Stare meble – kiedy odnowić, a kiedy wyrzucić?

Stare meble coraz częściej zyskują drugą młodość. Dzieje się tak za sprawą zainteresowań konsumentów i nieprzemijającej mody na design z wcześniejszego ustroju. Codziennie w internecie pojawiają się kolejne oferty, dzięki którym możemy nabyć meble przeznaczone do renowacji bądź takie, które już zostały odnowione. Czy odnowa starych mebli to zajęcie dla każdego? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Odnowa starych mebli

Służące nam przez lata stare meble niekoniecznie muszą nadawać się wyłącznie na wysypisko. Możliwości ich dalszego zagospodarowania są szerokie, a efekt końcowy zależy po prostu od naszej wyobraźni. Na przykład, starą szafę możemy odświeżyć, pomalować i cieszyć się nią jeszcze przez kolejne lata. Dlaczego jednak nie posunąć się nieco dalej, wykrzesać odrobinę kreatywności i rzeczoną szafę zmodyfikować, robiąc z niej na przykład stylowy regał? Wszystko jest możliwe, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

A co zrobić, jeżeli nie mamy pomysłu na odnowienie jakiegoś mebla? Z pomocą przyjdzie nam tutaj internet i cała masa inspiracji, która tam na nas czeka. Odnowę starych mebli możemy również zlecić fachowcom, jednak może się to wiązać z dużymi kosztami. Takie rozwiązanie warto rozpatrzyć w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bardzo wartościowym przedmiotem lub sami nie jesteśmy pewni swoich umiejętności.

Nie każdy mebel nadaje się do renowacji

Stan niektórych starych mebli pozostawia wiele do życzenia. Mimo, że w rękach prawdziwego mistrza taki mebel po jakimś czasie nadal może zachwycać, to wymaga to często dużych nakładów finansowych. Dużo zależy tutaj również od tego, z jakiego materiału mebel powstał.

Do konstrukcji starych mebli dawniej najczęściej wykorzystywano lite drewno, przez co takie meble są bardzo ciężkie, ale i niezwykle solidne. Trwałość takich mebli jest znacznie większa niż na przykład wersalek, tapczanów czy modnych kiedyś narożników – te eksploatowane przez lata najczęściej nadają się jedynie to utylizacji. Dlatego, kiedy już podejmiemy decyzję o odnowie starych mebli, warto wcześniej zweryfikować ich stan. To pozwoli nam już na wstępie uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby się pojawić w trakcie renowacji.

Wywóz starych mebli

Jeżeli meble nie nadają się do odnowy, wówczas pozostaje nam je wyrzucić. Jednak nie jest to takie proste. Nie możemy ot tak wynieść mebli i o nich zapomnieć. Wywóz starych mebli wiąże się z pewnymi obostrzeniami, o których jako lokator bądź mieszkaniec mamy obowiązek pamiętać. Meble muszą być odpowiednio zabezpieczone oraz przygotowane do wywiezienia w konkretnym terminie. Takich terminów w ciągu roku nie ma zbyt wiele i często bywa to kłopotliwe – dlatego odbiór starych mebli, a następnie utylizację najlepiej zlecić firmie świadczącej tego typu usługi. Wówczas ustalamy dogodny dla nas termin odbioru. Stare meble szybko przestaną być kłopotem i trafią w miejsce utylizacji.