Ranking drewnianych płotów osłonowych – który model najlepiej wygląda w ogrodzie?

ogrodzenie i bramka wykonane z drewna

Każdy producent drewnianych płotów i pergoli prześciga się dziś o miano lidera na polskim rynku. Lokalne firmy rzucają rękawicę sieciom marketów budowlanych – trzeba przyznać, że potrafią skutecznie odpierać efekty globalizacji. Które z ich produktów zdecydowanie wygrywają z katalogowymi propozycjami gigantów rynkowych? Oto płoty ogrodowe warte uwagi w mini rankingu naszego autorstwa – zapraszamy!

 

5. Płoty drewniane ogrodowe wykonane z desek

Na dnie zestawienie znalazł się płot z paneli drewnianych, który, o dziwo, bardzo rzadko widywany jest w naszej przestrzeni publicznej. A szkoda – płoty panelowe drewniane urzekają swoją prostotą i uporządkowaniem. Równiutko, zwarto ułożone, solidne deski doskonale sprawdzają się w stylizacjach modernistycznych i skandynawskich. Płoty ogrodzeniowe drewniane tego typu są całkowicie nietransparentne – jeśli przesadzimy z doborem wysokości, przytłoczą nas i zdecydowanie zmniejszą optycznie ogród. Bardzo fajnie prezentują się płoty panelowe drewniane gdy zastosujemy kilka wysokości tego samego modelu ogrodzenia. Stopniowanie to miły dla oka zabieg, nadaje geometrycznej perfekcji.

4. Płoty ogrodowe myśliwskie

Odchodząc od umocowanego w naszym kraju zwyczaju, że płot musi być wielki i pancerny, być może warto pomyśleć o zupełnej odwrotności. Przykładem są płoty drewniane ogrodowe w formie myśliwskiej (bdburchex.com.pl/group/ploty-drewniane-oslonowe-producent). Tego typu ogrodzenie ma za zadanie pokazać granicę działki i oddzielić ją np. od sąsiada lub ulicy, a w mniejszym stopniu zapewnić bezpieczeństwo (płoty osłonowe mają zazwyczaj ok 1.0-1.2 m). Osłony ogrodowe drewniane wykonane są tutaj z luźno ułożonych sztachet, często ozdobnie łączonych, ze stylizowanymi słupkami i ostrym zakończeniem górnej krawędzi każdej deski. Fason ten doskonale znają posiadacze ogródków działkowych, ale wzorem amerykańskim, coraz częściej decydują się na te płoty ogrodowe także posiadacze domków jednorodzinnych.

drewniany plot

3. Płoty kratki

Każdy producent drewnianych płotów i pergoli ma je w swojej ofercie, ale jakiś trafem niezbyt przyciągają one uwagę przeciętnego konsumenta. Tymczasem drewniane kratki ogrodowe to doskonały produkt na przełamanie nudy w ogrodzeniu. Co ciekawe, płoty ogrodowe kratki nie mają wyłącznie służyć jako podpory dla roślin – mogą być też integralną częścią ogrodzenia. Wstawienie ażurowej kratki w ogrodzenie sprawi, że ogród będzie bardziej otwarty na świat, zyska element ozdobny i powiększy optycznie przydomową przestrzeń. Płoty drewniane ogrodowe tego typu są tak proste w konstrukcji, że producenci wykonają dla nas niemal dowolny kształt i gęstość kratki.

Mały ogród osłonięty płotem. Widok z góry.

2. Płoty tarasowe bambusowe i wiklinowe

Na tarasie lub balkonie płoty ogrodowe nie muszą być ciężkie i masywne, zazwyczaj pełnią rolę zasłon, np. przed sąsiadami. Wystarczy wówczas kilka metrów bieżących, by stworzyć intymny zakątek dla domowników. Parkan drewniany może być tutaj zastąpiony płotem osłonowym z bambusa lub wikliny. Oryginalny dodatek aranżacyjny, świetny do orientalnych ogrodów, np. w stylu japońskim. Ciemne panele osłonowe ogrodowe przyjemnie dekorują np. altany ogrodowe.

1. Płot osłonowy z łukiem i kratką ażurową

Niekwestionowany numer jeden to solidny, modrzewiowy płot ogrodowy z desek ułożonych pod kątem 45 stopni. Część stanowi przegrodę nietransparentną, część zaś to płot ażurowy drewniany, zwykle jest to górna część (powyżej 1,5 metra). Producenci drewnianych płotów i pergoli wznoszą się na wyżyny w poszukiwaniu ciekawego wzornictwa, układając kratki z wprost artystyczną wirtuozerią. Wisienką na torcie jest łukowa zwieńczenie górnej krawędzi płotu ogrodowego, które w linii ogrodzenia tworzy piękną falę. Uroczy, estetyczny, lecz także solidny i funkcjonalny. Pod każdym kątem płot drewniany ogrodowy w tej wersji deklasuje konkurencję.