Tapety obiektowe – tańszy odpowiednik glazury!

Tapety obiektowe to wytrzymałe ścienne okładziny, które mogą  zastąpić ceramiczne płytki. Przeznaczone są przede wszystkim do hoteli, biur, sklepów czy gabinetów – wszędzie, gdzie zwykła tapeta nie byłaby dostatecznie trwała. Wyłożone nimi ściany sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne niż ze sterylną glazurą.

[alert type=white ]Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem z tapetami Love Your Wall[/alert]

Odporne tapety ścienne

Od dawna już znane są zmywalne i plamoodporne rozwiązania stosowane w domach i mieszkaniach. Kupić możemy odporne na zmywanie farby oraz tapety ze specjalną powłoką, na przykład winylowe. Zabrudzenia na ścianie możemy z nich po prostu usunąć – remont robi się więc rzadziej.

Jednak tak samo jak w przypadku np. podłóg nie wszystko, co jest dobre do domu, sprawdzi się w miejscu użyteczności publicznej czy w firmie. Ściany w pomieszczeniach, gdzie się pracuje, odwiedzanych przez wielu ludzi, narażone są nie tylko na zabrudzenia, ale i rysy czy wgniecenia. Dawniej jedyne, co można było zrobić, to częściej odświeżać kolor bądź tapetę abo wybrać niezbyt ładną i długo schnącą farbę olejną.

W miejscach, gdzie były potrzebne – układano na ścianach płytki ceramiczne. Te, chociaż dostępne są w rozmaitych wariantach wielkości, wykończenia i wzoru, nie w każdym pomieszczeniu dają pożądany efekt. Tapety obiektowe sprawdzą się lepiej, gdy potrzebna jest odporna powierzchnia, ale równie duże znaczenie ma wygląd. Są także tańszą alternatywą dla glazury.

Tapety obiektowe – czym się charakteryzują

Przede wszystkim są one znacznie odporniejsze i mocniejsze mocniejsze niż zwykłe tapety ścienne. Poza tym, że się tak łatwo nie brudzą, jednocześnie chronią ścianę przed drobnymi uszkodzeniami, pomagają ukryć pęknięcia czy drobne nierówności. Aby to było możliwe, strona z kolorem i wzorem umieszczona jest na specjalnej warstwie wzmacniającej. Najczęściej spód ten wykonany jest z materiału tekstylnego, flizeliny, niekiedy wykorzystuje się też np. korek.

Od wierzchniej strony tapeta jest odporna na promieniowania UV, nadaje się do umycia na mokro, nie sposób jej przypadkiem zedrzeć. Do produkcji stosuje się winyl, włókna tkanin, papier zmieszany z różnymi materiałami, a nawet minerały czy włókna roślinne. Szeroka gama materiałów oraz nowoczesne technologie produkcji sprawiają, że tapeta obiektowa może mieć dowolną strukturę i kolor. Łączenia pasów łatwo ukryć. Możliwe jest także zamówienie indywidualnego wzoru – producenci stworzyć mogą fototapetę lub okładzinę ścienną w firmowych barwach do biurowca.

Gdzie stosuje się tapety obiektowe?

Tapety obiektowe wykorzystywane są w miejscach, gdzie priorytetem jest ich wysoka odporność, oraz zmywalność. Różnorodność deseni, kolorów i faktur pozwala użyć je praktycznie każdym wnętrzu. Tapety obiektowe w eleganckich kolorach i wzorach często stosowane są w aranżacji hoteli i restauracji, gdzie czasem narażone są na różne przejścia, w muszą dobrze wyglądać. To znakomite rozwiązanie również do biura czy sklepu.

Wytworzone z odpowiednich materiałów i posiadające niezbędne atesty oraz fachowo położone zmywalne okładziny ścienne mogą być stosowane nawet w szpitalach i gabinetach zabiegowych. Tapety takie sprawdzą się znakomicie także w salonie fryzjerskim czy kosmetycznym. Czyli w miejscach, gdzie ważne są wymogi higieniczne, ale i przyjazne, stylowe otoczenie.

Tapety obiektowe – zastosowanie w domu

Architekci wnętrz coraz częściej sięgają czy to po wzmocnione tapety o klasycznym wyglądzie, czy strukturalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich również w aranżacji domu. Tapeta obiektowa ukryje niedoskonałości ściany. Znakomicie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie często coś obija się o ściany, albo w kuchni – tutaj walorem będzie możliwość umycia ściany.

Wodoodporną tapetę obiektową możemy zastosować nawet w łazience, na odpowiednio zagruntowanej i zaizolowanej ścianie. Ciekawym jej zastosowaniem będzie użycie fototapety na całej ścianie, bądź też geometrycznych wzorów – niekoniecznie udających płytki, choć i takie możemy znaleźć.

Utrzymanie w czystości nie różni się od mycia glazury – wystarczy ściereczka albo gąbka z wodą i łagodnym detergentem. Unikać należy środków wybielających, np. chloru, gdyż mogą tapetę odbarwić.