Upcycling – meble z odzysku a oryginalny projekt wnętrza.

Większość nowoczesnych wnętrz to projekty przestronne, funkcjonalne, stworzone w oparciu o indywidualne upodobania mieszkańców i aktualne trendy. Coraz częściej aranżacja wnętrza nie kończy się jedynie na

nowych przedmiotach i meblach zakupionych do wyremontowanego mieszkania lub domu. Moda na tzw. „upcycling” zatacza coraz szersze kręgi i wchodzi na salony, także w Polsce.

Upcykling – projektowanie wnętrz z użyciem odpadów

Produkujemy niesamowite ilości odpadów. Można zdać sobie z tego sprawę robiąc domową segregację – ilość plastikowych pojemników, butelek czy papieru prawdopodobnie przewyższy nasze najśmielsze oczekiwania. Do tego dochodzi także świadomość, że na całym świecie ilość takich odpadów jest po prostu ogromna. Dobra wiadomość jest taka, że część z nich można przetworzyć i dać im drugie życie. Taka jest idea nurtu, który nazywa się „upcykling„. Termin ten został stworzony przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta, którzy zajmowali się ratowaniem starych rzeczy i nadawaniem im nowej formy. „Upcykling” to proces wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego mogą powstać konkretne funkcjonalne przedmioty, takie jak np. meble lub akcesoria domowe albo torby, a nawet biżuteria. Trend ten szczególnie chętnie wykorzystają miłośnicy ekologicznych i oszczędnych rozwiązań, dla których projekt wnętrza jest istotnym elementem codziennego życia.

stolik_z_europalety_upcycling

Świat palet

Obecnie meble z europalet to modny trend, zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i w kawiarniach czy barach. Dlaczego? Bo z palety można zrobić wiele różnych mebli. Najbardziej znany jest stolik kawowy. Jest on bardzo prosty w wykonaniu – aby zrobić go samodzielnie wystarczy papier ścierny, pędzel, farba i kółka. W wersji luksusowej blat można przykryć szybą na wymiar. Jednak możliwości drewnianych palet sięgają znacznie dalej. Da się z nich zrobić podesty gładko przechodzące w biurka – łagodny skandynawski klimat wnętrza, który zaprojektuje architekt wnętrz będzie dobrze współgrał z paletowymi meblami. Materac umieszczony na podwójnie ułożonych paletach to ekologiczne łóżko – można je szybko rozłożyć i przenieść gdzie indziej, lub zmontować spanie dla gości. Także drewniane skrzynki mogą mieć swoje drugie życie, np. jako donice lub półki, a nawet całe regały. Skrzynie to dobry materiał na stworzenie kredensu – nowoczesnego w formie, o który trudno w jakimkolwiek katalogu z meblami.

Połączenia niezbyt oczywiste

Na stronie architektów wnętrz z Warszawy perfectspace.pl/architekt_wnetrz_warszawa znajdziecie bardzo ciekawy artykuł o Izraelskiej projektantce wnętrz Hilla Shamii i jej autorskim pomyśle – „wood casting furniture„. Polega on na tworzeniu mebli ze spalonych pni połączonych z aluminium. Oryginalny efekt możecie zobaczyć poniżej. Natomiast cały artykuł o wood casting furniture znajdziecie na blogu firmowym PerfectSpace.

wood-casting-furniture-hilla-shamia

Dom z rozbiórki

Aby projekt wnętrza był absolutnie niepowtarzalny, czasem wystarczy zejść do piwnicy domu dziadków lub odwiedzić pchli targ albo pójść na tzw. „garażówkę”, czyli wyprzedaż różnych domowych sprzętów. Takie wyprzedaże od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością w dużych miastach, a można na nich kupić prawdziwe cuda. Stara maszyna do szycia z odlewanymi nogami może stać się stolikiem, wystarczy w miejsce maszyny wstawić drewniany blat. Kilka starych drabin wzbogaconych o deski stanie się ciekawą półką-biblioteczką na książki i płyty, a stalowa balia, wypełniona gąbką i pokryta materiałem tapicerskim zamieni się w wygodne siedzisko.
Budując lub projektując od zera nowy dom można uwzględnić w nim elementy rustykalne przeniesione z rozbiórki np. starej chaty lub drewnianego domostwa. Długie belki, przemalowane i przeszlifowane, będą stanowić ozdobę skośnej ściany, albo filar, na którym można powiesić oprawione w ramki fotografie. Projektant wnętrz może wpasować w aranżację takiego mieszkania lub domu starsze meble, które po odrestaurowaniu nie będą wyglądać, jakby ostatnie dwadzieścia lat spędziły na strychu. W ten sposób do łask powracają np. meble z PRL-u.

meble_z_prl

W ich przypadku liczy się nie tylko wygląd, ale i praktyczne przeznaczenie. Meble z tamtych czasów był niezwykle funkcjonalne, zaś fotele – proste w formie – pod względem wygody dziś biją na głowę nowoczesne wyposażenie.

Kanapa z plastiku

To zadanie dla wytrwałych i odważnych, którzy aranżację wnętrza planują przeprowadzić w śmiały sposób. Z kilkudziesięciu jednokolorowych butelek PET o pojemności 1,5 l można wykonać wygodne i anatomiczne siedzisko. Butelki potrzebują metalowego stelaża z nóżkami, a jego nowatorski kształt podkreśli nowoczesny projekt wnętrza oraz ekologiczne podejście do życia właścicieli mieszkania. Taki mebel jest lekki, łatwo go rozmontować lub stworzyć go na nowo. Butelki PET są doskonałym materiałem również na wazony, lampy, zabawki dla dzieci czy biżuterię. To sposób na to, aby ideę ekologicznego stylu życia zrealizować w niebanalnej formie, równocześnie odrzucając bezrefleksyjne podeście do konsumpcji.