Zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w przemyśle i rolnictwie, stosuje się olej opałowy oraz gaz płynny. Dotyczy to przede wszystkim lokalizacji, gdzie dostęp do gazu ziemnego jest ograniczony, na przykład ze względu na brak instalacji czy też wymogi obszaru chronionego. Na jakie źródło energii warto wobec tego się zdecydować?
Wielu inwestorów na samym początku zwraca uwagę wyłącznie na koszty gazu płynnego LPG oraz oleju opałowego. Każde z nich różni się nie tylko ceną, ale również wartością energetyczną. Przykładowo 1 kg oleju opałowego ma wartość opałową około 42 MJ, a 1 kg propanu – około 46 MJ.
To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ każde z tych paliw różni się również kosztami użytkowania, które są bardziej korzystne dla gazu LPG, który ma pod tym względem kilka kluczowych przewag nad olejem opałowym.
- • gaz LPG wyróżnia się stabilną jakością, co przekłada się na optymalną wartość energetyczną podczas spalania
- • dostawcy gazu są w stanie zapewnić stałą cenę paliwa na dłuższy okres
- • wiele rozwiązań energetycznych uzyskuje większą efektywność energetyczną w przypadku zasilania ich gazem, a nie olejem opałowym
- • ceny gazu lpg i urządzeń zasilanych gazem są bardziej korzystne
- • koszty prowadzenia serwisu urządzeń gazowych wyróżniają się niższymi cenami
- • urządzenia gazowe nie muszą być po każdej dostawie paliwa poddawane dodatkowej regulacji
Warto również wskazać na ekologię, ponieważ instalacja gazowa w domu czy też w przemyśle lub rolnictwie będzie bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego – LPG jest gazem czystym, który nie emituje do atmosfery tak wielu szkodliwych substancji jak olej opałowy. Nie jest on również toksyczny i nie powoduje skażenia gruntów.
W związku z tym instalacja bazująca na gazie płynnym jest korzystniejszym rozwiązaniem w stosunku do oleju opałowego – nie dość, że jest on bardziej kalorycznym źródłem energii, to jeszcze na uwagę zasługują także jego niskie koszty użytkowania oraz ekologia, co powoduje, że to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.