Dom żyletka od 81.waw.pl.

Budowa wymarzonego domu nie jest łatwa. Pojawiające się ograniczenia, takie jak kształt działki czy jej powierzchnia, mogą przysporzyć wielu kłopotów. Jednak w takich przypadkach nie warto się poddawać. Udowadniają to architekci z pracowni 81.WAW.PL, którzy stworzyli wyjątkowy projekt domu żyletki mimo wielu przeszkód.

 

Charakterystycznymi cechami tego domu jest prostopadłościenna bryła, niska zabudowa oraz specyficzne drewniane żyletki. W rzucie bryła budynku to prostokąt wymuszony przez układ działki. Architekci stworzyli trzy strefy. Pierwsza to garaż z zapleczem technicznym. Druga – centralna – to strefa dzienna, gdzie znajduje się salon z otwartą kuchnią oraz jadalnią. Stefa ta jest przeszklona od północnej oraz południowej strony. Trzecią jest strefa prywatna w której architekci umieścili dwa pokoje dziecięce, łazienki, pokój gościnny oraz sypialnię.

dom_zyletka_1

dom_zyletka_2 dom_zyletka_3

Największe zainteresowanie w projekcie wzbudzają żyletki, które ulokowane są wzdłuż całej północnej oraz południowej elewacji, a ich zadaniem jest zapewnienie prywatności oraz zacienienie w dziecięcych sypialniach.

Żyletki to w założeniu jedyny rzeźbiarski element bryły. Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacja, która faluje na wietrze – dodaje architekt. Ponadto, żyletki nadają bryle lekkiej, zwiewnej formy. Trwałość zdobień zapewni odporna na warunki atmosferyczne sklejka szkutnicza, z której będą wykonane. Reszta elewacji zostanie wykończona tynkiem o jasnoszarej barwie.

– mówi Rafał Grudziąż, współautor projektu.

Zapisz