Co jest ważne, przy wyborze kinkietów do salonu?

Fot. Pexels.com
Materiał partnera

Oświetlenie jest jednym z kluczowych i podstawowych elementów wyposażenia domu. Poza aspektem praktycznym, oświetlenie idealnie sprawdza się jako dekoracja pomieszczenia, która nadaje mu odpowiedniego charakteru. Właśnie dlatego, w tym artykule pochylimy się nad elementami oświetlenia dodatkowego – mianowicie nad kinkietami salonowymi.

Jak więc wykorzystać kinkiety w salonie i czym kierować się podczas zakupu? Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Kinkiety salonowe – prosty sposób na klimatyczny salon

Choć tego rodzaju oświetlenie bywa niedoceniane, tak kinkiety do salonu zdecydowanie mogą odgrywać istotną rolę w kształtowaniu jego atmosfery. Są one bowiem nie tylko funkcjonalnym źródłem światła, ale również mogą stać się stylowym dodatkiem do dekoracji wnętrza. Co więcej, ze względu na ich ścienny montaż stanowią idealne rozwiązanie dla mniejszych salonów. Jak więc wybrać kinkiet idealny?

Styl Twojego wnętrza wyznacznikiem Twojej inwestycji!

Tak jak każdy element wyposażenia domu, rodzaj zakupionych kinkietów powinien być adekwatny do stylu panującego w Twoim salonie. Salon jest bowiem bardzo reprezentatywnym pomieszczeniem, dlatego wszelkie inwestycje z nim związane powinny być przemyślane.

  • W nowoczesnym, minimalistycznym salonie dobrze sprawdzi się kinkiet o prostych, geometrycznych formach i stonowanych barwach. Są to bowiem przestrzenie, gdzie dominuje prostota i przemyślane wykorzystanie przestrzeni. W takim wnętrzu stawiaj na funkcjonalność kinkietu unikając wrażenia zagracenia przestrzeni.
  • W salonach w stylu glamour można zastosować bardziej ozdobne modele z dodatkami w postaci kryształów i subtelnych zdobień. W tych przestrzeniach kinkiet nie tylko zapewnia odpowiednie oświetlenie, ale również podkreśla wyrafinowany, wysoce dekoracyjny charakter pomieszczenia. Dla zachowania elegancji, stawiaj na rozwiązania w kolorze złota, srebra lub klasycznej czerni.
  • Salon urządzony w surowym stylu loft to przede wszystkim industrialne detale. Tutaj metalowe konstrukcje, widoczne śruby i nakrętki czy nierówno pokryte powierzchnie są niezbędnym dodatkiem. Dla zachowania autentyczności wybieraj modele w ciemnych barwach tj.: czarny, grafitowy, stalowy.
fot. pexels.com

Miejsce montażu i przemyślane rozmieszczenie kinkietów salonowych kluczem do pięknego wnętrza

Wybór właściwego modelu kinkietu salonowego to połowa sukcesu. Jednym z istotniejszych aspektów jest bowiem rozplanowanie miejsca, w którym zamontujemy kinkiety oraz określenie funkcji, jaką ma pełnić.

Jeżeli kinkiet salonowy na oświetlać konkretną część pomieszczenia, na przykład miejsce do czytania, powinniśmy zamontować go bliżej tej przestrzeni. Jeśli natomiast chcemy, aby oświetlał on cały pokój, powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości, około 1,5-1,7 m od podłogi. Takie rozmieszczenie nie tylko ułatwi domownikom funkcjonowanie w salonie, ale także wyraźnie przyczyni się do zmiany postrzegania przestrzeni i klimatu salonu.

Rodzaj i moc emisji światła – podstawowe parametry elementów oświetlenia

Moc emisji światła, jej barwa oraz stopień energooszczędności jest ściśle związany z funkcją miejscem instalacji kinkietu oraz indywidualnych preferencji użytkownika. W sklepie internetowym Centrum Światła znajdziesz propozycje kinkietów salonowych z możliwością regulacji kierunku padania światła oraz jego natężenia, a w przypadku wyboru rozwiązań LED lub Smart – barwy światła oraz możliwość bezprzewodowej obsługi. Sprawdź, jaki potencjał drzemie w kinkietach od Centrum Światła i dołącz do grona zadowolonych Klientów.