Gdy wracamy do domu, pragniemy poczuć ciepło domowego ogniska. Cenimy sobie spokój oraz przytulny klimat. Ważnym elementem, który buduje taką atmosferę jest między innymi stosowny zapach we wnętrzu. Jeśli przekraczając próg domu czujemy nieprzyjemną woń, na przykład spaleniznę lub wilgoć, to niechętnie w nim przebywamy. Brzydki zapach uniemożliwia relaksację po ciężkim dniu. Dlatego w miejscu gdzie mieszkamy stosujemy pochłaniacze zapachów.
Spis treści
Czy warto mieć pochłaniacze zapachów?
Czy na pewno potrzebujemy pochłaniacze zapachów do domu? Z reguły tak. W każdym domu znajdzie się takie miejsce, które będzie wymagało użycia pochłaniacza zapachów. Może to być kosz na śmieci albo lodówka. Pochłaniacze zapachów to rozwiązanie skuteczne, a przy tym niedrogie.
Po co stosować pochłaniacze zapachów w domu?
Zawsze spotkamy się z sytuacja gdy coś pachnie nieładnie. Rolą pochłaniacza zapachu jest zarówno neutralizacja złego zapachu, jak również wytworzenie przyjemnej woni za pośrednictwem odpowiedniej aromatyzacji.
Aromatyzacja pomieszczeń wpływa na nasze samopoczucie. Może być ona delikatna lub intensywna i koncentrować się na kilku różnych nutach. Można zakupić zapachy kwiatowe, cytrusowe, korzenne czy np. zapachy leśne. Wiele producentów oferuje przeróżne opcje. Dodatkowo pochłaniacz zapachów może zawierać środki dezynfekujące lub bakteriobójcze lub odstraszać insekty.
Na rynku dostępne są również pochłaniacze zapachów, które nie wydzielają żadnego aromatu. Ich zadaniem jest jedynie absorbowanie nieprzyjemnej woni.
Formy pochłaniaczy zapachów.
Co do formy, pochłaniacze zapachów np. od General Fresh dostępne są w kilku wariantach. Możemy wybrać proszek, który po rozsypaniu na podłogę czy meble, może być zebrany po pewnym czasie zmiotką lub odkurzaczem. Ta forma świetnie sprawdzi się także zmieszana ze żwirkiem w kociej kuwecie. Proszek skutecznie zneutralizuje nieprzyjemny zapach uryny.
Możemy zakupić pochłaniacze zapachów w żelach lub w płynie. Pojemniczki z takim pochłaniaczem umieszczamy w rogu pomieszczenia, gdzie powoli uwalniana jest substancja zapachowa. Do tej kategorii nalezą także pochłaniacze w formie wkładanej do gniazdka. Płyn jest w nich podgrzewany, w celu uwolnienia zapachu. W takiej formie może nam wystarczyć na kilka dni lub tygodni i w zależności od zastosowanego pochłaniacza, istnieje również możliwość regulacji intensywności zapachu.
Na koniec pozostają pochłaniacze do rozpylenia w formie sprayu lub spryskiwacza, używane jedynie w razie potrzeby. Jednakże i tutaj możemy zdecydować się na opcję elektryczną, zawierającą wymienny wkład zapachowy. W tej opcji zapach rozpylany jest co pewien czas, na przykład raz w tygodniu albo każdego dnia o określonej godzinie. Takie pochłaniacze możemy ustawić w zależności od naszych potrzeb.
Gdzie stosujemy pochłaniacze zapachów?
Zasadniczo pochłaniacze zapachów możemy używać praktycznie wszędzie. Przykładowo rozróżniamy pochłaniacze zapachów do lodówki, do pokoju, do łazienki, do szafy. Możemy użyć ich w zmywarce, koszu na śmieci czy zastosować je do obuwia. We wszystkich używanych miejscach pochłaniacz ma zapewnić odświeżenie, zneutralizować przykry zapach i uwolnić przyjemniejsze dla węchu aromaty.
Przykładowo zastosowany w lodówkach zapach powinien być wykonany na bazie węgla aktywnego, który silniej zniweluje nieprzyjemną woń. Trzymając wiele produktów, z których zapachy się przenikają, lepiej zastosować środek, który sprawdzi się w tych szczególnych warunkach. Taki neutralizator możemy umieścić na półce lub w szufladzie lodówki.
Do zmywarek najlepiej używać odświeżaczy dedykowanych, natomiast aby ukryć zapach z kosza na śmieci można zarówno stosować worki zapachowe, jak również skorzystać z pochłaniacze umieszczanych bądź bezpośrednio do kosza, pod worek lub umieścić takowy w szafce.
W pokojach dziennych czy sypialni możemy wykorzystać pochłaniacze w formie proszku lub pochłaniacze elektryczne, które co pewien czas będą uwalniały nasz ulubiony zapach. W szafach natomiast świetnie sprawdzą się pochłaniacze w formie saszetek, torebek czy woreczków. Możemy też użyć kulek zapachowych, zarówno z zawieszkami jak i tych samoprzylepnych.
Jak zrobić pochłaniacz zapachów samemu?
Pochłaniacze zapachów nie są produktem drogim. Najprostsze formy nabędziemy za kilka złotych. Droższymi opcjami są zapachy elektroniczne czy te umieszczane w gniazdkach. Ich koszt jednak pozostaje i tak niewielki w porównaniu do okresu ich działania. Ten bowiem może wynosić nawet kilkanaście tygodni czy miesięcy. Jeśli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych środków na pochłaniacze zapachów fabryczne, możemy sporządzić ich domowe wersję.
Wystarczy zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną, która ma właściwości czyszczące i neutralizujące zapachy, olejki eteryczne oraz pojemnik z zakrętką i sitkiem. Tak przygotowane składniki wystarczy jedynie ze sobą wymieszać, umieścić w pojemniku i stosować np. w pokojach czy lodówce.