Biedronki w domu. Jak pozbyć się problemu?

Fot. Freepik.com

Biedronki to owady, które w większości osobom nie kojarzą się źle. Dlatego kiedy pojedyncze osobniki pojawiają się w naszym domu, zazwyczaj nie wzbudza to w nas niepokoju. Mimo że biedronki uchodzą za pożyteczne i niegroźne stworzenia, to zazwyczaj kiedy wyobrażamy sobie te owady, mamy na myśli biedronki siedmiokropki, czyli nasze rodzime chrząszcze. Problem pojawia się jednak wtedy kiedy zauważymy w naszym domu biedronki azjatyckie, które nie są już tak łagodne. Jak pozbyć się ich z domu? Podpowiadamy.

Co trzeba wiedzieć o biedronkach azjatyckich?

Arlekiny, czyli tzw. biedronki azjatyckie to żółte lub pomarańczowe szkodniki z czarnymi kropkami. Wiele osób na początku myli je z biedronką siedmiokropką. Jednak warto mieć świadomość, że jest to gatunek inwazyjny, który wypiera nasze rodzime chrząszcze. Dodatkowo znacznie trudniej jest się ich pozbyć z domu. Szczególnie często zasiedlają się w suchych i ciepłych miejscach w okresie jesienno-zimowym. Dlatego w tym czasie mogą zagnieździć się w naszym domu.

Jak jednak rozpoznać biedronkę azjatycką? Gatunek ten w odróżnieniu od naszej rodzimej siedmiokropki może mieć aż 23 czarne kropki lub nie mieć żadnej. Dodatkowo polska biedronka jest czerwona, zaś biedronka azjatycka przybiera kolory od żółtego przez pomarańczowy aż po czerwony. Jest też bardziej owalna i wypukła niż polska biedronka. Może też przypominać swoim kształtem literę M.

Co odstrasza biedronki azjatyckie?

Mimo że biedronki azjatyckie nie są zagrożeniem dla ludzi, to jednak może zdarzyć się, że człowiek zostanie przez nie ugryziony. Wówczas objawy towarzyszące takiemu zdarzeniu to nierzadko silne swędzenie i obrzęk, zwłaszcza jeżeli dana osoba jest alergikiem. Z tego powodu warto odstraszać biedronki azjatyckie i wiedzieć, czego nie lubią te owady. Domowymi sposobami możemy, wykorzystując olejki eteryczne, pozbyć się tych niechcianych lokatorów z domu. Warto również zabezpieczyć wszystkie okna i drzwi, a także szczeliny, aby ograniczyć dostęp biedronek do naszego domu. W momencie kiedy zauważymy ich siedlisko, należy jak najszybciej je usunąć.

Jak zlikwidować biedronki azjatyckie?

Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne w sytuacji kiedy biedronek jest w naszym domu już sporo. Wówczas warto zastosować profesjonalne metody. Wśród nich wyróżnia się m.in. użycie lamp owadobójczych, a także specjalnych preparatów. Te pierwsze działają na takiej zasadzie, że światło lampy przyciąga owady do siebie, a kiedy są już wystarczająco blisko, wówczas zostają rażone prądem. Oprysk zaś również jest skuteczną techniką likwidacji biedronek azjatyckich. Jeżeli chcemy się ich pozbyć, możemy wykorzystać specjalne preparaty owadobójcze dostępne w sklepach lub spróbować wykonać mieszankę ze spirytusu i olejku eterycznego. Poszczególne osobniki można również wciągnąć za pomocą odkurzacza, a następnie niezwłocznie wyrzucić worek do kosza znajdującego się na zewnątrz.