Płoty drewniane – jak dobrać rodzaj ogrodzenia do naszych wymagań?

Nowoczesny płot. Połączenie drewna, metalu i kamienia.

Płot do pierwsza i najważniejsza zapora, która broni posesji przed osobami trzecimi – posiadanie płotu jest wręcz wymagane przez prawo. Nie dziwi więc bogata oferta płotów drewnianych, ceny na naszym rynku są mocno zróżnicowane. Jaki płot drewniany wybrać, by precyzyjnie spełnił nasze potrzeby? Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Płoty ogrodzeniowe drewniane to element aranżacji ogrodu – zakup więc musi być przemyślany, tak pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Płoty drewniane ogrodowe – które najlepsze by odgrodzić się od ulicy i sąsiedztwa?

Dla komfortu psychicznego i odpowiedniego poziomu intymności na swojej posesji warto polecić płoty drewniane nietransparentne. Wybór pada na panele ogrodowe drewniane, czyli moduły zbudowane z poprzecznie ułożonych desek sosnowych lub świerkowych, które są ułożone w zwarty sposób. Płot drewniany tego typu zwykle sięga ponad 2 metrów wysokości, więc skutecznie zasłoni wnętrze działki przed przechodniami i wścibskimi sąsiadami. Jeśli chcemy uniknąć efektu warownej twierdzy, można zdecydować się na płoty drewniane z elementami ażurowymi, np. w formie stylowego wykończenia górnej krawędzi płotu.

Inspiracje na płoty osłonowe:
www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

Płoty drewniane ogrodowe – które najlepsze na polskie standardy?

W Polsce z roku na rok odchodzi się od ogrodzeń, które mają w stu procentach spełniać rolę zaporową, dzisiaj, wzorem amerykańskich zabudowań jednorodzinnych, płoty drewniane mają raczej zadanie wskazać granicę posesji i dodatkowo ozdobić ogród. Po cóż dbać o rośliny, drzewka i elewację budynku, jeśli jest ona całkowicie niewidzialna zza ogrodzenia? Częściowo transparentne płoty osłonowe wydają się optymalne na nasze krajowe warunki – płot ażurowy drewniany zasłoni częściowo np. od wiatru lub słońca, ale nie przytłoczy już tak bardzo, jak jednolity płot z paneli drewnianych. Kratownica to forma ozdoby, umiejętnie wbudowana w moduł ogrodzenia fajnie przełamuje jego jednolity i monotonny charakter. Zdecydowanie najciekawszy wariant.

Płoty drewniane w formie kratki

Warto poświęcić kilka zdań innym ciekawym modelom płotów drewnianych, czyli kratkom ogrodowym. Są to kratownice, wykonane z desek i łączone nierdzewnymi wkrętami, które wbudowane są w solidną ramę. Tego typu konstrukcje wbudowuje się w linie ogrodzenia głównie po to, by nasadzenia pnące oraz młode drzewka miały odpowiedniej klasy podporę do prawidłowego wzrostu. Płoty kratki ogrodowe znajdziemy w wariantach zarówno prostych geometrycznie (prostokąty, trapezy), jak również z górną krawędzią zakończoną łukiem lub falą – co wygląda dosyć oryginalnie i uroczo dopełnia ogrodową aranżację. Płoty drewniane z kratki to świetny pomysł także na wydzielenie stref w samym ogrodzie, np. otoczenie altany ogrodowej bluszczem, stworzenie zacisznego zakątka z ławką do czytania książki, placu zabaw dla dzieci itd.