Piecyki gazowe to wydajne i opłacalne w użyciu urządzenia grzewcze. Przy ich pomocy można z łatwością ogrzać nawet duże mieszkanie. Przed zakupem warto przeczytać porady, dzięki którym wybór odpowiedniego sprzętu będzie prostszy.
Jak zbudowane są piecyki gazowe?
Piecyki gazowe różnią się m.in. budową elementu grzewczego. Jednymi z dostępnych na rynku konstrukcji są urządzenia wyposażone w palnik ceramiczny. Do zapewniania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu wykorzystują zjawisko konwekcji. Polega ono na wzbudzaniu ruchów powietrza o różnych temperaturach. Prowadzi to do przenoszenia lżejszych, cieplejszych cząsteczek w górę pomieszczenia. Zaletą tego rozwiązania jest ponadto brak emisji dwutlenku węgla.
Kolejnym typem są piecyki gazowe z listwą grzewczą wytwarzającą niebieski płomień. Wykorzystanie takiej technologii sprawia, że gaz spalany jest w całości. W rezultacie w pomieszczeniu nie pozostają żadne niepożądane substancje. Co więcej, piecyki gazowe z takim palnikiem spalają gaz, nie pozostawiając zapachów w mieszkaniu. Warte uwagi są modele z zapłonem piezoelektrycznym. Dzięki niemu do uruchomienia urządzenia nie trzeba używać zapałek lub zapalniczki.
Istnieją również katalityczne piecyki gazowe. W ich przypadku katalizatorem jest płyta grzewcza spalająca propan lub propan-butan. Sprzęty te charakteryzują się wysoką wydajnością. Mogą one działać przez wiele godzin. W odróżnieniu od poprzedniego rozwiązania tu nie pojawia się płomień. Bez przeszkód można używać ich w pomieszczeniach, ponieważ nie wydzielają zapachu spalanego gazu.
Czym jeszcze różnią się piecyki gazowe?
Zakup piecyka gazowego należy poprzedzić weryfikacją jego specyfikacji technicznej. Dzięki temu można zdecydować, czy moc danego urządzenia jest wystarczająca. Dobrym wyborem są modele o generujące od 2 do 5 kW energii cieplnej. Warto też sprawdzić, czy upatrzony sprzęt producent wyposażył w regulację mocy grzewczej.
Kolejna cecha, którą różnią się piecyki gazowe to rodzaj paliwa. W ofertach najczęściej pojawiają się egzemplarze wykorzystujące propan-butan. Wysoka dostępność tej substancji chemicznej powoduje, że takie urządzenie to dobry wybór.
Z kolei zużycie gazu ma wpływ na koszt eksploatacji piecyka. Najlepsze są modele wykorzystujące od około 150 do 300 gramów gazu w ciągu godziny w zależności od ustawionej mocy. Takie wartości pozwalają ogrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 80 m². Do tego taki piecyk daje pewność, że wydatki na paliwo do niego nie będą przesadnie wysokie.