Jak wybrać lustro łazienkowe?

Lustro w łazience
Materiał partnera

Trudno wyobrazić sobie łazienkę, w której nad zlewem nie wisi lustro. Dlaczego? Powodów jest sporo. Lustro łazienkowe pełni wiele funkcji. Nie tylko ułatwia codzienną pielęgnację, ale dodaje łazience stylu i charakteru. Wybór lustra nie powinien być przypadkowy. Na rynku mamy ogromny wybór luster łazienkowych, dlatego przyjrzyjmy się na co zwrócić uwagę podczas kupna tego elementu wyposażenia łazienki.

Lustro do łazienki – jakie wybrać?

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy kupnie lustra łazienkowego jest jego wielkość. Oczywiście będzie ona uzależniona od wielkości łazienki, ale przyjęło się, że jego długość nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Jest to minimalny wymiar, przy którym przeglądanie się w lustrze, np. podczas codziennej toalety przebiega swobodnie. Oczywiście jeśli dysponujemy większa łazienką warto zainwestować w lustro łazienkowe większych rozmiarów, tak aby pozwalało na obejrzenie całej sylwetki. Dodatkowym atutem dużego lustra jest fakt, że zauważalnie powiększa w sposób optyczny pomieszczenie.

Kolejną rzeczą, która powinna zdecydować o wyborze lustra, jest oczywiście jego wygląd. Nie od dziś wiadomo, że lustro łazienkowe jest jednym z bardziej dekoracyjnych elementów tego pomieszczenia. Nie musi być zatem zwykłym kawałkiem szkła. Ciekawe propozycje luster łazienkowych znajdziesz na https://sklepmo.pl/. Mogą mieć one różne kształty i być np. umieszczone w ozdobnej ramie lub posiadać dodatkowe elementy, jak oświetlenie led.

Lustro łazienkowe z oświetleniem – hit czy kit?

Lustra łazienkowe z oświetleniem, na dobre weszły do mody i cieszą się ogromną popularnością.  Poza tym, że stanowią jedno z funkcjonalnych źródeł oświetlenia, nadają wnętrzu wyjątkowego klimatu. Tymi najpopularniejszymi są lustra łazienkowe Led, które mogą być podświetlane z tyłu, ale i w części przedniej lustra. Wybór jest ogromny.

Ponieważ lustra łazienkowe z oświetleniem Led wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej warto uwzględnić ten element już na etapie projektu łazienki. Pewną wadą może być fakt, że w przypadku luster łazienkowych Led smugi pozostawione na szkle będą nieco bardziej widoczne niż na tradycyjnym lustrze. Więcej o rodzajach luster przeczytasz w artykule: Rodzaje luster łazienkowych

Gdzie i w jaki sposób powiesić lustro łazienkowe?

Bez względu na to, jakie lustro wybierzemy, ważne aby powiesić je właściwie. Co to oznacza? Przede wszystkim lustra łazienkowe powinny znajdować się w części nad umywalką, czyli tam, gdzie dokonujemy codziennej toalety. Druga sprawa to wysokość, na jakiej powinno zawisnąć lustro. Przyjmuje się, że głowa osoby spoglądającej w lustro łazienkowe, powinna znajdować się w połowie wysokości jego tafli. Zamocowanie lustra na wysokości 20-30 cm od umywalki pozwoli na łatwiejsze utrzymanie go w czystości.