Jak wybrać drabinę do domu?

drabina aluminiowa malarska

Drabina z pewnością okaże się przydatna w każdym domu, zwłaszcza dla osób, które lubią majsterkować. Ponadto, będzie niezbędna w czasie przeprowadzania drobnych prac remontowych. W momencie, gdy wybierzemy się do sklepu, może się jednak okazać, że wybór jest zbyt duży, aby bez żadnego problemu wybrać odpowiednią drabinę dostosowaną do naszych potrzeb. Sprawdźmy zatem czym kierować się przy zakupie.

 

Jaki materiał wykonania wybrać?

Drabiny mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. W znacznej mierze to właśnie one wpływają na koszt jej zakupu. Nie warto jednak decydować się na najtańszy model, ponieważ może nie zapewniać dobrej stabilności podczas prac, a to przecież najważniejszy czynnik, który odpowiada jednocześnie za bezpieczeństwo. Dawniej większość drabin była wykonana z drewna. Bez wątpienia są one solidne lecz wydają się niepraktyczne, głównie z uwagi na duży ciężar, który uniemożliwia ich swobodne przenoszenie. Zazwyczaj potrzebne są do tego dwie osoby. Zdecydowanie lepszym wyborem okaże się zatem aluminium, gdyż jest to materiał wyróżniający się znaczną trwałością i lekkością. Co więcej, łatwo je utrzymać w czystości. Sprawdzą się zwłaszcza do stosowania w pomieszczeniach, ponieważ nie wykazują odporności na złe warunki pogodowe, znaleźć można je m.in. na https://www.dramix.pl/oferta/drabiny. Największą wytrzymałością cechują się za to drabiny stalowe, jednak warto pamiętać, że wymagają regularnej konserwacji. ​

Składanie i przechowywanie

Drabiny zazwyczaj przechowujemy w garażu bądź piwnicy, dlatego dobrze, gdy można ją złożyć w taki sposób, aby nie zabierała wiele miejsca. Korzystać będziemy z niej przecież okazjonalnie. Prym na rynku wiodą zwłaszcza drabiny rozstawne, które charakteryzuje specyficzne połączenie u szczytu, dzięki czemu można je rozłożyć w jednej pozycji. Odpowiednia drabina tego typu powinna posiadać również nakładki antypoślizgowe. Inny wybór stanowi drabina przegubowa, która składa się z kilku części, a całość połączona jest przegubem. Uznawane są za najbardziej wielofunkcyjne, dlatego że przyjmować mogą różnorodną formę, od drabin przystawnych, po wolnostojące. Jeszcze inny tym to drabiny teleskopowe, wykorzystywane przede wszystkim przez budowlańców, z uwagi na fakt, że można ja zablokować w dowolnej pozycji, co znacznie ułatwia praca na wysokościach.

Jeżeli planujemy remont, to z pewnością musimy wyposażyć się w odpowiednią drabinę. W domu sprawdzi się zwłaszcza drabina aluminiowa, rozstawna, ponieważ spełni potrzeby większości osób.