Montaż okna dachowego – co musisz wiedzieć? Skąd czerpać specjalistyczną wiedzę? 

montaz okna dachowego

Montaż okna dachowego – pod warunkiem, że wykonuje go dekarz – nie jest czynnością trudną lub czasochłonną. Postępując zgodnie z zaleceniami producentami, powinno się to z łatwością i bez przeszkód udać. Skąd czerpać wiedzę na temat montażu, by była ona rzetelna i wiarygodna?

Czy okna dachowe można montować samodzielnie?

Montaż okien dachowych składa się z kilku etapów. Jest to szereg czynności, takich jak wypoziomowanie okna połaciowego, izolacja przestrzeni wokół okna oraz montaż kołnierza paroprzepuszczalnego i kołnierza uszczelniającego. Z każdym z tych etapów bez trudu poradzi sobie dekarz, osoba bez specjalistycznej wiedzy na ten temat już niekoniecznie.

Samodzielna instalacja okien dachowych – zarówno modeli standardowych, jak i bardziej wyspecjalizowanych np. kolankowego okna nieotwieranego do zespoleń pionowych – nie jest zalecana. By cały ten proces odbył się prawidłowo, niezbędne będzie zaangażowanie doświadczonego fachowca: dekarza lub wyspecjalizowanego w takich ramach montażysty. Źle zamontowane okno dachowe może przeciekać, nieprawidłowy montaż doprowadza także do powstania mostków termicznych lub nieszczelności.

Montaż okna dachowego – skąd czerpać wiedzę?

Podczas montażu okna dachowego, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, np. rodzaj pokrycia dachowego. Na każdym etapie mocowania ram, mogą wystąpić jakieś trudności. Skąd czerpać wiedzę na temat montażu i poszczególnych jego etapów, a także poznać funkcjonalności modelu, który ma zostać zamontowany?

Sprawdzone i rzetelne źródła wiedzy to:

  • strona internetowa producenta – większość producentów okien udostępnia na swojej stronie www bazę wiedzy. Przybiera ona różne formy: mogą to być materiały wideo prezentujące funkcje okien dachowych, specyfikacje techniczne czy dział najpopularniejszych pytań i odpowiedzi, czyli FAQ, które są nieocenioną pomocą,
  • filmy instruktażowe i tutoriale – niektóre procesy lub czynności trudno opisać słowami. W przypadku problemów montażowych z oknami, wielkim wsparciem są filmy instruktażowe. Dekarzom, którzy są wzrokowcami – a szacuje się, że 65% osób to wzrokowcy – łatwiej odtworzyć krok po kroku czynności wykonywane na materiale wideo niż próbować przebrnąć przez to zagadnienie opisane we wpisie blogowym,
  • Instrukcja obsługi dołączona do opakowaniakupując okna dachowe, zazwyczaj do ram dołączane są inne, dodatkowe elementy ułatwiające ich montaż, a także instrukcja obsługi i specyfikacja techniczna. Specjaliści, którzy będą montować okna, w materiałach od producenta znajdą wiele cennych informacji,
  • fora specjalistyczne – internet może być kopalnią wiedzy i rzetelnych informacji – wystarczy użyć go umiejętnie i wiedzieć, gdzie szukać odpowiedzi na swoje pytania. W temacie montażu okien dachowych, warto zasięgnąć opinii od innych ekspertów z dziedziny dekarstwa.

Odwiedź stronę Dakea: https://dakea.pl/ i poznaj szeroką gamę okien dachowych, akcesoriów komfortowych, akcesoriów montażowych i wyłazów dachowych. Zobacz filmy instruktażowe i przeczytaj informacje odnośnie montażu okien dachowych.