Prace ogrodowe, które można wykonywać w zimie

Choć praca w ogrodzie głównie kojarzy się z okresem wiosennym czy letnim nie można zapominać o tym, że jest ona niezbędna przez cały rok. Pierwsze opady śniegu nie stanowią zatem powodu do zaprzestania prac pielęgnacyjnych.

Czy prace w ogrodzie powinno się podejmować zimą?

Jak wspomniano powyżej, pierwszy mróz i opady śniegu nie powinny stanowić pretekstu do zaprzestania pracy w ogrodzie. Zima w ogrodzie stanowi bowiem dla roślin jedynie krótką drzemkę, a nie okres zamierania. W związku z tym rośliny wymagają właściwej pielęgnacji, która stanowi rodzaj pożytecznej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

Jakie prace ogrodowe można wykonywać podczas zimy?

Jedną z oczywistych i bardzo potrzebnych czynności wykonywanych podczas zimy stanowi odśnieżanie ogrodu. Śnieg powinien być usuwany z roślin, ponieważ brak działania może prowadzić do powstawania lodu oraz łamania i deformacji gałęzi. Aby temu zapobiec można dodatkowo je podwiązać.

Czy warto wykonać przycinanie drzewek?

Korony drzew liściastych można formować całoroczne, jednak zdecydowanie najlepszym ku temu okresem jest jesień i zima. Odcięte fragmenty roślin można z powodzeniem wykorzystać jako pachnące drewno do kominka. Wyjątek stanowią nieliczne gatunki roślin, w tym grab, klon czy brzoza, które należy podcinać od czerwca do września. Drzewa i krzewy iglaste również można przycinać całoroczne. Warto pamiętać o tym, że powstałych ran gatunków żywicujących nie trzeba zabezpieczać. Pod koniec zimy warto wykonać dodatkowe cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające, które pozwala usunąć chore, uszkodzone i obumarłe fragmenty roślin.

Dlaczego maluje się pnie drzew na biało?

W okolicach stycznia gdy temperatura jest dodatnia warto wykonać bielenie pni drzew. W ten sposób można bowiem zapobiec pękaniu kory na skutek gwałtownych zmian temperatury związanych z niskimi temperaturami w nocy oraz intensywnym oddziaływaniem promieni słonecznych w ciągu dnia. Gotowe wapno dostępne jest w sprzedaży. W tym celu można również wykorzystać wapno palone z dodatkiem farby emulsyjnej lub krochmalu.

W jaki sposób zadbać o trawnik?

W czasie zimy należy unikać chodzenia po trawniku. Może to bowiem spowodować uszkodzenie struktury gleby oraz łamanie delikatnych źdźbeł trawy. Ponadto w okresie chłodów nie należy zapominać o napowietrzaniu trawnika. Aeracja ma na celu rozluźnienie systemu korzeniowego trawy oraz poprawę jej kondycji. Aeracja powinna być wykonywana w sprzyjających warunkach atmosferycznych dwukrotnie w ciągu roku, w tym wczesną wiosną oraz przed dokonaniem dosiewu.

Jakie inne czynności warto wykonać podczas zimy w ogrodzie?

Wśród innych pożądanych czynności, które warto wykonać w czasie zimy w ogrodzie wymienić należy wysadzanie roślin iglastych, pielęgnację oczka wodnego czy dokarmianie ptaków.