Opis działania inteligentnej taśmy LED – co jest potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania?

Taśmy LED bez wątpienia podbiły serca większości posiadaczy zarówno domów, jak i mieszkań. Ich wszechstronne zastosowanie śmiało można zaobserwować w praktycznie każdym współczesnym pomieszczeniu mieszkalnym.

Technologia nieustannie posuwa się jednak do przodu, co niesie ze sobą coraz to nowsze rozwiązania również w branży oświetleniowej. Mowa dokładniej o oświetleniu inteligentnym. Co więc łączy opcję SMART z najbardziej uwielbianą formą oświetlenia dekoracyjnego dla domu? O tym poniżej.

Co gwarantuje nam inteligentny pasek LED?

Zasadę działania paska LED wszyscy doskonale znamy. To szereg diod oświetleniowych, rozmieszczonych wzdłużnie na pasku elastycznego laminatu. Zazwyczaj takie urządzenia podpinało się bezpośrednio do zasilaczy, a tamte do sieci. Działały na włącznik światła bądź niekiedy na zewnętrzne włączniki, niewymagające podpinania prosto do instalacji elektrycznej.

Obecna technologia umożliwia swobodne ich włączanie i wyłączanie nawet z pozycji telefonu. Ilość funkcji jest jednak znacznie większa, co dokładniej zostanie opisane poniżej.

Jak zatem działa integracja między paskiem, a telefonem?

Otóż, całą pracą zarządzają kontrolery do taśm led. Ich montaż odbywa się pomiędzy paskiem LED, a konwerterem napięcia z sieciowego na 12/24V. Taki kontroler posiada specjalny moduł, którym jest w stanie połączyć się z domowym routerem poprzez WiFi. Przy trwałym łączeniu się z internetem, użytkownik telefonu wraz ze specjalną aplikacją producenta, może dowolnie sterować oświetleniem w swoim domu z niemal każdego miejsca na ziemi.

Cały schemat działania składa się więc z praktycznie trzech elementów: paska, zasilacza i kontrolera do taśm led. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pasek dobrać odpowiednio względem możliwości kontrolera. Pozwoli to nam uzyskać wszystkie funkcje, jaki dany sprzęt nam oferuje.

Jakie są funkcje inteligentnego oświetlenia LED?

W przypadku pasków LED, funkcji i możliwości jest naprawdę wiele. Pierwszą i najważniejszą jest oczywiście możliwość swobodnego włączania i wyłączania. Ta opcja była już wcześniej rozpisana, więc nie ma większego sensu jej powtarzanie.

Czymś, co bezapelacyjnie przekonuje klientów do zakupu takiego oświetlenia jest możliwość regulacji bądź całkowitej zmiany barwy, nasilenia i odcienia światła. Mając specjalny pasek możemy być pewni, że diody będą w stanie zaświecić we wszystkich kolorach z palety RGB. Spowodowane jest to głównie zastosowaniem bardziej zaawansowanych diod potrójnych oraz oczywiście obecnością kontrolera do taśm led. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość automatycznego ustawienia godziny włączania i wyłączania światła. Przyda się to chociażby tym, którym zdarza się często zasypiać przy zaświeconym świetle. Mając ustawioną taką opcję zyskujemy pewność, że diody zgasną konkretnie o wskazanej porze. Istnieje również możliwość ustawienia natężenia światła względem swojego trybu dnia i biorytmu. Jest to korzystne przede wszystkich dla samopoczucia u osób pracujących w domu, dla których dzień zaczyna się i kończy na pracy.