Psst! Kliknij tutaj i przeczytaj o technice gotowania SLOW COOKING.
panelowe ogrodzenie na działce budowlanej

Jak samodzielnie zamontować ogrodzenie panelowe z metalu?

Montaż ogrodzenia panelowego nie jest rzeczą skomplikowaną, jednak wymaga chwili pracy i metodycznego podejścia. Odpowiednie rozplanowanie działań w połączeniu z nienagannym wykonaniem gwarantuje bezpieczeństwo w postaci trwałego ogrodzenia odpornego na wszelkie czynniki zewnętrzne.

 

Ogrodzenie stanowi niezbędny element każdej posesji. Niesie ono za sobą nie tylko kwestię bezpieczeństwa, ale również aspekt estetyczny. Nie da się ukryć, że odpowiedni dobór ogrodzenia jest swoistym dopełnieniem ogólnej koncepcji domu. Z jednej strony można skorzystać z usług firmy zajmującej się budowaniem ogrodzenia, a z drugiej przy odrobinie wysiłku i dysponując odpowiednimi narzędziami prawie każdy jest w stanie samodzielnie zamontować ogrodzenie. W tym miejscu doskonale sprawdza się ogrodzenie panelowe, którego montaż jest stosunkowo prosty, a samo ogrodzenie jest trwałe.

Rodzaje ogrodzenia panelowego

Jeśli chodzi o kwestię rodzajów ogrodzeń panelowych możemy rozróżnić panele 2d oraz panele 3d. Ogrodzenia panelowe 2d, czyli panele 2d są zaprojektowane w sposób prosty, ale również trwały. Do produkcji wykorzystuje się trwałe stopy metalu, z których tworzy się zgrzewane pręty. Charakterystyka paneli jest uwarunkowana indywidualnymi parametrami względem wysokości, grubości czy koloru. Ich podstawową cechą jest podwójny drut poziomy, który znacznie poprawia wytrzymałość oraz solidność takiego ogrodzenia panelowego. W zależności od grubości zastosowanych drutów wyróżniamy ogrodzenia panelowe 656 oraz możniejsze panele 868.

Ogrodzenia panelowe 3d, czyli tzw. panele 3d na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do paneli 2d. Ich wykonanie jednak różni się w znaczący sposób. Cechą wiodącą paneli 3d są trójwymiarowe, poziomie przetłoczenia na wzór litery V. Panele 3d mogą mieć takich przetłoczeń jedno lub kilka. Oprócz tego panele 3d nie posiadają podwójnego druta poziomego. Zastosowanie przetłoczeń zwiększa wytrzymałość ogrodzenia, która jednak nie jest aż tak wysoka jak w przypadku paneli 2d. Ponadto przetłoczenia zwiększa wizualną atrakcyjność ogrodzenia panelowego 3d.

Nie da się ukryć, że panele 3d są dają nieco większe możliwości estetyczne niż panele 2d, jednak ich dopasowanie wymaga konkretnego określenia parametrów gwarantujących sztywność, a tym samym trwałość.

Pomiar i plan ogrodzenia

Aby odpowiednio dopasować ogrodzenie pod dany areał niezbędne jest wykonanie pomiarów, które pozwolą zaplanować rozmieszczenie przęseł. Wykonanie dokładnych pomiarów pozwoli nie tylko określić jak długie powinno być ogrodzenie, ale również wpłynie na określenie potrzebnej wysokości oraz grubości ogrodzenia. Do pomiarów należy podchodzić w sposób skrupulatny. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów podczas montażu.

Zestaw ogrodzeniowy

Ogrodzenie panelowe składa się z kilku niezbędnych elementów. Podstawą każdego ogrodzenia są słupki oraz przęsła, które wspólnie tworzą właściwą strukturę odgradzającą posesję. Niezbędnym elementem ogrodzenia jest również brama oraz furtka. Odpowiednie rozmieszczenie tych elementów pozwala na łatwy montaż.

Zestawy ogrodzeniowe nie byłyby kompletne bez niezbędnych elementów montażowych. Do montażu paneli wykorzystuje się rozmaite śruby, klamry oraz obejmy, na które nakłada się niezbędne maskownice. Pozwala to postawić trwałe ogrodzenie przy użyciu podstawowych narzędzi.

Fundament to podstawa

Do poprawnego osadzenia ogrodzenia niezbędny jest również trwały fundament. Odpowiednio trwałe fundamenty lub cokół. Ten pierwszy wymaga odpowiedniego rozmieszczenia poszczególnych fundamentów celem sztywnego osadzenia ogrodzenia. W przypadku cokołu sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ ten opiewa na całą długość, więc głównym parametrem powinna być jego wysokość oraz grubość celem poprawnego osadzenia ogrodzenia panelowego wokół posesji.

Przeczytaj też