, by na końcu przybrać barwę zieloną. Warto także zwrócić uwagę na Tawułę japońską Goldflame (pomarańczowe liście z czasem zyskują kolor zielonożółty).

Może jednak postawić na kwiaty?

Dorodne krzewy z pięknymi, kolorowymi kwiatami potrafią być prawdziwą ozdobą niejednego ogrodu. Nie brakuje krzewów, które kwitną naprawdę efektownie.

[alert type=white ]Można zdecydować się na posadzenie na przykład Porzeczki Krwistej z różowo-czerwonymi kwiatami w formie gron. To dość uniwersalna odmiana, która może z powodzeniem rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu.[/alert]

Kwiaty mogą pojawić się już w kwietniu. Nieco później, bo w maju lub czerwcu kwitnie Piwonia Krzewiasta. To różnobarwna odmiana, która może przyozdobić ogród w kolor czerwony, różowy albo biały. Również Krzewuszka Cudowna warta jest uwagi, gdy ktoś lubi różne odcienie różowego. Podobnie jest w przypadku Hortensji Bukietowej. Wiele barw do ogrodu może wprowadzić także Bez Lilak, a dodatkowo bardzo dobrze znosi suszę.

Krzewy to, według wielu miłośników roślin, kwintesencja ogrodu. Potrafią wspaniale ozdobić otoczenie, a niektóre odmiany są na tyle wytrzymałe, że nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji.