Jak urządzić pokój dla chłopca?

pokój dla chłopca z grafiką na ścianie przedstawiającą miasto

Urządzanie pokoju dla chłopca jest… dziecinnie proste! Obowiązują tu jasne reguły, z których najważniejsza brzmi: wsłuchaj się w swoje dziecko. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie aranżowanie dziecięcej przestrzeni, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

Jakie kolory do pokoju chłopca?

Myślisz „pokój dla chłopca”, widzisz kolor niebieski, prawda? Choć błękit to niejedyny słuszny kierunek w aranżacji pokoju chłopca, to coś nas do niego przyciąga. I nie jest to tylko tradycja, kwestie kulturowe czy przyzwyczajenie. Jasne i stonowane odcienie niebieskiego koją i uspokajają, odstresowują i pomagają zasnąć. Według naukowców błękity sprawiają, że nasz oddech się wyrównuje, a ciśnienie krwi nieznacznie spada, co zbawiennie wpływa na samopoczucie zarówno dorosłych, jak i maluchów.

A co oprócz niebieskich tonacji? Możliwości jest bardzo dużo. Poszukiwania idealnej kolorystyki zacznijmy od lekkich szarości, zarówno tych o nieco zimniejszym, jak i takich o ciepłym zabarwieniu, wpadających w beż. Oprócz tego z mody nie wychodzi zieleń o różnorodnym nasyceniu (rozmyta zieleń, zieleń dżungli czy zieleń butelkowa, wykorzystana np. do zaakcentowania danych stref pomieszczenia). Pomarańczowy? Oczywiście! A czerwień, np. arbuzowa? Pewnie, że tak! Wcale nie trzeba unikać też koloru różowego – to stereotyp, że jest przeznaczony wyłącznie dla dziewczynek.

Jaka farba do pokoju dziecięcego?

Przy okazji tematu kolorystyki należy wspomnieć o tym, jak istotny jest wybór odpowiedniej farby. Odpowiedniej, czyli takiej, która idealnie wpisze się w dziecięcą przestrzeń: bezpiecznej, zmywalnej i odpornej na szorowanie.

Ściany w pokoju malucha muszą wiele znieść. Błoto z piłki i rzuconych w kąt butów sportowych, rozlany sok marchewkowy czy kanapka z dżemem, która niepostrzeżenie zsunęła się z talerzyka to tylko parę z „zagrożeń”. Do tego dochodzą tłuste ślady dłoni i paluszków oraz esy-floresy uwiecznione kredkami. Oczywiście to, czy łatwo poradzimy sobie z zabrudzeniami, w ogromnej mierze zależy od czasu naszej reakcji, jednak kluczowa okazuje się jakość powłoki. Do sypialni malucha warto więc wybierać farby hydrofobowe i plamoodporne, np. Dulux EasyCare.

Pokój dla chłopca – w jakim stylu?

Po wyborze kolorystyki pora na decyzję dotyczącą stylu wnętrza:

  • Skandynawski pokój dziecięcy – to wnętrze, w którym królują naturalne tonacje, biel, błękit i szarości, a dodatkowo naturalne drewno. Bujany fotel, konik na biegunach, lniany, lekki baldachim nad dziecięcym łóżeczkiem to dodatki, które zbudują klimat wnętrza. Oprócz tego istotnym elementem kreowania przestrzeni jest dzienne światło – lepszym rozwiązaniem zamiast ciężkich zasłon będą więc zwiewne firaneczki oraz dyskretne rolety.
  • Minimalistyczny pokój dla chłopca – opiera się na kontrastach, w związku z czym zda egzamin nawet w przypadku niemowlęcia. Odkryto, że przez pierwsze lata życia człowiek nie rozróżnia barw. Jego uwagę nie skupiają więc rozmyte tonacje błękitu czy zieleni, a raczej mocne odcięcia, np. biel ścian i czarne dodatki. To znakomita baza dla aranżacji minimalistycznej, nowoczesnej, w której doskonale odnajdzie się zarówno noworodek, jak i kilkulatek czy starszak.
  • Tematyczny pokój chłopięcy – czasami, aby ustalić dobry kierunek czy znaleźć pomysł na aranżację dziecięcej przestrzeni, wystarczy zastanowić się nad tym, co lubi, czym się interesuje lub wręcz fascynuje latorośl. Dzięki temu urządzimy jedyny w swoim rodzaju pokój w stylu sportowym, sypialnię superbohatera – obrońcy miasta, pokój podróżnika, włóczykija czy mola książkowego. Co istotne, tego typu pomysły są zazwyczaj bardzo tanie w realizacji, gdyż jedyne, czego potrzebujemy, to farby i parę dodatków.

Lista niezbędnych elementów w pokoju malucha, mebli czy detali, ale też i kolorów zależy przede wszystkim od wieku dziecka, ale i jego charakteru. Nie narzucajmy niczego dziecku, pozwólmy mu decydować, wsłuchajmy się w jego potrzeby, a stworzymy bezpieczną, komfortową przestrzeń oraz idealne warunki dla rozwoju.