Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Dom żyletka od 81.waw.pl.

Budowa wymarzonego domu nie jest łatwa. Pojawiające się ograniczenia, takie jak kształt działki czy jej powierzchnia, mogą przysporzyć wielu kłopotów. Jednak w takich przypadkach nie warto się poddawać. Udowadniają to architekci z pracowni 81.WAW.PL, którzy stworzyli wyjątkowy projekt domu żyletki mimo wielu przeszkód.

 

Charakterystycznymi cechami tego domu jest prostopadłościenna bryła, niska zabudowa oraz specyficzne drewniane żyletki. W rzucie bryła budynku to prostokąt wymuszony przez układ działki. Architekci stworzyli trzy strefy. Pierwsza to garaż z zapleczem technicznym. Druga – centralna – to strefa dzienna, gdzie znajduje się salon z otwartą kuchnią oraz jadalnią. Stefa ta jest przeszklona od północnej oraz południowej strony. Trzecią jest strefa prywatna w której architekci umieścili dwa pokoje dziecięce, łazienki, pokój gościnny oraz sypialnię.

dom_zyletka_1

dom_zyletka_2 dom_zyletka_3

Największe zainteresowanie w projekcie wzbudzają żyletki, które ulokowane są wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji, a ich zadaniem jest zapewnienie prywatności oraz zacienienie w dziecięcych sypialniach.

Żyletki to w założeniu jedyny rzeźbiarski element bryły. Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacja, która faluje na wietrze – dodaje architekt. Ponadto, żyletki nadają bryle lekkiej, zwiewnej formy. Trwałość zdobień zapewni odporna na warunki atmosferyczne sklejka szkutnicza, z której będą wykonane. Reszta elewacji zostanie wykończona tynkiem o jasnoszarej barwie.

– mówi Rafał Grudziąż, współautor projektu.

Zapisz

Przeczytaj też