Urządzenie salonu można powierzyć specjaliście, to znaczy projektantowi wnętrz, który przy okazji doradzi, jak odświeżyć resztę pomieszczeń w domu. Oczywiście jeśli nie boimy się wyzwań i mamy trochę czasu, warto samemu dobrać meble, dodatki, a w efekcie mieć ogromną satysfakcję z wykonanej pracy. Jak to zrobić? Przeczytajcie nasz poradnik!
Spis treści
Wstępny projekt i metraż
Zanim zadecydujemy, czy chcemy narożnik z funkcją spania czy sofę rozkładaną w stylu wiktoriańskim, należy wykonać wstępny szkic czy projekt, na który naniesiemy poszczególne elementy umeblowania. Pamiętajmy o sporych rozmiarach mebli i o tym, by zwyczajnie w salonie nie było za dużo zaplanowanych elementów wyposażenia! Szczególnie tyczy się to mniejszych przestrzeni, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Po wstępnych szkicach przyjdzie czas na dobranie stylu i kolorystyki, w której będziemy operować. Warto na początku to określić – unikniemy dzięki temu niezgrywających się mebli. Co więcej, trzymajmy się jednej stylistyki. Minimalistyczne meble nie będą zgrywać się z rustykalnymi obrazami i żyrandolami na suficie, a także nie każdy kolor ścian pasuje do mebli w skandynawskim stylu.
Sofy i kanapy
Sofa to centrum i serce każdego salonu. Jest to najważniejszy zakup i należy sobie odpowiedzieć na pytanie – co jest najważniejsze w doborze kanapy? Przede wszystkim postawmy na wygodę i spełnianie potrzeb domowników. Nie warto kupować wielkiej sofy, kiedy w domu na stałe mieszkają tylko 3 osoby. Należy także dopasować styl i kształt do stylu całego mieszkania. Dzięki temu harmonia wnętrza zostanie utrzymana i zwyczajnie będziemy się lepiej w nim w czuli. Obecnie producenci stawiają na funkcjonalność i jak największą personalizację mebli. Dlatego topowe salony oferują sofy rozkładane nie tylko z funkcją spania, ale także z regulowanymi zagłówkami, podłokietnikami i schowkami na pościel. Takie meble znajdziecie w sklepie Vero.pl w kolekcji Smartsofa (https://www.vero.pl/kolekcja-smartsofa ).
Meble zabudowane i szafki
Sklepy prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach meblowych. O czym pamiętać? Przede wszystkim o wymiarach poszczególnych elementów. Puste pomieszczenie wydaje się być duże, ale z pomocą projektu wykonanego w skali można sprawdzić, czy wymarzone meble, które widzieliśmy w salonach, zwyczajnie zmieszczą się do pokoju. Gdy mamy mało miejsca możemy zdecydować się na wolnostojące elementy wyposażenia czy samodzielną szafkę na telewizor. Jednak w wypadku mniejszych pomieszczeń warto zainwestować w rodzaj zabudowanej ściany, w której znajdzie się wnęka na centrum multimedialne jak i domową bibliotekę.
Dodatki i akcesoria
Często skromne i pozornie bezpłciowe wnętrza można „podrasować” dzięki paru prostym zabiegom. Jeśli zdecydowaliśmy się na chłodny skandynawski wystrój, któremu brakuje „tego czegoś”, to skutecznym rozwiązaniem może być dobór industrialnego oświetlenia i np. dodanie paru poduszek w żywych kolorach do naszej sofy. Oczywiście wszelkie ozdoby w wypadku minimalistycznych salonów niejako będą psuć harmonię wnętrza. W wypadku tradycyjnych pokoi liczne obrazy i inne ozdobne detale są wręcz pożądane. Jedno jest pewne – nie warto iść w skrajności i zachować umiar w dodatkach.