Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Zamek Topacz kiedyś i dziś.

łazienka, wanna wolnostojąca

Zamek Topacz to perełka architektoniczna zlokalizowana na Dolnym Śląsku. Historyczny obiekt zamkowy wraz z kompleksem budynków rozciąga się na terenie o wielkości 50 hektarów. Od 2011 roku po przeprowadzeniu luksusowej renowacji, mieści się tam resort hotelowy. Jaka jest historia Zamku Topacz? Jak wygląda dziś? Zobaczcie.

Zamek Topacz – historia w pigułce.

Dokładna data powstania zamku nie jest znana. Najprawdopodobniej został wybudowany w XIV wieku z inicjatywy Zakonu Templariuszy. Na początku zamek nie przypominał swojego obecnego wyglądu. Była to podpiwniczona ceglana wieża obronno-mieszkalna wzmocniona kamiennym fundamentem. Grube na 170 centymetrów mury oraz otaczająca wieżę fosa dodawały jej obronności. Dodatkowa kondygnacja z attyką pojawiła się w XVI wieku. W roku 1618  do wieży dobudowano renesansowy budynek. Zamek w takiej postaci przechodził do kolejnych właścicieli, a na kolejną rozbudowę musiał poczekać do XIX wieku. Wtedy dobudowano kolejną kondygnację wieży.

[alert type=white ]W 1870 roku obiekt zakupili właściciele spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene za bagatela 300 tys. talarów. Za beczkę piwa płacono wówczas 3 talary, a za korzec, czyli 128 litrów, pszenicy – 2 talary. W ich rękach pozostał aż do 1945 r. [/alert]

Gdy zakończyła się II wojna światowa Zamek Topacz został przekształcony w zakład karny, a następnie w magazyn dla ówczesnych PGR-ów. Później w planach było stworzenie hotelu i ośrodka szkoleniowego. Niestety remont (którego nie ukończono) przeprowadzono z dużą nierozwagą niszcząc przy tym wiele cennych detali. Zamek w 1995 roku trafił w ręce prywatnego właściciela, któremu jednak nie udało się dokonać koniecznych prac remontowych. Zamek  musiał czekać, na kolejnych właścicieli do 2002 roku.  Wtedy to nabyli go Państwo Kurzewscy – pasjonaci historii oraz koneserzy sztuki, którzy wskrzesili w tym obiekcie nowego ducha i oddali mu dawną świetność.

zamek_topacz_1 zamek_topacz_2 zamek_topacz_3

Zamek Topacz obecnie.

Mieszczący się na okazałym 50 hektarowym terenie Zamek Topacz jest arkadią dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Cały kompleks składa się z czterogwiazdkowego hotelu, centrum konferencyjnego, sali bankietowej, oraz licznych przestrzeni przeznaczoncyh do uprawiania sportów. To również znane w całej Polsce Muzeum Motoryzacji – prezentujące ponad 100 pojazdów polskiej produkcji oraz największą w naszym kraju kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley.

zamek_topacz_pokoj_hotelowy_1 zamek_topacz_pokoj_hotelowy_2 zamek_topacz_pokoj_hotelowy_3

zamek_topacz_lazienka zamek_topacz_sala_balowa

Przeczytaj też