Suche powietrze, wysokie temperatury, mały dostęp do słońca i… Twoje rośliny balkonowe zimujące w domu przeżywają inwazję pasożytów. Wbrew pozorom szkodniki mogą bowiem atakować również w okresie, w którym wydawałoby się, że trudno im przetrwać. Jakie owady i grzyby są zagrożeniem dla Twoich roślin zimą i jak z nimi walczyć? Z nami przygotujesz się na zimową walkę ze szkodnikami!
Na początku warto wspomnieć o podstawowej zasadzie, która pomoże Ci uniknąć inwazji szkodników na Twoje rośliny balkonowe zimujące w pomieszczeniu. Otóż zdrowe rośliny są mniej podatne na ataki owadów. Jeśli zatem w ciągu roku systematycznie stosujesz nawóz płynny do roślin kwitnących i pielęgnujesz rośliny zgodnie z ich potrzebami, zaś podczas przechowywania w mieszkaniu regularnie je podlewasz, to szanse na rozwój chorób są niewielkie.
Natomiast należy bacznie obserwować rośliny balkonowe, które nie są w najlepszym stanie po okresie wegetacji – szkodniki rozwijające się na osłabionej roślinie mogą szybko przenieść się na zdrowsze osobniki. Jakie owady atakują rośliny doniczkowe zimą i jak z nimi walczyć? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Mączlik – zimowy wróg roślin doniczkowych
Mączliki to białe muszki, które w Polsce szczególnie często atakują pelargonie. Mróz działa na te owady niszcząco, jednak mączliki ukrywające się w liściach rośliny po przeniesieniu do pomieszczenia mogą dalej na niej żerować. Działanie mączlika można rozpoznać po:
• żółknięciu i deformacji liści,
• białych lub ciemnoszarych larwach na dolnej stronie liścia (mają długość 0,3 mm, więc są widoczne jedynie pod lupą).
W walce z mączlikiem najlepiej sprawdzają się domowe sposoby. Warto wyłapywać dorosłe osobniki, gdy tylko się je zauważy. Z kolei aby zwalczyć larwy owada, ZIEMOVIT radzi przygotować wywar ze 100 g tytoniu zalanego litrem wody. Wywarem należy opryskać lub podlać rośliny.
Ziemiórki – uciążliwe owady żyjące w doniczkach
Ziemiórki (sama nazwa określa ogromną grupę muchówek) to drobne, czarne muszki, które z dnia na dzień potrafią bardzo licznie rozmnożyć się wokół roślin doniczkowych. Skąd biorą się ziemiórki w Twoim domu zimą? Otóż te owady rozwijają się w ziemi doniczkowej i żywią się resztkami organicznymi roślin (starymi korzonkami, obumarłymi liśćmi). Część gatunków ziemiórki jest niegroźna dla roślin doniczkowych, jednak inne żerują na żywych korzeniach roślin i mogą doprowadzić do ich obumarcia.
Zauważyłeś, że pojawienie się ziemiórek źle wpływa na stan roślin? Walkę z nimi trzeba prowadzić na kilku frontach:
pułapka na dorosłe ziemiórki – do żółtego naczynia wlewamy wodę z jedną łyżeczką octu jabłkowego oraz płynu do mycia naczyń i ustawiamy taką pułapkę w pobliżu miejsca występowania muszek;
przesuszenie ziemi w doniczce – jeśli rośliny dobrze to znoszą, możesz po prostu nie podlewać ich przez kilka dni. Ziemiórki lubią bowiem wilgoć i bez niej długo nie przetrwają;
podlewanie rośliny wywarem z czosnku – jeśli rośliny potrzebują wilgotnego podłoża, wybierz ten sposób odstraszenia ziemiórek.
Radykalnym sposobem na pozbycie się ziemiórek jest wymiana ziemi w doniczce i kąpiel dezynfekcyjna korzeni rośliny, jednak możesz to zrobić dopiero w marcu lub w kwietniu.