Jak wybrać właściwe osłony okienne do mieszkania?

turkusowa okiennica

Chcesz stworzyć przytulną kryjówkę w sypialni lub zakryć słońce podczas snu dziecka? Jak udekorować wspaniały pokój medialny, w którym goście będą mogli oglądać filmy o każdej porze dnia i nocy? Aby tego dokonać potrzebujemy właściwych osłon okiennych, a ich wybór jest ogromny. Przedstawiamy zatem najbardziej popularne i wszechstronne osłony, dzięki którym uzyskamy wymarzony efekt w każdym pomieszczeniu.

Zasłony

Zabawne lub oficjalne zasłony często są bezczelnymi bohaterami aranżacji wnętrz. Nie tylko są w stanie ochronić nas przed światłem i wzrokiem wścibskiego sąsiada, ale wnoszą także ze sobą specyficzną aurę i są w stanie podkręcić styl każdego pokoju. Niezależnie od tego, czy szukasz zgrabnych, romantycznych falban, które będzie można związać tasiemką, czy też wybierasz grube warstwy materiału, które ograniczą wszystkie promienie słoneczne – zasłony zawsze mają w sobie coś wyjątkowego i będą stanowić główny punkt dekoracyjny w pomieszczeniu.

Rozważając zasłony, ważne jest, aby pomyśleć o formie i funkcji. Najpierw rozważ wszystkie problemy, które wymagają rozwiązywania. W pokoju jest dużo światła? Starasz się oszczędzać energię? Będziesz potrzebował cięższej, grubej zasłony. Czy chcesz udekorować formalny salon lub jadalnię? Wtedy można zdecydować się na aksamit lub jedwab. Pamiętaj też o tym, że zasłony nie nadają się do pomieszczeń, w których znajduje się sporo wilgoci, a dodatkowo w kuchni będą mogły przesiąknąć tłuszczem. Nie wieszajmy ich też przy łóżeczku małego dziecka, a jeśli mamy zwierzęta, to nie wybierajmy zasłon, które sięgają podłogi.

Rolety

Rolety są najlepszą opcją wtedy, kiedy chcemy zachować maksimum prywatności. Jeśli nawet wybierzemy takie z delikatnego materiału, to światło słoneczne bez problemu będzie w stanie obudzić nas rano, jednak już żaden ciekawski wzrok nas nie wychwyci. Przeważnie rolety nie stanowią elementu wystroju i bardziej skupiamy się na ich funkcjach, a nie wyglądzie. W ciągu dnia bowiem są schowane, a jeśli wybierzemy te w zabudowie, to jeśli ktoś nie będzie wiedział o ich istnieniu, to pewnie ich nawet nie zauważy. Nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń.

Mieszkając na niższych piętrach lub w okolicy zatłoczonej ulicy, rolety będą dla nas wybawieniem. Szczególnie rolety zewnętrze, które oprócz zapewnienia nam całkowitej ciemności i ochrony prywatności, wygłuszają dodatkowo dzięki z zewnątrz. Opcja dla wszystkich mieszkań znajdujących się przy ruchliwych trasach.

Żaluzje

Żaluzje mogą być wykonane z drewna, materiałów kompozytowych, aluminium, skóry lub winylu. Listwy mają różne długości i szerokości i mogą być poziome lub pionowe. Żaluzje oferują dużą wszechstronność w zakresie blokowania światła: mogą być całkowicie otwarte lub zamknięte, ustawione pod kątem, aby umożliwić filtrowanie światła. Jeśli próbujesz podjąć decyzję między żaluzjami i roletami, zastanów się, jaki poziom blokowania światła jest dla Ciebie odpowiedni.

Okiennice

Okiennice oferują klasyczny, elegancki wygląd, a dodatkowo są niezwykle funkcjonalne. To także najdroższa ze wszystkich wymienionych tu opcji, jednak te wysokojakościowe są w stanie przerwać nawet i 20 lat! Okiennice mogą być zamontowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. W obu przypadkach sprawdzą się wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowej izolacji okien – dzięki okiennicom więcej ciepła będzie zatrzymywało się w pomieszczeniu, co z kolei przełoży się na niższe rachunki za energię.

Artykuł powstał we współpracy z Nawigator Nieruchomości Sodo&Sokół

www.nawigator-nieruchomosci.pl – Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w Warszawie i Krakowie