Żarówki LED – hit czy kit?

Oświetlenie LED ostatnim czasem zyskuje bardzo na popularności. Coraz więcej osób zakupuje żarówki LED, jednak czy to dobrze? Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że warto wymienić zwykłe żarówki na żarówki LED. Tylko na co powinno się zwracać uwagę wybierając tego typu oświetlenie? Czy istnieją może lepsze alternatywy dla żarówek LED?

 

Wszystko jest zależne od tego czym się kierujesz w wyborze oświetlenia. Musisz dokładnie wiedzieć czy szukasz oświetlenia punktowego, czy może takiego, które ma oświetlić całe pomieszczenie. Tak samo musisz się zastanowić nad tym czy chcesz mieć oświetlenie, które jest efektowne, a może takie, które jest efektywne. Wybór odpowiedniego oświetlenia do najprostszych nie należy. W końcu każde oświetlenie umieszczone w domu ma swój określony cel. Inny rodzaj światła potrzebny jest w sytuacji, kiedy czytamy książkę, a inny kiedy oglądamy film. Inne oświetlenie potrzebne jest do łazienki, a jeszcze inne do salonu. Tego typu niuanse powinny mieć bardzo duży wpływ na ostateczne podjęcie decyzji. Dlatego w przypadku wyboru światła bardzo istotne jest wcześniejsze przeanalizowanie konkretnych za oraz przeciw.

Ile kosztują żarówki LED?

Na dzień dzisiejszy kompleksowe oświetlenie LED może Cię kosztować sporo pieniędzy. Ceny za żarówki LED są dość wysokie. Urządzenie całego mieszkania w tego typu oświetlenie może znacznie odbić się na Twoich finansach. Jednak z drugiej strony żarówki LED zużywają mniej prądu niż tradycyjne żarówki, halogeny czy też świetlówki, dlatego z czasem możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię. Z tego powodu, że koszty związane z wymianą na tego typu urządzenia odbiją się na Twoim portfelu, a taka inwestycja może zwrócić się dopiero za dobrych kilka lat możesz poczuć się niezadowolonym z rezultatów. Cena jak na oświetlenie jest bardzo wysoka.

Jakie dają światło żarówki LED?

Światło, które oferuje LED jest dosyć specyficzne. Jednym może się podobać, zaś innym nie. W teorii jest ono najbardziej przyjaznym oświetleniem dla człowieka z tego względu, że ma jak najwierniej odzwierciedlać światło słoneczne. Z drugiej zaś strony w przypadku pory wieczornej oświetlenie LED może nie spisywać się już tak dobrze. Niektórzy twierdzą, że oświetlenie LED swoim nasyceniem przypomina bardzo świetlówki. Ponieważ takie światło jest zimne, może powodować nieprzyjemne odczucia.

Co oferują żarówki LED?

Oczywiście oświetlenie typu LED nie ma samych wad. Na pewno zaletą tego typu żarówek jest ich trwałość. Nie przepalają się one tak szybko jak zwykłe żarówki. Dlatego jeżeli irytuje Cię ciągłe wymienianie oświetlenia to oświetlenie LED na pewno pod tym względem wypada całkiem nieźle. Ponadto żarówka LED oferuje również niższe zużycie energii, dlatego jeśli Twoim głównym kryterium jest zaoszczędzenie na prądzie to powinieneś być zadowolony z takiego wyboru.

Warto wybrać żarówki LED?

Jeżeli chcesz naprawdę wybrać żarówki LED, to najlepiej na ich instalację zdecydować się od razu podczas kupna mieszkania. Każde pomieszczenie powinno być urządzone w taki sposób, żeby żarówki LED zostały odpowiednio do niego dopasowane.

Zawsze można zdecydować się na tańszą alternatywę w przypadku tego typu oświetlenia i użyć go jako światła dodatkowego, dzięki czemu zaoszczędzimy na prądzie, a przy tym nie wydamy mnóstwa pieniędzy na oświetlenie LED”

– tak twierdzi Mateusz, autor bloga ZaradnyFinansowo.pl.

Jeżeli bardzo zależy Ci na użyciu żarówek LED to musisz wiedzieć, że na rynku istnieje bardzo dużo słabej jakości produktów, których powinieneś się za wszelką cenę wystrzegać. Dlatego lepiej jest zainwestować nieco więcej pieniędzy, ale być świadomym dobrego wyboru.