Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak dobrze odkurzać? Proste sposoby na pozbycie się kurzu z domu.

odkurzanie paneli

Mało kto lubi odkurzanie. To czasochłonne zajęcie, które często musimy powtarzać nawet raz dziennie. Jest monotematyczne i nierzadko wymaga od nas używania siły. Czy odczarowanie odkurzania jest możliwe? Jak odkurzać efektywniej? Jak robić to po prostu dobrze? Testujemy i szukamy rozwiązań.

 

W odpowiednim kierunku

Czy myślałeś kiedyś o tym, że w sprzątaniu ważne jest nie tylko to, jak to robimy, ale też… w jakiej kolejności? Aby kurz nie osiadał na meblach od razu po odkurzaniu podłóg, stosuj się do odpowiedniej zasady. Zawsze zaczynaj od odkurzania, które usunie cały kurz i zanieczyszczenia z dywanów i parkietów. Niestety, odkurzacze mają to do siebie, że część kurzu trafia z powrotem do pomieszczenia. Dlatego po odkurzaniu warto sięgnąć po szmatkę do ścierania kurzu z mebli. Dopiero na koniec bierzemy mop i oczyszczamy podłogi, zbierając z nich pozostały kurz. Warto też, by w trakcie sprzątania przez cały czas mieć uchylone okno.

Większa moc do wykładzin i dywanów

We włóknach dywanów i wykładzin chętnie osadzają się kurz, zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest ich dokładne odkurzanie, z czym poradzi sobie tylko sprzęt z dużą mocą ssącą. Wtedy najlepiej sprawdzają się klasyczne odkurzacze przewodowe (dostępne tutaj: https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html), które do tej pory są najmocniejszymi sprzętami na rynku.

Niestety, samo odkurzanie miękkich powierzchni nie wystarczy, by usunąć z nich alergeny. Raz na jakiś czas (co najmniej raz do roku) wykładzinę należy wyprać. Można to zrobić za pomocą odkurzacza piorącego lub specjalnych detergentów wytwarzających pianę piorącą. Pamiętaj, żeby po takim zabiegu i wyschnięciu dywanu należy go dokładnie odkurzyć również na sucho.

Brak czasu na odkurzanie? I na to jest sposób

Kto z nas nie narzeka na brak czasu? Tym bardziej czasu na sprzątanie. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które nam to ułatwiają. Hitem ostatnich lat jest wielki „ułatwiacz” sprzątania – odkurzacz automatyczny, nazywany też robotem sprzątającym.

To niewielkie urządzenie, które potrafi samodzielnie się poruszać, zasysając do swojego pojemnika kurz i zanieczyszczenia. Możemy je włączyć, by posprzątało całe mieszkanie lub wybrać obszar, który ma wyczyścić. Jedną z największych zalet tego sprzętu jest fakt, że możemy uruchomić go całkowicie zdalnie, nawet gdy nie ma nas w domu. Idealne rozwiązanie na niezapowiedzianych gości! Jeśli chcesz wiedzieć więcej o odkurzaczach automatycznych, zajrzyj do tego wpisu: https://www.neonet.pl/blog/jak-wybrac-odkurzacz-automatyczny.html i przeczytaj więcej o tym urządzeniu.

Dla alergika tylko workowy

Jesteś alergikiem? W Twoim przypadku efektywne sprzątanie to podstawa, by pozbyć się uciążliwych alergenów. Koniecznie zaopatrz się w odkurzacz z filtrem HEPA, który będzie pochłaniał niemal 100% wszystkich zanieczyszczeń. Ważne też, by sprzęt, którego używasz był workowy. W ten sposób, nawet gdy będziesz samodzielnie wymieniał worek pełen kurzu, Twój kontakt z zanieczyszczeniami będzie znikomy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neonet. Sprawdź najnowsze promocje i najkorzystniejsze cenowo odkurzacze.

Przeczytaj też