Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Fotowoltaika – czym jest i dlaczego warto ją zamontować? 6 najważniejszych zalet.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku
foto: freepik

Polski sektor odnawialnych źródeł energii (OZE) z każdym rokiem rośnie w siłę. Dowodem jest chociażby nieustannie rosnąca liczba osób korzystających z możliwości, jakie daje fotowoltaika. Jest to proces, który pozwala przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, dlatego też jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż działalność elektrowni węglowych. Montaż instalacji fotowoltaicznych staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród prywatnych inwestorów i przedsiębiorców. Dlaczego? Odpowiadamy.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się tematem konwertowania światła słonecznego w energię elektryczną. Jest to technologia wykorzystywana w instalacjach fotowoltaicznych, które pozwalają produkować prąd na potrzeby gospodarstwa domowego i tym samym ograniczyć jego koszty eksploatacyjne.

Warto tutaj zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne nie są ze sobą tożsame – te drugie elementy co prawda również pobierają energię słoneczną, jednak przekształcają ją nie w prąd, a ciepło, które przenoszone jest do zasobników za pomocą czynnika grzewczego. W telegraficznym skrócie: fotowoltaika generuje prąd, a kolektory – ciepło.

Jak działa fotowoltaika?

W jaki sposób można uzyskać energię elektryczną ze słońca? Cały proces nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna, która pozwoli w pełni korzystać z dobrodziejstw darmowej energii. W jej skład wchodzi kilka głównych komponentów, w tym: moduły fotowoltaiczne, czyli panele montowane na konstrukcji nośnej, które pobierają energię ze słońca i przekształcają ją w prąd stały. Działanie instalacji byłoby pozbawione sensu bez obecności falownika, którego zadaniem jest konwersja prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC), który znajdziemy w domowych gniazdkach.

Nie bez znaczenia okazuje się sposób montażu paneli – muszą one znajdować się nie tylko w dobrej lokalizacji, ale również pod optymalnym kątem nachylenia przy największym nasłonecznieniu. Co ważne, każdy prosument musi posiadać licznik dwukierunkowy, który mierzy przepływ prądu i umożliwia rozliczenie ilości energii – zarówno tej wyprodukowanej, jak i pobranej z sieci.

Montaż fotowoltaiki w domu – 6 największych korzyści

Panele fotowoltaiczne nie bez powodu coraz częściej stają się stałym elementem polskiego krajobrazu. Wiele osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę z kilku kluczowych powodów, wśród których możemy wyróżnić:

  • Niewyczerpalny charakter źródła energii – energia elektryczna pozyskiwana jest poprzez konwersję energii słonecznej, której wykorzystywanie nie wiąże się z deficytem. Jest to zatem całkowite przeciwieństwo nieodnawialnych źródeł energii, w tym popularnych w Polsce paliw kopalnych – węgla kamiennego i brunatnego, a także gazu ziemnego.
  • Pozyskiwanie energii jest przyjazne dla środowiska – podczas przekształcania energii ze słońca w prąd nie powstają lotne substancje szkodliwe. Montując mikroinstalację fotowoltaiczną przyczyniamy się do redukcji emisji CO2, jak również ograniczenia produkcji toksycznych odpadów.
  • Zwrot kosztów po kilku latach – zakup paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która ma szansę się zwrócić już po kilku latach. Opłacalność fotowoltaiki nie podlega wątpliwości – przydomowa elektrownia w następnych latach jest w stanie niemal w całości zapotrzebowanie pokryć gospodarstwa domowego na prąd elektryczny, przyczyniając się tym samym do obniżek kosztów eksploatacyjnych,
  • Niezależność od dostawców energii – korzystanie z zasobów oferowanych przez lokalnych sprzedawców prądu jest jednoznaczne z uzależnieniem się od jego cen dystrybucyjnych. Własna energia elektryczna wyprodukowana za pomocą domowych paneli fotowoltaicznych pozwala natomiast uniknąć niechcianych podwyżek.
  • Wysoka żywotność paneli – ogniwa fotowoltaiczne mogą z powodzeniem pracować nawet przez 25 lat i dłużej. Jest to zasługa użycia wysokiej jakości komponentów i materiałów, takich jak aluminium oraz pleksi do izolacji i ochrony ogniw słonecznych przed gradobiciem i burzami.
  • Łatwa instalacja i konserwacja – montaż paneli nie jest procesem nadmiernie skomplikowanym czy czasochłonnym, zwłaszcza, jeśli zadanie powierzamy doświadczonym instalatorom. Obsługa paneli, jak również ich konserwacja także nie wymaga wysiłku – wystarczy regularnie je czyścić i sprawdzać stan okablowania.

Fotowoltaika to przyszłość sektora odnawialnych źródeł energii (OZE). Koszty instalacji paneli stają się coraz bardziej przystępne dla indywidualnych klientów, a korzyści z tej zielonej inwestycji mają charakter długofalowy.

Przeczytaj też