Jak zaaranżować ogród by był piękny, gdy ma się synów?

Projektowanie ogrodu, gdy ma się dzieci, a zwłaszcza małych, wszędobylskich synów, jest podobnie trudnym zadaniem, jak urządzanie go, gdy w domu są zwierzęta. Bowiem i dzieci i czworonogi wpadają na różne zwariowane pomysły, które mogą skończyć się np. zniszczeniem Twoich pięknych rabat. Warto zatem stworzyć przestrzeń z myślą o chłopcach, a na drugi plan przenieść własne ambicje, co do wyglądu ogrodu. Oczywiście nie oznacza to, że musisz ze wszystkiego rezygnować. Przedstawimy Ci kilka ciekawych propozycji.

 

Po pierwsze: trawnik z mocną darnią

Jeśli masz dwóch rozbójników, których rozpiera energia, to w pewnym sensie możesz się cieszyć, lepiej że chcą spędzać czas na powietrzu niż siedzieć w pokoju i grać w gry. Oczywiście zabawy w chowanego, strzelanie z procy, oczywiście do celu, a nie do zwierząt czy zabawy z wodnymi pistoletami, a nawet bańkami, nie sprzyjają trawnikowi i roślinności. Zatem musisz postawić na taki o mocnej, silnej darni. Na pewno jest nim trawnik sportowy. Pewnym minusem jest, że taką trawę trzeba bardzo często kosić, nawet dwa razy w tygodniu, a przynajmniej raz w tygodniu. Niemniej jednak w tej pracy synowie mogą Ci pomóc, a jeśli masz duży trawnik i traktorek ogrodowy, to nawet będą rywalizować ze sobą o to, kto dziś będzie kosił. Oczywiście taką pracę możesz powierzyć, po odpowiednim przeszkoleniu większemu, kilkunastoletniemu dziecku, a nie kilkulatkowi. Dla małego dziecka możesz po prostu wybrać zabawkowy traktorek ogrodowy, który zachęci go do spędzania czasu na dworze. Zarówno modele zabawkowe, jak i tradycyjne do koszenia znajdziesz na stronie euroogrod.com.pl sklep oferuje wiele produktów do pielęgnowania ogrodu i rekreacji. Niezależnie od wieku Twoich urwisów, mocny trawnik się sprawdzi, zwłaszcza, gdy będą chcieli kopać na nim piłkę.

Po drugie: na rabatach posadź byliny, a nie wiotkie kwiaty

Zabawa piłką czy bańkami na zewnątrz może źle się skończyć dla posadzonych roślin. Dlatego musisz zrezygnować z tych wiotkich na swoich rabatach. Nie sprawdzą się również rośliny bardzo wymagające, które nie znoszą nawet grama wilgoci, gdyż szybko atakuje je pleśń czy grzyb. Bo jeśli Twoje urwisy uwielbiają bitwy na wodne pistolety, to rabaty z begoniami czy roślinami cebulowymi niekoniecznie się sprawdzą. Dobrym wyborem będą za to byliny ogrodowe. Możesz zdecydować się na lawendę, a także wrzosy. Sprawdzą się trawy ozdobne, oczywiście najlepiej takie, które nie są wrażliwe na wilgoć.

Po trzecie: zorganizuj udaną przestrzeń do zabawy, która wpisze się w stylistykę ogrodu

Już wiesz mniej więcej co posadzisz, teraz musisz zadbać o przestrzeń do zabawy dla chłopców. Jeśli w ogrodzie rośnie drzewo o rozłożystych konarach możesz zaprojektować i wykonać domek na drzewie. Oczywiście praca przy nim może być wspólną świetną zabawą. Czasem nie jest to możliwe, ale skrawek zieleni możesz przeznaczyć na inne schronienie, które lubią mali i więksi chłopcy, a mianowicie namiot. W ten sposób będą mieli swój własny azyl w ogrodzie. Namiot kolorystyką może wtapiać się w otoczenie. Możesz wybrać również niebieski, który skutecznie będzie odstraszał komary.

Po czwarte: doniczki stawiaj raczej na parapecie i zrezygnuj z tych wiszących

Ze względu na zabawy w ganianego czy strzelanie z procy, wiszące doniczki mogą być zagrożone, zatem lepiej z nich zrezygnuj, albo zdecyduj się na te lekkie z tworzywa i włożenie do nich sztucznej rośliny. W ten sposób kiedy taka doniczka zostanie strącona nie będziesz mieć dużo sprzątania. Jeśli koniecznie chcesz mieć doniczki, postaw na te stojące betonowe, które są bardzo ciężkie i niemożliwe jest, by je przewrócić.

Warto również zastanowić się, co posadzić w ogrodzie, by było efektownie, a jednocześnie dzieci chętniej angażowały się w pomoc. Na pewno krzewy owocowe będą dobrym wyborem, wszak zarówno kilku, jak i kilkunastolatki lubią zrywać owoce prosto z krzaka. Dbanie o ogród wymaga sporej ilości czasu, zatem rodzaje i ilość nasadzeń musisz również dopasować do swojego grafiku, tak by mieć czas na relaks i zadbanie o rośliny. W każdym razie urządzenie ogrodu, kiedy ma się dwóch chłopców nie musi być „mission impossible”.