Jak wybrać odpowiednie biuro architektoniczne.

narada architektów

Zwrócenie się po profesjonalną pomoc podczas stawiania nowego budynku, to zawsze rozsądne rozwiązanie. Czynników decydujących o wyborze odpowiedniego biura architektonicznego może być jednak naprawdę wiele. Szeroka oferta w całym kraju, tym bardziej nie ułatwia zadania. Na co więc zwrócić uwagę decydując się na skorzystanie z usług architekta?

Doświadczenie i kompetencje

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest pojęcie o wykonywanej pracy i odpowiednie kwalifikacje. Zatrudnienie kompetentnej i doświadczonej osoby, oszczędzi obaw związanych z bezpieczeństwem oraz trwałością budynku. Odpowiedni architekt, powinien przede wszystkim znać przepisy prawa budowlanego.

Dotyczy to zarówno zaplanowania koncepcji, opracowania projektu, poprowadzenia dokumentacji, uzyskania pozwoleń, jak i nadzór nad wykonywaną pracą. Dodatkową zaletą jest również znajomość najnowszych koncepcji budowlanych. Warto pamiętać, że dobre biuro architektoniczne z chęcią zaprezentuje swoje certyfikaty, dyplomy i zaświadczenia.

Opinie i rekomendacje

Wybór odpowiedniego biura architektonicznego z pewnością ułatwią opinie klientów. Pierwszym krokiem jest podpytanie najbliższych osób o opinię na temat danego biura. Nawiązanie współpracy ze sprawdzonym architektem, to zazwyczaj najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Warto zasięgnąć informacji o procedurach działania biura, przejrzystej umowie i efekcie końcowym. Poza tym, dobrze jest również sprawdzić opinie na forach internetowych.

Specjalizacja i przykładowe projekty

Aby lepiej poznać biuro architektoniczne, z którym chcemy nawiązać współpracę, bardzo dobrze jest obejrzeć jego poprzednio zrealizowane projekty. Sięgając po katalogi lub na stronę internetową, można spojrzeć na wszystko pod kwestią wizualną.

Pomoże to w wyborze tego biura, którego zaprojektowane budynki najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom i gustom. Oferta na rynku jest bardzo duża, dlatego porównanie ofert, to jak najbardziej właściwe działanie.

Kwestie finansowe

Przede wszystkim warto pamiętać, że korzystając z usług architekta, nie powinno się ustalać najniższej ceny jako priorytet. Niska kwota bardzo często powoduje problemy związane z brakiem doświadczenia, nadzorem budowlanym lub zwyczajnie jakością wykonanego projektu.

Kolejnym ważnym aspektem jest gwarancja tego, że cena pozostanie niezmienna od początku do końca. Warto sprawdzić umowę pod względem zapisu o możliwości wprowadzenia dodatkowych poprawek. Podsumowując, warto zainwestować w dobry, funkcjonalny i bezpieczny projekt.

Pierwsze wrażenie

Już po wstępnej rozmowie z architektem można stwierdzić, czy jest to osoba, z którą chcemy nawiązać współpracę. Odpowiedni architekt potrafi zarówno wysłuchać oczekiwań, jak i doradzić w kwestii ich realizacji. Przyjemna i łatwa komunikacja, to pierwszy stopień do udanej współpracy.

Jeśli natomiast dla architekta bardziej liczą się jego własne pomysły i wizje, najrozsądniej jest zrezygnować i dalej kontynuować poszukiwania. Priorytetem dobrego biura architektonicznego jest przede wszystkim spełnienie oczekiwań klienta.