Sztuczna trawa jest rozwiązaniem nie tylko trwałym i bezpiecznym, ale również wyjątkowo estetycznym. Nie posiada wad swojego naturalnego odpowiednika, a jednocześnie pozostaje jego doskonałym odwzorowaniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje, największe zalety oraz najpowszechniejsze zastosowania sztucznej trawy?
Spis treści
Rodzaje sztucznej trawy
Sztuczna trawa jest nawierzchnią syntetyczną – powstaje z elastycznego, mocnego podkładu, w który następnie tkane są wysokiej jakości włókna. W tym celu wykorzystuje się zwykle kombinację siatki z tworzyw sztucznych, dodatkowo zabezpieczonych lateksem lub poliuretanem. Aby zapewnić pełną przepuszczalność sztucznej trawy, podkład jest odpowiednio perforowany. Do produkcji stosuje się dwa podstawowe typy włókien – monofilowe oraz fibrylowane. W pierwszym przypadku mają one formę splotu pojedynczych pasemek, w których każdy pęczek mieści od kilku do kilkunastu włókien. W wersji fibrylowanej, trawa ma postać ponacinanej, skręconej taśmy o szerokości do kilku centymetrów. W jednym pęczku wystąpić mogą także połączenia włókien fibrynowych z monofilowymi. Same włóka powstają zwykle z polipropylenu, polietylenu, poliamidu lub ich połączeń.
Zalety sztucznej trawy
Sztuczna trawa ogrodowa posiada wyjątkowo estetyczny wygląd. Stanowi idealne odwzorowanie trawy naturalnej, ale jednocześnie pozwala cieszyć się pięknem zieleni przez cały rok. Zarówno układanie sztucznej trawy, jak i jej pielęgnacja nie nastręczają żadnych trudności – to produkt bezobsługowy, którego nie trzeba nawozić, grabić, dosadzać czy poddawać wertykulacji. Takie rozwiązanie pozwala też na zaoszczędzenie wody, a tym samym uniknięcie kosztów związanych z regularnym podlewaniem. Syntetyczny zamiennik bardzo dobrze sprawdza się na obszarach, gdzie prawdziwa trawa ma zbyt trudne warunki do prawidłowego wzrostu lub ulega szybkiemu zniszczeniu. Sztuczna trawa ogrodowa ma postać syntetyczną, jednak pozostaje całkowicie bezpieczna dla środowiska oraz komfortowa dla użytkowników – do jej produkcji nie są stosowane żadne pestycydy, dzięki czemu nie wywołuje żadnych uczuleń i reakcji alergicznych. Sztuczna trawa idealnie nadaje się do uprawiania różnych aktywności – amortyzuje upadki równie dobrze, co naturalny trawnik.
Zastosowanie sztucznej trawy
W zależności od potrzeb, sztuczna trawa pozwala na niezwykle kompleksowe zastosowanie. Może służyć do zagospodarowania tradycyjnych terenów zielonych, a także obiektów rekreacyjnych lub sportowych. Sztuczna trawa bardzo często stosowana jest w formie wyposażenia sportowych boisk – np. muraw piłkarskich. Produkty tego typu wykorzystywane są również jako nawierzchnie krajobrazowe, m.in. w ogrodzie, na działce lub jako zamiennik przydomowego trawnika. Zastosowanie wygodnych rolek pozwala na rozłożenie syntetycznej nawierzchni nawet na tarasie lub balkonie. Bogatą ofertę inspirujących rozwiązań posiada dystrybutor sztucznej trawy trawa-krajobrazowa.pl. Oferowane nawierzchnie doskonale radzą sobie w każdych warunkach – niezależnie od docelowej lokalizacji oraz intensywności użytkowania.