Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak urządzić małą toaletę.

Toaleta w samodzielnym pomieszczeniu to świetne rozwiązanie. Jednak z reguły miejsce przeznaczone na toaletę posiada małe wymiary. Należy więc pamiętać o kilku rzeczach aby była ona praktyczna.

 

Jaką wybrać miskę sedesową.

Z reguły pomieszczenie na toaletę posiada małe gabaryty. Należy więc wyposażyć je w odpowiednio dopasowany sedes. Obecnie dostępna ceramika sanitarna posiada wiele rozwiązań, które zwiększają komfort użytkowania. Warto więc przed remontem rozeznać się na rynku sprzedażowym. Są dwa rodzaje misek sedesowych – kompatowa i podwieszana. Wybór miski w dużym stopniu zależny jest od wymiaru pomieszczenia. Do niedużych toalet najlepsze będą modele kompaktowe, których całkowita długość wynosi 63cm. Im krótsza miska tym więcej zaoszczędzonej przestrzeni. Aby sprawdzić, czy posiadamy odpowiednio dużo miejsca należy zmierzyć czy wolna przestrzeń przed miską będzie wynosić 60cm na 60cm. Taka strefa dla większości z nas będzie komfortowa i pozwoli wygodnie użytkować (również czyścić) toaletę.

W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu sprawdzą się także miski wiszące, zamontowane na stelażu podtynkowym. Tego typu instalacja pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć jako praktyczna półka na łazienkowe akcesoria. Co równie ważne, zamontowanie ceramiki podwieszanej ułatwi utrzymanie czystości poprzez wyeliminowanie trudno dostępnych miejsc typowych dla modeli standardowych, takich jak załamania czy miejsce styku odpływu z podłogą

podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

wygoda_kontra_przestrzen_w_wc_2

Umywalka w toalecie.

Z reguły w niedużych pomieszczeniach stosuje się umywalki o długości od 25cm do 35cm. Jest to wymiar, który z jednej strony umożliwia wygodnie umyć ręce, a z drugiej pozwala na zaoszczędzenie jakże priorytetowej dla nas przestrzeni. Aby zaoszczędzić trochę miejsca można również wybrać umywalkę o zaokrąglonych brzegach lub taką, która umożliwi zamontowanie baterii z boku. Jeśli małe wymiary pomieszczenia nie pozwolą umieścić umywalki z szafką to najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór modelu wiszącego. Umywalkę wiszącą montuje się na wysokości od 75cm do 85cm. Warto również pomyśleć o doborze odpowiedniej baterii.

Podstawowy problem, jaki może pojawić się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie wody, wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych. W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25 do 35cm ponad umywalką

podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Akcesoria do małej toalety.

Do małej toalety najlepiej jest wybrać ścienną mydelniczkę lub dozownik. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na i tak niedużej umywalce. Chemię, ręczniki czy dodatkowy papier toaletowy można schować w szafce narożnej ulokowanej nad miską sedesową. Wyposażenie takiej szafki w lustro pozwoli na optyczne powiększenie małej przestrzeni. Warto jest także utrzymać małą toaletę w jasnej kolorystyce.


 

Przeczytaj też