Jak zaplanować „zimowy ogród” w ogródku?

zmrożone rośliny
fot: unsplash/Galina N

Choć określenie „zimowy ogród” ściśle kojarzy się z przeszklonym patio, czy oranżerią, gdzie wypoczywa się i hoduje rośliny, to w naszym poradniku zajmiemy się zaplanowaniem go w ogródku, a więc stworzeniem takich nasadzeń, które będą dekoracyjne nie tylko wiosną, latem i jesienią, ale również wtedy, gdy nadejdą mrozy. Nie zabraknie tu nawet miejsca na uprawy. Zatem zachęcamy do przeczytania, jak stworzyć ogród, który będzie atrakcyjny także zimą.

Jakie drzewka iglaste wybrać do posadzenia w ogrodzie?

Oczywiście jeśli chcemy, by nasz ogród był zielony przez cały rok, to powinniśmy wybrać do niego iglaki. Można je nawozić do końca lata, a co istotne w okresach suszy należy je regularnie podlewać. To dotyczy także okresu zimowego. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest żywotnik, zwany popularnie tują. Te drzewka świetnie nadają się do sadzenia w formie żywopłotu. Warto zapewnić im w takiej sytuacji system nawadniania kropelkowego. Świetnie sprawdzają się także Cisy pośrednie Brownii, także jako solitery, również dla osób posiadających małe dzieci, gdyż jako odmiana męska nie wytwarzają owoców. Jeśli szukasz drzewka, które pięknie będzie prezentować się jako samodzielne nasadzenie, a jednocześnie nie będzie zbyt szybko rosnąć i nadaje się także na jałowe gleby, to postaw na Sosnę ościstą, która dopiero po 30 latach osiąga 3 metry wysokości. Żyznej, próchniczej gleby, a także lekko wilgotnej potrzebuje jodła koreańska, a jej ozdobą są niebieskofioletowe szyszki. Jeśli szukasz iglaka do umocnienia skarpy czy na skalniaka, doskonale sprawdzi się kosodrzewina. Polecamy także jałowiec pospolity z nietrującymi szyszkojagodami, będącymi świetną przyprawą do dziczyzny. Te i wiele innych ciekawych gatunków iglaków znajdziesz w ofercie sklepu ogrodniczego Euro Ogród.

Liściaste rośliny, które są dekoracyjne także zimą

Już wiesz jakie drzewka iglaste możesz posadzić w ogrodzie, dlatego warto przyjrzeć się dekoracyjnym, zimozielonym roślinom liściastym. Jeśli szukasz rośliny, która świetnie nadaje się do formowania i będzie zdobić ogród także zimą, to postaw na bukszpan wiecznie zielony. Jeśli w swoim ogrodzie planujesz postawienie pergoli, to możesz zasadzić przy niej bluszcz pospolity, który będzie się po niej wspinał. Oczywiście możesz chcieć wprowadzić do swojego ogrodu więcej koloru, wtedy postaw na rośliny, które owocują jesienią, a ich owoce utrzymują się także zimą. Możesz wybrać ognik szkarłatny, na którym pojawiają się okrągłe żółte, pomarańczowe lub czerwone kuleczki albo Irgę Dammera, czyli krzew z intensywnie czerwonymi owocami.

Co można uprawiać w tunelu foliowym w okresie zimowym? Czy w ogóle może być użytkowany?

W swoim zimowym ogrodzie w ogródku możesz także postawić na tunel foliowy. Wbrew pozorom nawet późną jesienią można sadzić w nim niektóre warzywa. Są rośliny wybitnie odporne na mróz, a zastosowanie agrotkaniny i dodatkowej folii może pozwolić ochronić uprawy przed przymrozkami, podobnie jak zastosowanie skrzyń ogrodniczych. Można uprawiać rzodkiewkę, groch, jarmuż, czosnek, pietruszkę, por, a także rukolę czy brukselkę. Dzięki temu zapewnisz sobie zdrowie na talerzu przez cały rok i tu z własnego zimowego ogródka.

Kompozycja tradycyjnego zimowego ogrodu z nasadzeniami na zewnątrz

Oczywiście zasadzenie roślin, które radzą sobie zimą na zewnątrz nie wyklucza stworzenia tradycyjnego zimowego ogrodu, czyli przeszklonego patio lub oranżerii. W nim można umieścić rośliny ciepłolubne albo po prostu komplet wypoczynkowy i kilka roślin doniczkowych, które będą źródłem tlenu i stworzą przyjazny mikroklimat. Można również połączyć kompozycyjnie nasadzenia w ogrodzie i na patio i zdecydować się np. na cyprysiki posadzone w donicy. Istotne znaczenie ma oczywiście położenie zimowego ogrodu, bowiem od ilości światła słonecznego zależy dobór roślin, które preferują bardziej zacienione lub słoneczne stanowiska.

Zimowy ogród w wersji tradycyjnej, jak i ogrodowej może być piękny. Oczywiście iglaki w okresie świąteczno noworocznym można przystroić światełkami, aby stworzyć odpowiedni klimat.