Jak urządzić pokój dla chłopca?

fot. Alyssa Stevenson, unsplash
Materiał partnera

Pokoje dla dzieci można urządzić na wiele sposobów: tradycyjnie i nowocześnie, oryginalnie lub zachowawczo i tak, by rosły razem z dzieckiem. Można również dopasować wnętrze ściśle do aktualnego wieku i zainteresowań pociechy. Niezależnie od konkretnych wyborów wnętrzarskich warto skupić się na tym, by pomieszczenie było barwne, funkcjonalne, komfortowe zarówno przy zabawie, jak i przy nauce. Jak podejść do tematu pokoju dziecięcego, by uzyskać optymalny efekt? Jak dopasować meble, a jak dywan dla chłopca? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Przy urządzaniu pokoju dziecięcego nie kieruj się wyłącznie estetyką i obowiązującymi trendami. Wnętrze powinno być także bezpieczne – sięgaj po meble i dodatki, które to zapewnią. Przykład stanowią idealne do pokoju dziecka dywany z atestem, na przykład: https://homecarpets.pl/72-dywany-dla-dzieci-z-atestem.

Urządzanie pokoju chłopca – jak dopasować wystrój do wieku dziecka?

Aby pokój był wygodnym miejscem, powinien przede wszystkim spełniać potrzebny małego lokatora, a te zmieniają się z wiekiem. Na szczęście istnieje kilka sprytnych trików, dzięki którym dziecko i pokój rosną razem – produkty, których wymiary można regulować lub zmieniać ich przeznaczenie z pewnością w tym pomogą. Co jest ważne na poszczególnych etapach rozwoju?

Na początku nie potrzeba wiele sprzętów. Wystarczy urządzić komfortową strefę snu i sporo miejsca do przechowywania, a w centralnej części rozłożyć kolorowy dywan, dzięki któremu w pokoju dziecięcym powstanie przestrzeń do samodzielnego odkrywania świata. Warto stawiać na warianty ponadczasowe, które nie znudzą się zbyt szybko. Zwróć uwagę na dywan dziecięcy będący boiskiem piłkarskim w miniaturze, który wpasuje się w upodobania również starszych chłopców (na przykład https://homecarpets.pl/dywany-bambi/789-dywan-dla-dzieci-bambi-07-boisko-zielony-z-atestem.html), albo model nawiązujący do popularnych bajek i gier komputerowych (na przykład taki: https://homecarpets.pl/dywany-bambi/724-dywan-dla-dzieci-bambi-05-robot-niebieski-z-atestem.html). Oczywiście, będzie to dobry rodzaj dywanu także dla dziewczynek, jeśli będzie dopasowany do hobby kilkulatki. Z czasem w pokoju powinny pojawić się sprzęty ułatwiające naukę oraz samodzielne zdobywanie wiedzy poza szkołą.

źródło: homecarpets.pl

Porządek i pasja, czyli sprytne rozwiązania

Każdy rodzic wie, że niełatwo utrzymać porządek w dziecięcym królestwie. W sklepach dostępne są jednak rozwiązania, które zdecydowanie uczynią ten cel bardziej realnym. Zwróć uwagę na funkcjonalne systemy przechowywania. Kosze, pojemniki i meble z szufladami najpierw pomieszczą zabawki i najcenniejsze skarby, później gadżety i przedmioty związane z zainteresowaniami. Zarówno kilkulatki, jak i nastolatki nie przepadają za sprzątaniem, dlatego wybieraj wyposażenie, które ułatwi im pracę.

fot. Paige Cody, unsplash

Zaplanuj także miejsce przeznaczone do różnych aktywności. Może to być przestrzeń na teleskop do nocnych obserwacji nieba, mała ścianka wspinaczkowa lub drabinka. Dostrzegając u swojej pociechy talent plastyczny, ustaw stolik do rysowania albo sztalugę dopasowaną do jego wzrostu. Nie narzucaj swojego zdania – kieruj się potencjałem i zamiłowaniami małego lokatora. To w końcu jego królestwo.

Dywan dla chłopca i nie tylko, czyli siła tkwi w dodatkach

Funkcjonalne meble są bardzo ważne, ale nie są jedynym aspektem pokoju chłopca, na który trzeba zwrócić uwagę. Nastrój często tworzą dodatki, ozdoby i kompozycje kolorystyczne, dlatego nie lekceważ siły szczegółu.

Przykładem mogą być wspomniane wyżej dywany dziecięce. Do pokoju malucha często wybiera się bardziej puszysty model, zaś do królestwa nastolatka – wariant o krótkim włosiu. W każdym przypadku warto zadbać o to, by dywany dla dzieci miały sprężyste włókna upraszczające sprzątanie. Spełnią wówczas wymagania higieniczne i pozwolą na bezproblemowe utrzymanie porządku. Warto sięgać po modele certyfikowane, bez substancji szkodliwych i toksycznych.

Dywany dla chłopców mogą być kolorowe, jednak uważaj, by nie przesadzić. Wybierając konkretny wariant, skomponuj jego barwę z innymi dodatkami we wnętrzu: tekstyliami, grafikami ściennymi czy tapetami. Skoncentruj się na dwóch kolorach wiodących we wnętrzu. Dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany farbą w tonacji o kilka tonów jaśniejszej od dywanu i innych tkanin, na przykład zasłon czy narzuty na łóżko.

Skąd czerpać wnętrzarskie inspiracje?

Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań do chłopięcego pokoju, przeglądaj blogi wnętrzarskie i strony internetowe producentów wyposażenia. Sięgaj nie tylko do witryn firm meblarskich i marketów, lecz także do sklepów internetowych oferujących różnego typu dodatki, a zwłaszcza na firmowe blogi. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji przygotowanych przez osoby, które urządzaniem wnętrz zajmują się na co dzień!