Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Oświetlenie spot light – dlaczego warto wybrać oświetlenie punktowe?

Oświetlenie punktowe jest, wbrew pozorom, bardzo wszechstronne. Świetnie spełnia powierzone mu zadanie, jeśli prawidłowo je zaprojektujemy – doskonale oświetla pomieszczenie, buduje określony nastrój i podkreśla charakter wnętrza, a także efektywnie uwypukla istotne dla nas szczegóły wystroju pomieszczenia. Dlaczego warto zdecydować się na ten właśnie rodzaj oświetlenia? Gdzie warto je zainstalować i w jaki sposób to zrobić? Jaki wybór lamp punktowych mamy i jak znaleźć najlepszy produkt? Czy takie rozwiązanie sprawdza się zawsze i w każdym pomieszczeniu? Zapraszamy do lektury.

Oświetlenie sufitowe w pomieszczeniu

Oświetlenie sufitowe może występować generalnie w dwóch wariantach uzależnionych od rodzaju źródła światła – jako lampy sufitowe wiszące oraz jako lampy punktowe. Który z tych rodzajów oświetlenia lepiej spełnia swoje zadanie?

Lampy wiszące zwykle prezentują się bardzo dekoracyjnie. Producenci oferują nam szeroką gamę lamp w stylu nowoczesnym, rustykalnym, vintage i wielu innych. Z łatwością więc wybierzemy taki model, który będzie pasował do naszych wnętrz. Ale rozwiązanie to ma też kilka wad – przede wszystkim pomieszczenie zyskuje dodatkową, bardzo wyrazistą ozdobę. A to może sprawiać wrażenie nieładu, przepełnienia i nadmiaru. Dodatkowo lampa wisząca daje światło, którego kierunku i rozmieszczenia nie mamy możliwości regulować. Może się więc okazać, że część pomieszczenia pozostanie niedoświetlona, a to spory problem.

Punktowe źródło światła w całości niweluje wyżej wymienione niedoskonałości lampy wiszącej. Plafony czy tak zwane spotlighty https://www.salonled.pl/pl/159-reflektory-sufitowe-i-spoty umieszczone na suficie prezentują się bardzo elegancko, ale na tyle dyskretnie, że nie przyćmiewają swoją obecnością innych elementów wystroju. Oczywiście także w tym przypadku wybór różnorodnych modeli jest ogromny, a więc nawet pomieszczenia urządzone w stylach tak wymagających jak skandynawski, glamour lub boho – będą prezentowały się przepięknie, tworząc harmonijną całość.

Jednak najważniejsze jest to, że oświetlenie punktowe pozwala nam efektywnie rozjaśnić pomieszczenie niezależnie od jego wymiarów. Warto również wiedzieć, że spoty i reflektory doskonale sprawują się w pokojach o nietypowych kształtach i na poddaszach. To niezawodne źródło światła, dzięki któremu możemy w pełni cieszyć się urodą naszych wnętrz.

Oświetlenie punktowe – zalety wizualne i użytkowe

Światło sufitowe jest niezmiernie ważnym elementem aranżacji każdego wnętrza. Tworzy określony nastrój w pomieszczeniu, nadając mu, w zależności od naszych potrzeb, charakter kameralny i dyskretny lub też ekspresywny. Jednym słowem, w tym samym wnętrzu możemy skupić się na wytężonej pracy albo zorganizować romantyczną kolację we dwoje. Wystarczy tylko zainwestować w spotlight lampy i odpowiednio rozmieścić je na powierzchni sufitu.

Jak osiągnąć zadowalający efekt? Dostępność różnorodnych produktów jest bardzo duża, ale jak w bogatej ofercie znaleźć odpowiedni model? Z pewnością warto przemyśleć ilość reflektorów, która będzie optymalna dla danego wnętrza. Do wyboru mamy modele o jednym, dwóch, trzech, czterech, a nawet pięciu reflektorach. Im większe pomieszczenie, tym większą ilość reflektorów należy wybrać. Po zamontowaniu można w sposób dowolny skierować każde ze źródeł światła aby uzyskać optymalny efekt.

Kwestia wyboru koloru i połysku oraz kształtu reflektorów i spotów jest oczywiście kwestią natury estetycznej i gustu inwestora. Ale także w tym przypadku producenci proponują nam bardzo szeroką gamę różnorodnych rozwiązań. Możemy wybierać lampy wykończone na wysoki połysk, satynowe lub matowe oraz w ogromnej ilości kolorów – czarnym, białym, srebrnym, złotym, miedzianym i innych.

Projektowanie oświetlenia zaczynamy od podzielenia wnętrza na strefy lub, jeśli jego rozkład i sposób użytkowania nie wymagają dokonywania podziału, od zaprojektowania rozmieszczenia lamp. Pomieszczenie na strefy dzielimy, jeśli ma ono albo nietypowy rozmiar czy kształt, albo gdy pełni różne funkcje. Dobrym przykładem będzie tu kuchnia z jadalnią, salon z aneksem kuchennym lub salon z częścią jadalną. Kiedy mamy wnętrza tak urządzone, świetnie sprawdzą się spot light. Lampy rozmieszczamy wówczas nad każdą strefą oddzielnie – osobne oświetlać będą część na przykład wypoczynkową, a osobne jadalnię czy część kuchenną.

Warto pamiętać, że lampa spot świetnie sprawdzi się jako źródło światła podkreślającego wybrane elementy wystroju, na przykład półkę z pięknymi dekoracjami, regał z książkami, lustro czy obraz. Mowa tu oczywiście o lampach ściennych, które stanowią uzupełnienie oświetlenia sufitowego i wprowadzają we wnętrza bardzo nastrojowy klimat.

Zupełnie oczywistym wydaje się, że reflektory sufitowe i spoty sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. A jak jest w przypadku lamp ściennych – czy one są równie uniwersalne? Tak, można montować je w każdym domowym wnętrzu. Szczególnie dobrze sprawdzają się jednak w łazience, gdzie pozwalają doświetlić okolicę lustra, a dzięki temu wykonać perfekcyjny makijaż czy fryzurę. Warto także zdecydować się na reflektory ścienne nad łóżkiem w sypialni, gdzie będą pozwalały na zaaranżowanie subtelnego oświetlenia do czytania. Ale tak naprawdę ilość ich zastosowań jest ogromna.

Czy warto więc wybrać oświetlenie punktowe? Zdecydowanie tak, i to zarówno z praktycznego, jak i estetycznego punktu widzenia. Dzięki reflektorom i lampom typu spotlight wprowadzisz do swoich pomieszczeń światło, którego kierunek z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb.

Przeczytaj też