Nowoczesne meble kuchenne do każdej kuchni.

Nowoczesna zabudowa kuchenna w kolorze ciemnym szarym i w ciepłym drewnie
foto: pixabay.com (Victoria_Borodinova)

Rynek nieruchomości pędzi do przodu jak szalony. Kupujemy i budujemy bardzo dużo nowych mieszkań i domów. Fachowcy mają ręce pełne roboty, a sklepy wnętrzarskie przeżywają renesans. Daje to wiele zalet, ale ma też swoje minusy. Oprócz wzrostu cen, które płacimy za elementy wnętrza, wzrastająca koniunktura spowodowała także wysyp konkurencji, a co za tym idzie nieskończoność wyboru produktów i materiałów. Wykańczając mieszkanie lub dom, musimy jednak w końcu zdecydować się na dane meble czy styl. Pomieszczenie, które potrafi nam w tym temacie spędzić sen z oczu to przede wszystkim kuchnia, która stanowi bijące serce każdego lokalu mieszkalnego. W jaki sposób urządzić kuchnię by była piękna, ale także funkcjonalna? Przyjrzyjmy się z bliska kilku ważnym aspektom, a także kilku ciekawym pomysłom, które mogą pomóc w urządzeniu świetnej kuchni.

 

Miarki w dłoń

Meble do kuchni poza wyglądem mają także służyć jako funkcjonalne sprzęty użytku codziennego. Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o tym w jaki sposób będziemy korzystać z pomieszczenia, czego potrzebujemy, oraz jakie są jego wymiary. Jeśli decydujemy się na samodzielne urządzanie, pomiary możemy wykonać sami. Bardzo ważne, by pamiętać o wszystkich zakrzywieniach, kątach, a także wysokości pomieszczenia. Jeżeli zatrudniliśmy architekta, lub planujemy zgłosić się do firmy, która wykonuje meble do kuchni, mierzenie załatwi za nas specjalista.

Warto jednak pamiętać, o ustawieniu w odpowiednich miejscach zlewu, zmywarki i lodówki, a także wystarczającej ilości blatu roboczego. Odpowiednia ergonomia mebli kuchennych może bardzo mocno wpływać na pracę w kuchni. Niektóre, większe sieci sklepów, proponują także wygodny sposób projektowania kuchni przez internet, lub w oddziale marketu, przy pomocy pracownika.

Duża przestrzeń

Duża kuchnia, to oczywiście wielkie możliwości. Po usytuowaniu wszystkich mebli i sprzętów będziemy mogli ustawić również kilka dodatków, limitem będzie jedynie wyobraźnia. Jednym z tradycyjnych rozwiązań, choć takim, które nadal sprawdza się znakomicie, jest ustawienie w pobliżu kuchni dużego stołu dla całej rodziny i znajomych. Część jadalnianą od kuchennej, możemy także odgrodzić wielką wyspą, rodem z amerykańskich filmów. Takie rozwiązanie pozwoli w komfortowy sposób zasiadać wspólnie do wystawnych kolacji, ale także jeść i pracować przy wyspie, kiedy jesteśmy tylko razem z domownikami.

Nowoczesna kuchnia z wyspą, która odgradza część jadalnianą.
foto: pixabay.com (DokaRyan)

Dużo miejsca pozwala też na wprowadzenie do kuchni roślinności – na przykład zestawu różnych ziół lub przypraw. Możemy także pomyśleć o ciekawym zawieszeniu garnków i patelni pod sufitem, małej biblioteczce na książki kucharskie, lub miejscem przeznaczonym tylko na kolekcję win. Kolejnym pomysłem, który sprawi, że nasza kuchnia będzie wyjątkowa, mogą być barowe gadżety, nadające dużo klimatu. Na przykład stare obrazki reklamujące napoje wyskokowe lub świetnie wyglądające neony. Warto poszukać inspiracji w internecie, nie ograniczając się do stron producentów, u których znajdziemy zazwyczaj jedynie „bezpieczne” rozwiązania.

Mała ilość miejsca

Jeśli kuchnia musi zająć małą ilość miejsca, odpalamy myślenie kreatywne i staramy się wykorzystać przestrzeń w stu procentach. Rynek deweloperski oferuje bardzo często mieszkania z otwartą kuchnią, która tworzy jedną przestrzeń z salonem. Wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem, jest podzielenie przestrzeni, wspomnianą wcześniej, wyspą. W małych mieszkaniach, które dzielą kuchnię z dużym pokojem, można także zastosować ciekawe rozwiązania sufitowe, które oddzielają przestrzeń. Mowa tutaj na przykład o innym kolorze ścian, drewnianych belkach, które wespół z ledowym podświetleniem mogą stworzyć bardzo designerską przestrzeń. Świetnie sprawdzi się również dobudowany barek, jeśli na wyspę nie ma miejsca. Taka dobudówka może okazać się świetnym pomysłem na mały stół, a także stworzyć przestrzeń na przechowywanie drobiazgów.

Jeśli nasze mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, warto pomyśleć o otwarciu kuchni. Ściany dzielące pokój z przestrzenią kuchenną są zazwyczaj działowe, a ich burzenie nie należy do drogich czynności. Jeśli jednak zamierzamy wynająć mieszkanie lub myślimy bardzo nisko budżetowo, może warto zdecydować się na gotowe zestawy mebli kuchennych? Gotowe meble do kuchni można nabyć w każdym dużym markecie budowlanym, za bardzo przystępną cenę.

Jeśli przestrzeń, którą dysponujemy jest wręcz mikroskopijna, lub zwyczajnie jemy poza domem i nie zależy nam na wielkiej kuchni, warto pomyśleć również o meblach wielkości szafki pod telewizor, które mają w sobie małą lodówkę, jeden palnik elektryczny i zlew. Takie zestawy są ustawione najczęściej na kółkach, nie sprawiają więc problemu w transporcie w inne miejsce.

Mała kuchnia z chowanym stolikiem
foto: pixabay.com (sferrario1968)

Projektujemy samodzielnie

Możemy także zaprojektować meble do kuchni samodzielnie. Po wstępnym mierzeniu możemy zamówić sam środek mebli oraz dobrać interesujące nas dodatki w postaci dedykowanych szuflad i szafek ze specjalnym miejscem na garnki, talerze i sztućce. Następnie stacjonarnie lub przez internet, możemy wybrać fronty meblowe, które zamontujemy na gotowych szafkach. Warto jednak pamiętać, że projektowanie i budowa kuchni samemu może przynieść wiele komplikacji. Decydując się na ten ruch, powinniśmy być pewni swojej myśli architektonicznej i umiejętności.

Nowoczesne meble do kuchni – ciekawe rozwiązania

Możemy także skorzystać z nowatorskich rozwiązań. Obecnie można zauważyć pewne trendy, na które decyduje się wiele osób przy projektowaniu kuchni. Zazwyczaj są to białe proste szafki i blaty drewniane lub z tworzywa, bez wzorów, w jednym kolorze. Moda poszła więc w stronę minimalizmu. Jeśli jednak mamy ochotę na nowoczesne meble do kuchni, możemy zdecydować się na designerskie projekty bogate we wzory, wykorzystanie szczotkowanego aluminium, czy niesamowite konstrukcje świetlne.

Nowoczesne meble kuchenna z frontami w kolorze limonki i stalą szczotkowaną
foto: pixabay.com (sferrario1968)

Nowoczesnym i bardzo fajnym rozwiązaniem, są szafki w kolorze czarnym, których powierzchnia zachowuje się jak tablica szkolna. To duże urozmaicenie przestrzeni i wielka frajda dla dzieci. Takie szafki mogą także służyć jako dekoracyjny element niosący ciekawe obrazy lub gigantyczny notatnik. Nowoczesne meble do kuchni to także rozwiązania takie jak kuchnia modułowa. W małych przestrzeniach, zamykamy całe wyposażenie kuchni łącznie z meblami w wielkim prostokącie, który nie tylko jest zamykany, tworząc jednolitą powierzchnię, ale także można go przesuwać, zmieniając przestrzeń w pomieszczeniu. Niezależnie od tego, na jakie meble do kuchni lub rozwiązania się zdecydujemy, ważne by pomieszczenie było funkcjonalne, wygodne i sprawiało nam wiele radości.