W małym biurze: jak sprytnie poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni?

drukarka, faks, telefon, biurko, ściana z białą cegłą

Powiedzenie „mniej znaczy więcej” sprawdza się w wielu sytuacjach, ale gdy mowa o małym biurze, nie zawsze. Jak urządzić mikroskopijną przestrzeń tak, by pomieściła nie tylko konieczne meble i urządzenia, ale też zastępy dokumentów? Cudownej recepty nie ma, ale nasze wskazówki mogą pomóc wydobyć potencjał z pozornie nieustawnej przestrzeni.

Wystrój – postaw na jedną barwę

Żeby małe biuro nie sprawiało wrażenia klaustrofobicznej klitki, powinno być jasne. Białe ściany, które przy okazji zlewają się z barwą sufitu optycznie je powiększą i dadzą poczucie (lub przynajmniej złudzenie) nieco większej przestrzeni. Ten efekt podkreślą meble w kolorze ścian lub do niego zbliżonym.

[alert type=white ]Pamiętajmy, że im bardziej jednolite jest wnętrze, tym większe się wydaje.[/alert]

Z tego względu lepiej postawić na gładkie ściany, a na obrazy, dyplomy i dekoracje zarezerwować tylko jedną z nich.

Regały – niezastąpione w małym biurze

Jak już wspomnieliśmy, meble do biura powinny być jasne i kolorystycznie dopasowane do ścian. Przy wyborze rozmiaru również trzeba wziąć pod uwagę metraż, ale nie kosztem wygody regału czy biurka – w końcu to przy nich będziemy spędzać co najmniej 8 godzin dziennie. Warto zredukować ilość mebli do niezbędnego minimum.

[alert type=white ]Kilka małych regałów lepiej zamienić na jeden większy w kolorze ściany, a do przechowywania drobiazgów wybrać pojemne biurko z szafkami.[/alert]

Jeśli niezbędne akcesoria nie mieszczą się w regale czy na biurku, dobrym pomysłem może być kilka wąskich, otwartych półek na ścianie.

Urządzenia – wielofunkcyjność w cenie

Żadne współczesne biuro nie obejdzie się bez komputerów. Jeśli to możliwe, monitory warto ustawiać przy ścianie. Dzięki temu nie zaburzą przestrzeni. Zazwyczaj niezbędna jest również drukarka i skaner – zamiast kupować je osobno, lepiej zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne z łącznością Wi-Fi. W ten sposób oszczędzimy przestrzeń i zyskamy dodatkowe gniazdko. Tam, gdzie są dokumenty, przyda się również niszczarka, na potrzeby małego biura w zupełności wystarczy model kompaktowy niszczący nie więcej niż kilkadziesiąt arkuszy jednocześnie. Takie modele zmieszczą się nawet pod biurkiem.

[alert type=white ]Wszystkie dodatkowe sprzęty warto umieścić blisko siebie i w jednym miejscu.[/alert]

Dobrym pomysłem może okazać się zamówienie na nie otwartego regału, którzy przy okazji będzie kolejnym meblem do przechowywania.

Układ – najważniejsza jest dobra organizacja

Dokumenty, notatki, broszury, foldery – gdzie to wszystko zmieścić? Przede wszystkim w segregatorach i pudełkach do archiwizacji, które zmieszczą się w regale. Na bieżące papiery zamiast tacki na biurko można wybrać niewielki, plastikowy regał na ścianę tuż nad nim. Dobrym pomysłem jest również wyłożenie ściany tablicą korkową lub dziurkowaną, na której można przypinać notatki lub umieścić kieszenie na dokumenty. Kreatywnie wykorzystanie przestrzeni na ścianie pozwoli zredukować rozmiary biurka, a co za tym idzie zaoszczędzić przestrzeń.

[alert type=white ]Przestrzeń w dużych szafkach łatwiej okiełznać dzieląc ją na mniejsze partie za pomocą pojemników lub wstawek, dzięki którym możemy wykorzystać całą ich powierzchnię. [/alert]

Z kolei w szufladach przydadzą się organizery, dzięki którym drobne notatki, spinacze czy długopisy znajdą swoje miejsce. Gadżety do organizacji wprawdzie zajmują nieco miejsca w szufladzie czy szafce, ale ułatwiają wykorzystanie dostępnej przestrzeni do ostatniego centymetra.

Dekoracje – najlepiej z umiarem

Podobnie jak dom, biuro też warto spersonalizować, nawet gdy jest niewielkie. W tym wypadku kluczem jest umiar, rozumiemy niekoniecznie jako szukanie jak najmniejszych obrazków czy tapety w najdrobniejszy prążek.

[alert type=white ]W małym wnętrzu najlepiej pozostawić na dekoracje tylko jedną ścianę, która wyróżni wnętrze.[/alert]

Może być pokryta tapetą, fototapetą, malowidłem czy grafiką, nawet wielkoformatową, ale lepiej niezbyt krzykliwą. Dobrym pomysłem jest również ozdobienie podłogi przyciągającym wzrok dywanem czy wykładziną – wtedy inne ozdoby są zbędne.

W małym biurze bardzo ważną sprawą jest również zachowanie porządku – stosy papierów i drobiazgów piętrzące się na blacie niepotrzebnie zajmują przestrzeń i wprowadzają chaos.

Choć urządzanie go może sprawiać problemy, warto pamiętać o zaletach małego biura. Jego wynajem jest stosunkowo tani, również na kieszeń młodego przedsiębiorcy, a niewielkie rozmiar nadają przytulności ważnej zwłaszcza, gdy spędzamy w nim sporo czasu. Mając większe fundusze warto pomyśleć o pomocy architekta wnętrz, ale najpierw warto uruchomić własną wyobraźnię i stworzyć wymarzone mikro-biuro we własnej głowie.