Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Zamek Topacz to perełka architektoniczna zlokalizowana na Dolnym Śląsku. Historyczny obiekt zamkowy wraz z kompleksem budynków rozciąga się na terenie o wielkości 50 hektarów. Od 2011 roku po przeprowadzeniu luksusowej renowacji, mieści się tam resort hotelowy. Jaka jest historia Zamku Topacz? Jak wygląda dziś? Zobaczcie.

Zamek Topacz – historia w pigułce.

Dokładna data powstania zamku nie jest znana. Najprawdopodobniej został wybudowany w XIV wieku z inicjatywy Zakonu Templariuszy. Na początku zamek nie przypominał swojego obecnego wyglądu. Była to podpiwniczona ceglana wieża obronno-mieszkalna wzmocniona kamiennym fundamentem. Grube na 170 centymetrów mury oraz otaczająca wieżę fosa dodawały jej obronności. Dodatkowa kondygnacja z attyką pojawiła się w XVI wieku. W roku 1618  do wieży dobudowano renesansowy budynek. Zamek w takiej postaci przechodził do kolejnych właścicieli, a na kolejną rozbudowę musiał poczekać do XIX wieku. Wtedy dobudowano kolejną kondygnację wieży.

W 1870 roku obiekt zakupili właściciele spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene za bagatela 300 tys. talarów. Za beczkę piwa płacono wówczas 3 talary, a za korzec, czyli 128 litrów, pszenicy – 2 talary. W ich rękach pozostał aż do 1945 r.

Gdy zakończyła się II wojna światowa Zamek Topacz został przekształcony w zakład karny, a następnie w magazyn dla ówczesnych PGR-ów. Później w planach było stworzenie hotelu i ośrodka szkoleniowego. Niestety remont (którego nie ukończono) przeprowadzono z dużą nierozwagą niszcząc przy tym wiele cennych detali. Zamek w 1995 roku trafił w ręce prywatnego właściciela, któremu jednak nie udało się dokonać koniecznych prac remontowych. Zamek  musiał czekać, na kolejnych właścicieli do 2002 roku.  Wtedy to nabyli go Państwo Kurzewscy – pasjonaci historii oraz koneserzy sztuki, którzy wskrzesili w tym obiekcie nowego ducha i oddali mu dawną świetność.

zamek_topacz_1 zamek_topacz_2 zamek_topacz_3

reklama magazyn lifestyleowy

Zamek Topacz obecnie.

Mieszczący się na okazałym 50 hektarowym terenie Zamek Topacz jest arkadią dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Cały kompleks składa się z czterogwiazdkowego hotelu, centrum konferencyjnego, sali bankietowej, oraz licznych przestrzeni przeznaczoncyh do uprawiania sportów. To również znane w całej Polsce Muzeum Motoryzacji – prezentujące ponad 100 pojazdów polskiej produkcji oraz największą w naszym kraju kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley.

zamek_topacz_pokoj_hotelowy_1 zamek_topacz_pokoj_hotelowy_2 zamek_topacz_pokoj_hotelowy_3

zamek_topacz_lazienka zamek_topacz_sala_balowa