Stojak na choinkę – 5 rzeczy o których należy pamiętać przy jego zakupie.

plastikowy stojak na choinke

Choinka to niezaprzeczalny symbol świąt Bożego Narodzenia. Dzięki niej czujemy wyjątkowy klimat i nastrój świąt. Ubieramy, ozdabiany nasze drzewko zgodnie z tradycją, a w Wigilię chowamy pod jodłą prezenty. Aby nasze drzewko było jednak stabilnie stojące i cieszyło nasze oko jak najdłużej, niezbędny będzie stojak choinkowy.

 

Odpowiedni stojak pod choinkę to niezwykle istotna kwestia. Choinka musi stać prosto, pięknie się prezentować i nie stwarzać zagrożenia dla domowników. Jeżeli mamy w domu małe pociechy lub zwierzęta należy pamiętać o ich bezpieczeństwie. Zapewne większość dzieci będzie chciała sięgać po ozdoby i łakocie zawieszone na drzewku. Mogą niechcący wywrócić iglaka, a przede wszystkim zrobić sobie krzywdę.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę wybierając stojak na choinkę? Oto praktyczne porady.

1. Ciężar i wielkość drzewka

Musimy zwrócić uwagę na ciężar drzewka oraz jego wielkość, a także obciążenie choinki bombkami i innymi ozdobami. Do ciężaru i wielkości naszej rośliny dopasowujemy odpowiedni rozmiar stojaka. Do większej choinki będziemy potrzebowali zdecydowanie masywniejszego produktu.

2. Łatwy montaż

Dobry stojak na choinkę powinien być szybki i nieskomplikowany w obsłudze. Najlepiej, żeby jego montaż był możliwy do wykonania przez jedną osobę. Odpowiednie akcesoria i śruby dołączone do stojaka powinny bez problemu wchodzić w otwory i łatwo się wkręcać.

3. Jakość wykonania

Większość popularnych stojaków pod choinkę jest wykonana z plastiku. Jest to opcja wygodna i najczęściej wybierana przez ludzi. Są jednak dostępne stojaki ze stali nierdzewnej, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie. Jednorazowy zakup jest więc wtedy może i droższy, ale za to produkt posłuży nam zdecydowanie dłużej niż plastikowe odpowiedniki. Stojaki metalowe wyposażone są często w otwór dla pnia o maksymalnej średnicy 11cm. Mechanizm stojaka pełnią trzy śruby, dzięki którym dociskamy drzewko z każdej strony i dokręcamy je równomiernie. Osadzona choinka jest wtedy stabilnie i bezpiecznie zamocowana.

4. Pojemnik na wodę

Drzewko umieszczone w stojaku powinno mieć pojemnik na wodę. Odpowiedni pojemnik, czyli dostosowany do wielkości rośliny, gwarantuje dłuższą żywotność choinki. Roślina nie gubi wtedy tak szybko igieł, gdyż jest możliwość uzupełniania wody na bieżąco.

5. Wygląd estetyczny

Stojak to idealny dodatek do prezentowania choinki na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Może stanowić ciekawy detal i akcent w świątecznym wystroju. Jedni wybiorą zielony stojak pod choinkę, inni srebrny, stalowy lub ozdobiony według swojej inwencji twórczej.

Dzięki powyższym radom, możemy być pewni, że zakup stojaka na choinkę będzie dla nas o wiele prostszym zadaniem, a nasze drzewko będzie cieszyło nasze oko jak najdłużej w okresie świąt Bożego Narodzenia.