Wybór poduszki – na co zwrócić uwagę?

Poduszki
fot; unsplash.com

Niezbędnym elementem każdej sypialni są poduszki. Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, aby głowa oraz odcinek szyjny kręgosłupa był prawidłowo podparty. Tylko przy odpowiedniej poduszce mięśnie rozluźniają się i wypoczywają, a domownicy rozpoczynają poranek bez sztywności i bólu karku. Prawidłowo dobrana poduszka pomaga także udrożnić drogi oddechowe co pomaga zmniejszyć chrapanie oraz uniknąć nocnego bezdechu. Czym się kierować przy wyborze poduszki?

Wybór poduszki do materaca

Na rynku jest wiele modeli jakościowych poduszek. Główną zasadą jest dobieranie poduszki do materaca. Jeśli wybierze się miękki materac i twardą poduszkę, ciało będzie zapadać się w materacu, a głowa nie będzie odpowiednio utrzymywana przez poduszkę. Odwrotna sytuacja – miękka poduszka i twardy materac będzie skutkować zbyt słabym podparciem odcinka szyjnego. Wybierając poduszki należy mieć to na uwadze.

Wybór poduszki pod budowę ciała

Nie ma jednego modelu poduszki, który będzie zapewniał dostateczny komfort i wygodę każdemu użytkownikowi. Ważną kwestią w doborze poduszki jest budowa ramion. Osoby o wąskich ramionach potrzebują mniej podparcia pod odcinkiem szyjnym, dlatego w przypadku takich osób, lepszym wyborem będzie poduszka miękka lub niższa. W przypadku posiadaczy szerokich ramion, podparcie pod szyją musi być większe. Warto wtedy zastosować poduszki twardsze lub wyższe. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób preferujących spanie w pozycji bocznej.

Poduszka twarda czy miękka?

Miękkie poduszki charakteryzują się lepszym dopasowaniem do użytkownika. Jednak w przypadku spania na boku mogą one utrudniać oddychanie. Za to twarde poduszki nie będą się zapadać, ale mogą powodować większy ucisk. Wybranie odpowiedniej poduszki nie jest prostym zadaniem. Najlepiej jest wybrać model pomiędzy, który będzie zapewniał odpowiedni komfort i wygodę, oraz dzięki któremu odcinek szyjny użytkownika będzie się odpowiednio układał w każdej pozycji.

Poduszka wysoka czy niska?

Wiele osób niepotrzebnie wybiera zbyt wysokie poduszki. Skutkuje to zginaniem się szyi oraz uniemożliwieniem prawidłowego rozluźnienia się mięśni. Początkowe spanie na wysokiej poduszce może wydawać się wygodne, ale kilka lat spania na takiej poduszce może skutkować pojawieniem się poważnych problemów zdrowotnych. Do niższych poduszek początkowo jest się trudno przyzwyczaić, ale po dłuższym czasie można zauważyć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. 

Jaką poduszkę do spania wybrać?

Oprócz twardości i wysokości, poduszki dostępne na rynku mogą mieć różne kształty. Kształt poduszki powinien być dobrany do pozycji, w której najczęściej śpi użytkownik. Największą popularnością cieszą się płaskie oraz profilowane poduszki. Dobrze sprawdzają się one zarówno do spania na plecach i na boku. Poduszki profilowane zbudowane są z dwóch wałków, pomiędzy którymi znajduje się wgłębienie na głowę. Dzięki temu zapewniają odpowiednie podparcie dla odcinka szyjnego. Możliwe jest także spanie na niższym wałku (gdy ten wyższy okaże się niewygodny). Zaletą poduszek płaskich jest możliwość stosowania ich z obu stron.

Jeśli użytkownik preferuje spanie na brzuchu, powinien stosować poduszki niskie i przewiewne. Nie będą one blokowały przepływu powietrza. Na rynku dostępne są także poduszki przeznaczone dla osób śpiących na plecach. W przypadku osób z masywnymi ramionami lub krótką szyją, dobrym rozwiązaniem są poduszki z wcięciem na ramiona. Jeśli użytkownik preferuje spanie bez poduszki, dobrze sprawdzi się miękki materac wraz z wałkiem po szyję.